14.01.2021, 18:33

Газ в Україні подешевшає на третину: які "підводні камені" приховує рішення уряду та чи раді українці

Гера Кисмет | Всі новини автора
facebook tweeter live rss
цена на газ

Український уряд, після бурхливих протестів з боку населення, вирішив піти на поступки і задуматися про зниження цін на газ.

Час Пік розповість про те, як це відбуватиметься і чи надовго газ подешевшає.

13 січня Офіс президента опублікував інформацію про те, що президент України провів ]]>енергетичну нараду]]> за участю Кабінету Міністрів, представників НКРЕКП, голови "Нафтогазу" та фахівців у галузі економіки, електро - і газової енергетики.

Зеленський визвався "захистити" українських споживачів.

"Ринкові ціни сьогодні занадто великі, особливо якщо враховувати пандемію. Ми як держава повинні стояти на захисті своїх громадян, а це значить - в економічному плані теж", - зазначив він.

За підсумками наради було вирішено зменшити ціни на газ нижче ринкової вартості. Для населення газ стане дешевшим фактично на 30%.

Чи назавжди це?

Зниження цін на газ, ймовірно, буде тільки тимчасовим - поки діє карантин. Про це розповів міністр Кабінету Міністрів Олег Немчинов в ефірі телеканалу "Україна 24".

"Чому саме на час карантину? Тому що уряд продовжує залишатися прихильником відкритого ринку газу, ми вважаємо, що це просто тимчасовий період, який дає можливість так, як ми підтримали підприємців, як ми підтримували медиків, як ми підтримували креативні індустрії, як ми підтримували громадян. І дасть можливість... громадянам до закінчення опалювального сезону, під час карантину користуватися фіксованою ціною", - зазначив Немчинов.

Те ж саме повідомив і прем'єр-міністр Денис Шмигаль, коментуючи енергетичні збори, ініційовані Зеленським.

"Сьогодні на нараді під керівництвом президента України досягнуто рішення про введення на час карантину державного регулювання цін на газ. Це не означає, що ми відходимо від ринкового регулювання ціни на газ, але оскільки в даний момент надзвичайно складна ситуація з карантинними обмеженнями, з COVID-19, з можливістю людей отримувати додаткові доходи, відповідно, буде введено державне регулювання", - розповів Шмигаль.

А що ж буде після карантину?

Про це поки ніхто не замислюється, чіткої стратегії немає. Разом з тим, з боку МВФ вже існує стурбованість введенням державного регулювання цін в Україні.

Так, в інтерв'ю "Радіо НВ" міністр фінансів Сергій Марченко розповів, що в меморандумі з МВФ прописані зобов'язання України щодо ринкового формування тарифів на ринку природного газу, перегляд яких зарубіжні партнери сприймають з невдоволенням.

"Вони стурбовані, що ми в якійсь частині переглядаємо раніше взяті зобов'язання", - зазначив Марченко.

Тому зараз Кабінет Міністрів змушений переконувати МВФ у тому, що зниження тарифів на газ дійсно обґрунтоване. Зокрема, за його словами, багато чого залежатиме від того, як довго державне регулювання діятиме.

Чи раді українці зниженню ціни на газ?

Новина про те, що газ в Україні буде 6,99 грн за кубометр, не надто підбадьорила українців. Багато хто задається питанням про те, як же бути з ціною на транспортування, про яку ніби забули, вирішуючи питання щодо газу.

Крім того, українці дивуються, чому для політиків підвищення цін стало новиною і не розуміють, що заважало в принципі не доводити до такого.

Ось такі коментарі залишають вітчизняні споживачі на сторінці Дениса Шмигаля в Facebook.

Варто зазначити, що Антимонопольний комітет України все ж не забув про проблему вартості розподілу газу і найближчим часом перевірить обґрунтованість та прозорість формування тарифів.

Так, 13 січня прес-служба відомства повідомила про те, що регіональні відділення АМКУ проведуть дослідження ринку поставок природного газу, щоб з'ясувати, чи дотримуються вони вимоги законодавства про захист економічної конкуренції. Порушникам загрожують штрафи.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

facebook tweeter live rss