Як підібрати ідеальну вудку для рибалки-початківця

Ольга Станішевська | Всі новини автора
рибалка

Для кожного, хто тільки починає свій шлях у світі риболовлі, питання вибору відповідної вудки може стати справжнім головним болем. Навіть досвідчені майстри іноді мають труднощі, намагаючись визначитися з кращим варіантом. У досвідчених рибалок зазвичай своя стратегія: вони роблять вибір за деякий час до початку сезону, коли спалахує спрага нових рибальських пригод та оновлення спорядження.

Початківцям доводиться вирішувати це завдання раптово, коли друзі пропонують відвідати рибалку на честь професійного свята, або коли новий сусід запрошує познайомитися на риболовлі.

Втім, майбутньому майстру рибальства доведеться постійно розширювати свій арсенал інструментів, починаючи з першої та найважливішої покупки — вудки. Далі ви дізнаєтеся про найпопулярніші типи вудок і про те, як правильно вибрати їх.

Який сенс у рибалці без блешень Yarie? Адже вони втілюють передові технології та матеріали, роблячи риболовлю не лише захоплюючою, а й успішною. Ці блешні – не просто приманки, а справжні інструменти, що поєднують передові технології із традиціями японського рибальства.

Поплавкова

Поплавкова вудка є одним з найбільш універсальних інструментів, з яких починають свій шлях у світі риболовлі багато ентузіастів. Існує кілька різновидів вудок поплавця: англійська, матчева, штекерна і махова, про які ми докладно розповімо нижче. Вудка поплавця включала в себе вудлище з легким поплавцем і тонкою ліскою. Коли в конструкцію було додано котушка, вудку почали називати "англійською".

Особливість цієї моделі полягає в наявності штекерних трискладових вудилищ довжиною від 3 до 6 метрів та пробкової рукоятки, що досягає до 60 см.

Зазвичай англійські вудки поплавця виготовляються з вуглепластику - синтетичного композитного матеріалу, який володіє міцністю і легкістю. Вони комплектуються безінерційною котушкою відкритого типу, а також річковим (стік) або озерним (ваглер) поплавцем.

За допомогою цієї моделі можна здійснювати далеку занедбаність і ловити як дрібну, так і велику рибу. Саме тому вона рекомендується як початківцям, так і досвідченим рибалкам.

Поплавкові вудки, що мають довжину до 4,8 метра, включають до свого складу довгу пробкову рукоять і поплавець типу ваглер. Це забезпечує можливість закидання на відстань до 25-30 метрів. Конструктивно матчові вудки бувають телескопічними та штекерними.

Телескопічні моделі зазвичай більш тендітні і комплектуються меншою кількістю кілець.

Для лову коропів підійдуть міцні та короткі коропові вудилища довжиною до 3,6 метра. Оснащення матчевого обладнання розраховане на повільне та швидке опускання на значну глибину.

При виборі вудки поплавця слід враховувати наступні фактори:

 1. Довжина вудки, яка повинна відповідати умовам риболовлі та перевагам рибалки.
 2. Клас вудки, що визначає її характеристики та можливості використання.
 3. Оптимальна вага закидання, що залежить від виду риби та умов лову.
 4. Цілісність та гнучкість вудки, які впливають на її довговічність та керованість.
 5. Наявність скрипів та інших звуків, які можуть спричинити рибну активність.
 6. При виборі моделей з карбону важливий рівень графіту, який визначає жорсткість, швидкість реакції та міцність оснастки.

Махова

Поплавочні вудки махового типу отримали свою назву через те, що їхнє закидання здійснюється за рахунок помаху руки, без використання котушки. Зазвичай вони виготовляються з карбону, скловолокна або склопластику і оснащуються керамічними або посиленими SIC кільцями.

Вудки зі склопластику вважаються важчими, тому рекомендується вибирати моделі не довше 5 метрів для початківців.

У той час як вуглепластикові оснастки можуть досягати довжини до 11 метрів.

За своєю конструкцією махові вудки бувають різних типів:

 1. Класичні – призначені для лову риби середнього розміру, вагою до 2 кг.
 2. Уклеєчні - використовуються для вилову дрібної риби, вагою до 0,5 кг.
 3. Коропові - призначені для лову великої риби, такої як коропи та сазани.

Досвідчені рибалки рекомендують використовувати японську волосінь і гачки, а також брендові грузила, які мають більш точне калібрування. Поплавці повинні мати дві точки кріплення, а гачки – класичну форму.

Початківцям краще дотримуватися простого монтажу оснастки поплавця. Занадто складні монтажі можуть викликати заплутування та захльостування, що ускладнить процес риболовлі для недосвідченої руки.

Телескопічна

Телескопічна вудка є рибальський інструмент, що складається з декількох секцій (тубусів), які при складанні забираються один в інший. Зазвичай вона використовується з поплавком, хоча в спінінгу і фідерному лові перевага надається штекерним вудкам.

З погляду конструкції, телескопічні вудки бувають маховими (закид здійснюється помахом руки) та болонськими. Болонська модель призначена для лову на середні дистанції у водоймах із плином.

Оптимальними параметрами для такої вудки вважаються:

 • Довжина: 4-9 метрів
 • Тест: 7-20 грам
 • Буд: середній
 • Діаметр волосіні: 0,12-0,2 мм

Комплектація телескопічного спінінга повинна включати інерційну або безінерційну котушку (діаметр шпулі від 500 до 1000), гумові стопори, свинцеві вантажі (дробинки), гачки, а також ковзний або стаціонарний поплавець. Це дозволить використовувати його для лову як дрібної, так і середньої риби, навіть при хвилюванні та сильному вітрі.

Штекерна

Для лову коропів та інших великих видів риб рекомендується використовувати штекерну коропову вудку. Вона також є телескопічною конструкцією, що складається з 2-3 секцій, які складаються одна в іншу.

Переваги цієї моделі включають:

 1. Високу міцність, що забезпечує надійність при лові великої риби.
 2. Наявність знімних кінчиків, що дозволяє швидко та легко замінити зношені чи пошкоджені частини вудки.
 3. Високий клас складання, що гарантує тривалий термін служби та зручність використання.

Штекерні спінінги бувають різної жорсткості: жорсткі, середні та м'які. Для визначення цього параметра можна перевірити, як вудка реагує на навантаження, вперши її кінчик в стелю:

 • М'які моделі гнуться повністю під навантаженням.
 • У твердих моделей гнеться тільки кінчик, залишаючись міцними в іншій частині.
 • Якщо снасть зігнулася лише до середини, це свідчить про середній рівень жорсткості.

Штекерні вудки поплавця мають ряд характерних особливостей:

Значна довжина – до 18 метрів, що забезпечує можливість лову на великих відстанях від берега.
Відсутність кілець - замість них використовується спеціальна гумова заглушка, призначена для амортизації ривків риби та запобігання її застряганню.

Наявність прогумованої заглушки довжиною до 3 метрів для амортизації ривків риби.
Раніше для виготовлення таких вудок застосовувалися матеріали, такі як бамбук, дерево, алюміній та нержавіюча сталь. Нині ці матеріали замінили скловолокном, вуглепластиком і композитом.

теги: