30.08.2021, 23:00

Звідки пішла заборона вітатися через поріг і що буде, якщо її порушити

Марина Началова | Всі новини автора
здороваться через порог

У сучасному світі багато людей все ще схильні до забобонів, які виникли багато століть тому. Про походження більшості повір'їв знають далеко не всі.

Напевно у вас є знайомі, які відмовляються вітатися або передавати що-небудь через поріг. А може ви й самі з таких людей? Час Пік розповість, звідки насправді взялася така заборона.

Коріння цього марновірства йдуть у далекі дохристиянські часи. Наші предки-язичники не ховали в землі тіла своїх померлих родичів, а спалювали їх. Прах закопували під порогом дому, і тому було кілька причин. По-перше, вважалося, що дух померлого члена сім'ї стає охоронцем будинку від темних сил. По-друге, похована під порогом свого житла людина як би і сама залишалася захищеною від нечисті рідними стінами.

Іноді разом з прахом під порогом ховали деякі особисті речі покійного, наприклад зброю. Разом з прахом воїна під поріг могли закопати і прах його коня. Все це робилося для того, щоб померлий мав на тому світі свої звичні речі і міг більш ефективно захищати свою сім'ю від нечистої сили.

Над порогом було прийнято обробляти тушки птиці і свиней, щоб покійний отримував своєрідне "підживлення" у вигляді крові і жиру.

Люди вірили, що якщо до дверей підійшов гість, але довго не вирішується переступити через поріг, - значить, це чорт у людській подобі, якого не пускає в дім дух предка.

За старих часів наречену в її новий будинок наречений заносив на руках, оскільки, як вважалося, дух міг її не пустити. Відлуння цього повір'я залишилися і сьогодні, але тепер новоспечений чоловік носить свою суджену на руках швидше в знак любові і поваги.

Всі заборони, що стосуються вітання, передавання чогось через поріг, довгого стояння на порозі і т.п. стосуються страху потривожити і осквернити прах померлого. Зокрема, вважалося, що якщо вітатися через поріг, можна втратити здоров'я. Щоб дух не розсердився, потрібно або вийти на вулицю, або скоріше запросити гостя пройти в дім.

Походження цих забобонів давно забулося, але повір'я все ще існує. Навіть у міських квартирах, де ніхто, природно, не закопує під порогом прах померлих родичів, зазвичай люди намагаються не тримати довго гостей на порозі, і з точки зору етикету це якраз правильно. Але щодо боязні нечистої сили, яка могла б якось нашкодити тому, хто порушив заборону - тут вже справа стосується особистих вірувань кожної людини.

Читайте ще:

Бої медузами та бійки через медуз: що відбувається на Азовських курортах під кінець літа

Біблійне пророцтво: Проповідники побачили в Єрусалимі ознаку наближення Судного дня

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: