Як розпізнати фейкові новини та дезінформацію?

Сьогодні актуальні новини середньостатистична людина може дізнатися буквально за декілька секунд. Достатньо просто взяти до рук смартфон, планшет чи ноутбук. Є чимало ресурсів, які спеціалізуються саме на новинах. Інформація в наш час поширюється блискавично, але разом із нею, на жаль, зростає і кількість фейкових новин та дезінформації. Іноді це може бути щось невинне, коли хтось просто вирішив пожартувати та щось вигадати.
Буває й так, що неправдиві дані можуть створити цілком реальну проблему, наприклад, викликати ворожнечу між певними прошарками населення, спровокувати паніку, негативно вплинути на суспільну думку тощо. Саме тому важливо вміти відрізняти правдиві новини від фейкових. Це допоможе вам не стати жертвою маніпуляцій.
Також можна просто дивитися новини лише на перевірених ресурсах, наприклад, це може бути інформаційно-новинний ресурс https://ukr-day.com/ де подається тільки актуальна інформація.
То як же зрозуміти, правдиву інформацію ви знайшли, чи це лише вигадка? Раніше з цим було простіше, бо все, що виглядало підозріло, скоріше за все, було неправдою, адже часи були більш спокійними та стабільними. Зараз ситуація в країні та й у світі загалом досить непроста, тому це правило вже не працює на всі 100%. Саме тому при ознайомленні з тими чи іншими новинами ми рекомендуємо звертати увагу на деякі фактори.
Поради щодо виявлення фейкових новин
1. Віддавайте перевагу перевіреним ЗМІ
Звичайно, навіть вони не завжди публікують виключно правдиву інформацію, але перевірені медіа зазвичай мають редакційну політику. Вони мають свої надійні джерела. Окрім того, перед публікацією інформація перевіряється. Якщо ви щось бачите на незрозумілій сторінці невідомого сайту, то і ставитися до цього потрібно відповідно.
2. Критично сприймайте клікбейтні заголовки
Фейки часто мають сенсаційні заголовки, які грають на емоціях: «ШОК!», «Ніхто не міг уявити!», «Це змінить усе!» тощо. Це робиться спеціально для того, щоб привернути вашу увагу та зацікавити вас. Частіше за все подібне зустрічається на YouTube. Іноді заставка відео близька до того, про що в ньому йдеться, а буває й так, що прев'ю – це повна нісенітниця, котра не має жодного відношення до самого матеріалу. Якщо заголовок виглядає занадто гучним, варто уважно поставитися до змісту.
3. Як щодо граматичних помилок?
Серйозні ЗМІ – це завжди велика команда фахівців різного профілю. Перед тим, як щось йде в публікацію, це багато разів перевіряється. Звичайно, людський фактор присутній всюди, де працюють реальні люди, а не лише техніка, але у більшості випадків зустріти помилки в текстах, що належать серйозним засобам масової інформації, практично неможливо. Якщо текст містить багато орфографічних або стилістичних помилок, є велика ймовірність, що його створено поспіхом або штучно.
4. Зверніть увагу на конкретні факти
Якщо вся стаття чи відео – це по суті своїй не більше ніж просто набір слів, в якому немає ніякої конкретики, то це привід засумніватися в її правдивості. Часто можуть бути використані загальні фрази. Джерела зовсім не згадуються, або це хтось анонімний чи навіть ефемерні інсайдери, від імені яких можна писати чи говорити що завгодно.
5. Якщо є фото, то придивіться до них уважніше
Ми живемо у XXI столітті, коли існує чимало різного ПО, що дозволяє обробляти будь-які графічні файли. Зображення можуть бути відредаговані. Щось було прибрано, а щось навпаки додали. Не завжди це робиться професійно та якісно. Можуть залишитися сліди обробки, наприклад, тінь якогось об’єкта. Можуть бути навіть відео з інших подій. Звичайно, не можна забувати й про штучний інтелект, який без проблем може генерувати будь-які зображення. Перевірити фото можна за допомогою зворотного пошуку в Google Images або TinEye.
Підсумуємо
Наведені вище рекомендації мають допомогти вам досить швидко виявляти неправду в новинах. Ті, хто створюють фейки, часто працюють доволі ліниво, тому виявити обман не так вже й складно.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |