"Економічний паспорт українця": Експерти пояснили, чому нарахування грошей на рахунки дітей матиме сумні наслідки
Нещодавно президент Володимир Зеленський подав законопроект "Про економічний паспорт", яким пропонується ренту за використання надр України перераховувати на персональні рахунки дітей. Але що не так з цією ініціативою?
Експерти неурядової організації "Центр економічної стратегії" вважають, що так звана програма "Фонд майбутніх поколінь" - це про дисбаланс у бюджеті, ручне управління трильйонами гривень та звичайний популізм.
"Ми не сидимо на "нафтодоларах" - багато сфер в країні хронічно недофінансовані, - зазначають у ЦЕС. - У 2030 році витрати бюджету на Фонд можуть скласти близько 1% ВВП на рік (це третина витрат на оборону у 2021 році). Щоб профінансувати це все, доведеться критично збільшити дефіцит - навряд влада піде на непопулярне скорочення витрат".
Також зазначається, що найуразливіші категорії - зовсім не молодь. Про соціальну функцію також не йдеться - дитина мільйонера отримає ті ж гроші, як дитина без батьків. Якщо дитина вступить на бюджет в український університет та залишатиметься здоровою, то кошти на лікування чи навчання їй витратити не вдасться.
Експерти повідомляють, що гроші Фонду не буде куди інвестувати, окрім облігацій внутрішньої держпозики.
"Відсотки по облігаціям будуть накопичуватися у Фонді, але знову ж таки за рахунок бюджету. Дефіцит продовжить "роздуватися". До того ж, українські державні фонди (як і держкомпанії) схильні до групи ризиків: корупції, ручного управління грошима та "замороження" коштів у разі криз", - заявляють у ЦЕС.
"Ідея з Фондом - це щорічне нарощування боргу зараз задля виплат молоді в майбутньому (насправді заради політичних дивідендів сьогодні)", - вважають в організації.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |