21.05.2024, 11:35

В Україні заговорили про запровадження "податку на бездітність": подробиці

Иллюстративное фото / Открытый источник

Депутат від партії "Слуга народу" Сергій Гривко вніс до Верховної Ради "цікавий" законопроєкт, який пропонує запровадити "податок на бездітність".

Народний депутат від партії "Слуга народу" Сергій Гривко зареєстрував законопроєкт]]> №11264]]> "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо створення передумов для поліпшення демографічної ситуації в Україні". Проєкт закону опубліковано на сайті Верховної Ради України, повідомляє Час Пік.

законопроект №11264

Згідно з документом, платниками "демографічного збору" пропонують зробити всіх фізичних осіб – резидентів України віком від 21 до 58 років. Вони мають сплачувати податок доти, доки в країні не буде проведено демографічну реформу.

Як зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту, його метою та завданнями є створення передумов для поліпшення демографічної ситуації в Україні, надання всебічної (фінансової, соціальної, психологічної, правової та іншої) підтримки сім’ям з дітьми (у довгостроковій перспективі – також надання підтримки молодим громадянам України, які вступають у доросле життя), забезпечення сімей з дітьми доступним житлом, транспортними засобами, задоволення інших їх соціально-економічних потреб, а також підвищення престижу материнства (батьківства) та стимулювання підвищення рівня народжуваності в Україні. 

Пропонується ввести такі ставки збору:

 • 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування – для осіб, які не мають дітей;
 • 1 відсоток від об’єкта оподаткування – для осіб, які мають одну дитину;
 • 0,5 відсотка від об’єкта оподаткування – для осіб, які мають двох дітей.

У тексті законопроєкту зазначається, що процент обчислюватиметься від усіх доходів, отриманих у грошовій формі, за винятком наступних категорій доходів:

грошових коштів, отриманих фізичними особами – підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, на поточні банківські рахунки під час здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності;

 • доходів у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (у період дії на території України правового режиму воєнного стану).
 • грошових коштів, отриманих волонтерами, зареєстрованими у Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, на рахунки, відкриті у банках на ім’я таких волонтерів, які використовуються виключно для здійснення благодійної діяльності;
 • грошових коштів, отриманих особою від погашення облігацій внутрішньої державної позики;
 • грошових коштів, виплачених особі у якості повернення банківського вкладу (депозиту);
 • грошових коштів, отриманих особою від продажу належних їй об’єктів нерухомого майна та транспортних засобів;
 • грошових коштів, отриманих особою від міжнародних громадських, благодійних та інших організацій, а також від представництв міжнародних організацій в Україні у якості благодійних пожертв та інших видів грошової допомоги.

Пропонується звільнити від "податку на бездітність":

 • особи, які мають трьох або більше дітей;
 • особи, які мають безпліддя або порушену репродуктивну функцію, що унеможливлює материнство (батьківство), з підтвердженням відповідних обставин належними медичними документами не рідше, ніж один раз на 2 роки;
 • особи, які мають статус осіб з інвалідністю І групи.

У разі ухвалення цей закон набуде чинності вже з 1 січня 2025 року.

Шансів на ухвалення немає

Законодавчу ініціативу Сергія Гривка прокоментував голова Комітету Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев. За його словами, немає шансів на ухвалення цього законопроєкту.

Даниил Гетманцев

Втім, як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, податку на бездітність не буде, оскільки "демографічний" законопроєкт відкликав сам автор документу.

Ярослав Железняк Ярослав Железняк

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк