05.11.2021, 14:41

Димитріївська батьківська субота: як правильно поминати покійних та суворі заборони цього дня

Леся Матвеева | Всі новини автора
Димитриевская родительская суббота

День пам'яті святого мученика Димитрія Солунського відзначається 8 листопада. 6 листопада християни поминають своїх рідних. Цей день в народі та православ'ї назвали Димитріївською батьківською суботою. 

В Україні поминальні дні випадають зазвичай на суботу, тому їх називають батьківські суботи. Також в народі ці дні називають "проводи", "червона гірка". У поминальні дні, християни віддають данину поваги покійним, згадують померлих, відвідують храми та кладовища, повідомляє Час Пік.

У 2021 році Димитріївська батьківська субота випадає на 6 листопада. У цей день у всіх православних храмах проходять заупокійні богослужіння, моляться за упокій душ всіх покійних.

У Димитріївської батьківської суботи багатовікова історія. Цей день поминання покійних було встановлено по почину великого князя Дмитра Донського та з благословення преподобного Сергія Радонезького.

Як правильно поминати покійних в батьківську суботу

Щороку в суботу перед днем пам'яті Дмитра Солунського в храмах читають панахиди за покійними. Йти на службу можна не тільки в суботу, а й напередодні - ввечері в п'ятницю.

Щоб пом'янути померлих, необхідно подати окремі записочки "за упокій" на парастас, літургію та панахиду. У записках імена тих, кого поминають необхідно писати в родовому відмінку (відповідати на питання "кого?").

Традиційно до церкви несуть пожертви у вигляді продуктів: фрукти, крупи, хліб, борошно, кагор. 

Якщо з якоїсь причини відвідування храму неможливо, то помолитися можна і вдома, перед іконами. Вважається, що молитва від чистого серця буде почута, в якому б місці її не вимовляли.

Вдома можна приготувати частування, запросити в гості тих, хто був знайомий з покійними. У центрі столу потрібно розташувати палаючу церковну свічку. Перш ніж приступити до поминальної трапези, необхідно ще раз вимовити молитву за упокій душ померлих.

Димитриевская родительская суббота

Що потрібно зробити в Димитріївську батьківську суботу 

У батьківську суботу приводять до ладу могили. На них залишають квіти та запалені свічки, а помин забирають в церкву або роздають перехожим.

У Батьківський день в пам'ять про покійних прийнято приносити пожертви до храму. З продуктів - хліб, овочі, фрукти, солодощі. Можна приносити борошно для просфор, кагор для Літургії, свічки, масло для лампад. Не рекомендується жертвувати м'ясні продукти та міцний алкоголь.

Як кажуть священики, велику допомогу душі покійного надає милостиня. Можна, наприклад, нагодувати нужденних.

З собою на кладовищі потрібно взяти кілька великодніх страв, ця традиція має християнське коріння, тому що в цей день в пам'ять про померлих здійснювали милостиню.

Димитриевская родительская суббота

Що не можна робити в Димитріївську батьківську суботу 

У цей день категорично заборонено говорити погано про небіжчиків - згадувати можна тільки хороше. 

Поминати покійного алкоголем не можна. Можна лише пригубити трохи церковного вина За поминальним обідом. Також не можна залишати алкоголь та сигарети на могилах.

На Димитріївську суботу варто відмовитися від перегляду розважальних передач, відвідування концертів, розважальних заходів. Церква вважає, що сумувати, плакати та лити сльози теж не потрібно, так як покійній душі потрібна ваша щира молитва, а не горе.

Не варто залишати після себе на могилі їжу, так як коли люди розходяться, бродячі тварини будуть їсти залишене на могилах.

Не залишайте солодощі та випічку на могилах, краще допоможіть нужденним та голодним, роздавши милостиню.

Категорично забороняється виливати алкоголь на могилу або залишати горілку біля хреста.

Українці звикли їхати на кладовище з оберемками штучних квітів. Експерти відзначають, що штучні квіти не несуть ніякої богословської символіки. Ця традиція з'явилася в радянські часи та поширена тільки на пострадянському просторі, а в країнах Європи таких традицій немає. До того ж, штучні квіти не використовують для переробки, а отже, екології наноситься колосальний збиток.

"Краще дві маленьких, але живих квітки на могилі наших родичів, ніж цілий сніп мертвих", - закликає Церква.

Димитриевская родительская суббота

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк