Православний святвечір: що можна і не можна робити напередодні Різдва 6 січня
7 січня християни східного обряду відзначатимуть Різдво Христове. Не менш важливим у православній традиції є і святвечір - вечір напередодні свята.
Перед Різдвом віруючі дотримуються посту 40 днів, повідомляє Час Пік.
Різдвяний піст триває до 6 січня включно і в цей день він є особливо суворим. Належить нічого не їсти цілий день, і тільки з настанням вечора люди сідають за трапезу.
На столі, за традицією, має бути 12 пісних страв, у тому числі кутя. Наші пращури готували на різдвяну вечерю пісний борщ або грибний суп, пісні голубці, рибу, вареники, пиріжки, різні страви з овочів, компот або узвар із сухофруктів.
6 січня потрібно впоратися з прибиранням дому зранку, а потім приступати до приготування страв. Увечері перед Різдвом не можна займатися побутовими клопотами і виносити з дому сміття. Рукоділля у цей день слід відкласти.
За святковий стіл прийнято сідати в ошатному, новому одязі, але, згідно з повір'ям, не можна одягати на себе чорне. Народні прикмети свідчать, що не можна запізнюватися на різдвяну вечерю, інакше весь рік проведете далеко від дому.
Вважається, що кожен присутній має скуштувати кожну з 12 страв на столі. У той же час не потрібно доїдати всі частування повністю, щоб було що поставити на ніч у холодильник - це, згідно з повір'ям, привабить достаток.
За деякими прикметами, під час святкової вечері не можна вставати з-за столу і тим паче виходити з дому, щоб не впустити нечисту силу. Не можна класти на стіл ложку, якщо взяли її в руки. Не можна запивати їжу водою – лише компотом. На святвечір можна випити трохи вина, але велика кількість алкоголю, галасливі гулянки під забороною - адже це пісний день.
Увечері 6 січня традиційно ходять колядувати. Народні повір'я забороняють проганяти колядників, щоб не відлякати щастя з дому. Навпаки, впустивши колядників у дім, ви впускаєте добробут, здоров'я та достаток.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |