04.07.2025, 06:27

Нові правила в'їзду набули чинності: як жителям Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного повернутися додому

Иллюстративная картинка

Сьогодні міста "трикутника" – найзакритіші населені пункти на Луганщині, вільно потрапити туди непросто. А з набранням чинності з 30 червня нових правил в'їзду в РФ, для мешканців Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного примарний шанс потрапити додому зменшився в рази.

З 30 червня в усіх пунктах пропуску через кордон РФ набули чинності нові правила в'їзду для іноземців, включаючи громадян України. Із запровадженням на кордоні нової системи пропуску ймовірність потрапити на ТОТ для українців різко знизилася. Час Пік розповість про нововведення, правила та винятки, введені на кордоні РФ з 30 червня.

"Експеримент на кордоні"

Згідно з ухвалою російського уряду, з 30 червня іноземні громадяни, у т.ч. громадяни України, для в'їзду на територію РФ повинні будуть подати електронну заяву за 3 доби до дати перетину кордону. Є виняток: в екстрених випадках заявку на перетин кордону можна подати за 4 години до в'їзду. Однак, навіть поважні обставини (наприклад, лікування, хвороба, смерть родича) та наявність підтверджуючих документів, не гарантують безперешкодного пропуску на територію РФ.

Для подання електронної заяви необхідно завести цифровий профіль у мобільному додатку RuID (аналог порталу "Держпослуги"), створеному для іноземців, та заповнити онлайн-заявку. Бажаючим потрапити до РФ необхідно буде надати паспортні дані, а також вказати мету візиту та адресу перебування. Додаток RuID також дає можливість надати біометричні дані: фото, запис голосу, знімок документа.Термін дії онлайн-заявки – 90 днів.

Після звірки даних, наданих у RuID, необхідно буде підтвердити обліковий запис на порталі "Держпослуги" або у відділенні МФЦ. Після проходження всіх процедур буде створено цифровий профіль іноземного громадянина із власним QR-кодом, який можна буде пред'являти на кордоні разом із посвідченням особи. У разі відмови у задоволенні заяви, в особистому кабінеті в додатку RuID з'явиться відповідна інформація.

Але є винятки з правил. Нові умови в'їзду в РФ не поширюються на:

  • співробітників дипломатичних та консульських установ, а також членів їх сімей
  • посадових осіб міжнародних організацій
  • громадян Білорусі
  • дітей віком до 6 років

Діти зможуть перетинати кордон РФ тільки з батьками або законними представниками. Наявність інших родинних зв'язків (бабусі, тітки, старші сестри та брати тощо) в'їхати на територію РФ не допоможе.

"Фільтрація"

Для власників українського паспорта в'їзд можливий лише через московський аеропорт Шереметьєво та автомобільний пункт пропуску "Лудонка" у Псковській області на кордоні з Латвією. Експеримент, який проводиться на російському кордоні, не спростить, а навпаки – ускладнить процес отримання дозволу на в'їзд для громадян України. До обов'язкової фільтрації та дактилоскопічної реєстрації додалася необхідність подання онлайн-заявки через додаток RuID.

Навіть якщо українець, який бажає в'їхати на територію РФ, створить цифровий профіль іноземного громадянина в RuID, підтвердить обліковий запис на порталі "Держпослуги" і отримає власний QR-код, це не гарантує йому безперешкодний в'їзд у Росію. Попереду – жорстка фільтрація. Для перевірки люди змушені чекати у чергах по 20 годин. Пройти фільтрацію вдається одиницям.

Спецслужби ретельно перевіряють у гаджетах усі контакти, фото, соцмережі та сервіси для спілкування, такі як Facebook, WhatsApp, Telegram та Viber. Перевіряють особисті профілі у соцмережах, "лайки" та пости. Можуть відновлювати віддалені контакти, фото та листування. Останнім часом наявність "чистих" телефонів (цілком підчищений або новий), найчастіше, стає приводом для відмови у в'їзді, оскільки відразу викликає підозру у співробітників спецслужб. Окрім ретельних перевірок усіх гаджетів, на людей чекає "приємна бесіда" з представниками ФСБ. "Правильно" відповісти на різні питання вдається не багатьом...

Як повідомляють очевидці, останнім часом фільтрація в аеропорту "Шереметьєво" помітно посилилася. Перевірки стали ретельнішими, а розмови з представниками спецслужб – жорсткішими. Якщо раніше українці після першої відмови через 180 днів могли "попробувати щастя" і знову спробувати пройти фільтрацію, то сьогодні повторна спроба найчастіше закінчується забороною на в'їзд до РФ терміном від 20 до 50 років. А це означає, що українці до деокупації більше не зможуть потрапити на ТОТ.

"Закритий трикутник"

Після того, як в РФ було прийнято закон про визнання у "нових регіонах" документів на нерухомість, виданих українською владою, знайшлися охочі повернутися до міст "трикутника", щоб спробувати врятувати своє житло від "віджиму". Тільки ось наявність "місцевої прописки" може зіграти злий жарт, оскільки посилення фільтрації може бути пов'язане, у тому числі, й з "націоналізацією" житла на ТОТ.

За словами правозахисника Павла Лисянського, представники ФСБ під час "профілактичної бесіди" заявляють українцям, "що їхнє житло вже конфісковано, а отже, відсутня причина відвідування окупованих територій". Людина, яка їде на ТОТ для вирішення питання нерухомості, часто не проходить фільтрацію. А це означає, що люди, що залишили Лисичанськ, Сіверськодонецьк та Рубіжне до окупації, навряд чи зможуть потрапити до прифронтових міст, поки там править "руський мир".

25 червня 2025 року Реєстр збитків для України оголосив про запуск категорії заяв A3.6 щодо втрати доступу або контролю за нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях. А це означає, що тепер переселенці з Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного, нерухомість яких залишилася на ТОТ, і які втратили доступ або контроль над своїм майном, можуть подати до Гааги заяву на відшкодування збитків, завданих війною.

Читайте також: Квартирне питання: Що робити, якщо на окупованій території "віджали" ваше житло?

Читайте последние новости Украины и мира в своем смартфоне в приложении Час Пик