09.08.2021, 14:55

Свято Смоленської ікони Божої Матері: що потрібно і чого краще не робити в цей день

Леся Матвеева | Всі новини автора
Праздник Смоленской иконы Божией Матери

Православна церква 10 серпня відзначає свято на честь однієї з головних своїх святинь - Смоленської ікони Божої Матері, іменованої також "Одигітрією", що в перекладі з грецької означає "Путівниця".

Смоленська ікона Божої Матері користується великим шануванням серед православних. У це свято віруючі дотримуються певних правил та традицій, повідомляє Час Пік.

За церковним переказом, цей образ було написано апостолом і євангелістом Лукою під час земного життя Богородиці на прохання Антіохійського правителя Феофіла. Це зображення Богоматері, з немовлям-Христом, який сидить на лівій її руці, правою рукою він благословляє, а в лівій тримає сувій, рідше – книгу.

Передбачається, що з Антіохії святиню було перенесено до Єрусалиму, а звідти – у Влахернський храм Константинополя. За переказами, на Русь ікона потрапила у 1046 році, коли візантійський імператор Костянтин VII Багрянородний благословив цією іконою свою дочку Анну, видаючи її заміж за чернігівського князя Всеволода Ярославовича.

Смоленская икона Божией Матери

Традиції та заборони

У день Смоленської ікони Божої Матері віруючі ходять до храму та моляться біля ікони Богородиці. Вважається, що ця ікона допомагає вирішити сімейні конфлікти та принести в будинок гармонію.

На Смоленську, як і в інші церковні свята, не можна лаятися, богохульствувати, засуджувати інших людей. Слід позбутися від поганих думок та намагатися здійснювати добрі, богоугодні вчинки

Церква не встановлює на це свято суворої заборони на домашню працю, проте в народі в цей день прийнято було не працювати. І пов'язували це, в першу чергу, з грозами, які були не рідкістю в цей день. Люди вірили, що удар блискавки може стати карою тим, хто вийшов в поле на роботу в цей день.

Звичайні дрібні домашні справи не заборонялися.

"Прохори-Пармены"

У народному календарі день 10 серпня відомий також як "Прохори-Пармени" (на честь Апостолів від 70-ти Прохора, Никанора, Тимона та Пармена дияконів).

Апостолов от 70-ти Прохора, Никанора, Тимона и Пармена диаконов

Вважалося, що будь-які торгові починання в цей день не заладяться, а все, що виміняєш, або пропаде, або зламається. Головне правило цього дня на Русі звучало так: "Прохори-Пармени - не затівай міни".

На "Прохори-Пармени" слід було викопувати цибулини тюльпанів та знімати дозрілі груші з дерев. Картопляне бадилля починало в'янути - значить, можна було копати перші бульби та готувати страви з картоплі.

Народні прикмети

  • Щедра роса вранці віщує сонячний день.
  • Якщо в цей день безвітряно та ллє дощ - до тривалої негоди.
  • Високо пливуть хмари - провісники сухих та сонячних днів.
  • Вранці туман стелиться по воді - бути гарній погоді, а якщо піднімається вгору - бути дощу.

праздник 10 августа

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк