26.03.2025, 15:24

Змінився порядок отримання пенсій для ВПО, українців за кордоном та в окупації: деталі

Віктор Білий | Всі новини автора

26 березня 2025 року Міністерство соціальної політики України оголосило про зміни у порядку отримання пенсій та страхових виплат для тимчасово переміщених осіб (ВПО), а також українців, які перебувають за межами України або в окупованих територіях.

Про це заявили в ]]>Мінсоцполітики]]>, передає Час Пік.

Досі пенсіонери, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року і поїхали за кордон після цієї дати або проживають на окупованих територіях, стикалися з окремими, часом складними алгоритмами отримання пенсійних виплат. Це створювало додаткову незручність для громадян, яким доводилося шукати альтернативні способи отримання коштів.

Тепер же, в рамках нових змін, уряд встановив єдиний порядок виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їхнього розташування - чи це вільна територія України, окуповані райони чи країни за кордоном.

Важливим кроком став дозвіл пенсіонерам отримувати свої виплати не лише через Ощадбанк, як це було раніше, а й на рахунки у будь-якому іншому українському банку. Це значно полегшує процес отримання пенсій для громадян, які перебувають за межами України.

Крім того, для того, щоб отримувати пенсії, громадяни, які перебувають в окупації або за кордоном, тепер зобов'язані щорічно проходити фізичну ідентифікацію. Це можна зробити як особисто, так і через інтернет. Для цього достатньо пройти кілька простих кроків: підтвердити свою особу за допомогою відеозв'язку, засвідчити свою особу у ПФУ чи через консульства України за кордоном. Також, за відсутності фізичної ідентифікації протягом пів року, пенсіонер має здійснити хоча б одну фінансову операцію на своєму рахунку.

Фізична ідентифікація – це процедура встановлення особистості, яка застосовується для підтвердження того, що пенсіонер живий та отримує кошти особисто. В Україні ця практика існує з 2004 року, і більшість громадян проходять її непомітно, взаємодіючи з банками чи листоношами.

Ідентифікація може бути пройдена декількома способами:

  • Особисто - звернутися до ПФУ або банку на території України або до консульства за кордоном.
  • Віддалено - через портал ПФУ з використанням електронного підпису або за допомогою відеоконференції (Google Meet, Skype, Viber та інші платформи).

Якщо пенсіонер не виконає необхідної процедури ідентифікації, виплати будуть призупинені. Однак після проходження ідентифікації виплата відновиться, але тільки в межах одного року з моменту призупинення.

Для того, щоб відновити пенсію після її призупинення, громадянин має написати заяву до ПФУ, вказавши свій банківський рахунок та пройти ідентифікацію. Важливо, щоб заява була подана не пізніше ніж через рік з моменту припинення виплати.

У Міністерстві соціальної політики наголосили, що для отримання пенсії в окупації чи за кордоном, пенсіонер також має підтвердити, що не отримує пенсії від Росії. Для цього необхідно написати заяву до ПФУ про неотримання пенсії від російської влади.

Ці зміни суттєво спрощують життя українцям, які перебувають у непростих умовах, та допомагають їм продовжувати отримувати заслужені виплати без зайвих бюрократичних бар'єрів.

Читайте також: Плани на 2027 рік: де в Україні з'являться нові будинки для переселенців

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк