26.06.2025, 22:56

Репарації: Жителі Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного, які втратили доступ до нерухомості на ТОТ, можуть подати заяву до Гааги

Иллюстративное фото / Открытый источник

Донедавна вимушені переселенці могли подати заяву на отримання компенсації або відшкодування збитків, завданих війною, тільки якщо нерухоме майно було пошкоджене або знищене. Обов'язковою умовою була наявність документального підтвердження та акта про пошкоджене майно від місцевої влади. Тепер на відшкодування збитків можуть подати заяву ВПО, які втратили доступ або контроль над своїм майном, що залишилося на ТОТ.

Переселенці з Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного – власники нерухомості, що залишилася на окупованій території, які втратили доступ чи контроль над нерухомим майном, тепер можуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків у Гаазі, який стане основою майбутніх репарацій. Як це зробити, розповість Час Пік.

Міжнародний Реєстр збитків

Про технічний запуск міжнародного Реєстру збитків та початок прийому заяв постраждалих від збройної агресії РФ було оголошено 2 квітня 2024 року у Гаазі (Нідерланди). Загалом міжнародний Реєстр прийматиме заяви від постраждалих фізичних, юридичних осіб, держави Україна по 40 Категоріях. Категорії заяв включають, зокрема:

  • втрату життя,
  • катування та сексуальне насильство, а також тілесні ушкодження,
  • примусове переміщення та примусове переселення осіб,
  • втрату майна та доходу,
  • інші форми економічних збитків,
  • пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів,
  • збитки, завдані історико-культурній спадщині,
  • збитки навколишньому середовищу тощо.

З 25 липня 2024 року всі українці можуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків у Гаазі. Він стане основою майбутніх репарацій.

25 червня 2025 року стало відомо, що Реєстр збитків для України оголошує про запуск категорії заяв A3.6 стосовно втрати доступу або контролю за нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях. Категорія A3.6 доповнює категорії заяв відносно житлового та нежитлового нерухомого майна, пошкодженого або знищеного внаслідок війни (A3.1 та A3.2), які вже відкриті для подання заяв до Реєстру.

А це означає, що тепер усі переселенці, нерухомість яких залишилася на ТОТ, й які втратили доступ чи контроль над своїм майном, зможуть подати заяву на відшкодування збитків, завданих війною.

Важливо! Власники нерухомості можуть подати заяву про відшкодування лише за вартістю нерухомого майна та за умови наявності документів, що підтверджують право власності.

Хто може подати заяву

Подавати заяву можуть повнолітні громадяни України, власники чи співвласники нерухомості на ТОТ від свого імені.

Якщо співвласників нерухомості кілька, кожен подає заяву окремо.

Що можна відшкодувати?

Вартість нерухомого майна, яким переселенці більше не можуть володіти або користуватися через окупацію.

Як подати заяву

Заяву до Міжнародного Реєстру збитків у Гаазі можна подати через державний веб-портал України "Дія" за ]]>посиланням ]]>та заповнивши форму на сайті Реєстру за ]]>посиланням]]>.

Ті, хто не має можливості подати заяву через мобільний додаток та держспортал "Дія", можуть вирішити це питання, звернувшись до Центру надання адміністративних послуг.

"Це ще один важливий крок до справедливості для тих, хто втратив своє майно через війну.

Закликаємо всіх, кого це стосується, не зволікати – подавайте заяви та відстоюйте свої права!", – зазначили у ГО "ВПО України".

Увага! У 2023 році почав працювати Держреєстр пошкодженого та знищеного майна, але з Реєстром збитків він не синхронізований. Власник житла має право подати заяву в обидва. Той факт, що людина отримала компенсацію від України на відновлення чи сертифікат на нове житло, безпосередньо не стосується міжнародного компенсаційного механізму.

Детальну інформацію щодо правил подання, обробки та внесення заяв до Реєстру збитків, а також про необхідні документи можна дізнатися на ]]>сайті]]> Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України.

Зруйнований "трикутник"

Регіони сходу України залишаються у "лідерах" за кількістю вимушених переселенців. Населені пункти Луганщини сильно постраждали через обстріли. Від багатьох міст та сіл фактично залишилися лише руїни. Міста "трикутника" під час "звільнення" окупанти теж не пощадили. У Сіверськодонецьку та Рубіжному обстрілами знищено цілі райони, Лисичанськ постраждав менше, але й там на кожному кроці можна зустріти руїни.

Перед окупацією міста спорожніли, людям довелося залишити нерухомість та майно й стати вимушеними переселенцями. Сьогодні у містах "трикутника" хозяйнують російські окупанти, місцеві колаборанти та "понаїхавші", які поводяться, як "господарі життя". У Лисичанську, Сіверськодонецьку та Рубіжному вже три роки триває "віджим" вцілілої нерухомості. Квартири та будинки розграбовані, все більш-менш цінне давно вкрадено, що залишилося – знищено. Окупаційні адміністрації відбирають житло, намагаючись його "узаконити" та перепродати. Що робити, якщо ваші квартири захопили окупанти, читайте у нашому матеріалі.

Раніше у багатьох переселенців з Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного не було підстав подати заяву на відшкодування збитків до Реєстру збитків, оскільки вони не могли довести факт пошкодження чи знищення нерухомості. Після запуску категорії заяв A3.6 "Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях" – така можливість з'явилася.

Читайте також: "Віджим" скасовується? Що дає мешканцям Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного новий закон РФ про визнання українських документів на нерухомість?

Читайте ще: Лисичанськ зміниться? Росіяни представили плани забудови та відновлення міста

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк