Артеріальна гіпертонія підліткового віку
Артеріальна гіпертонія підліткового віку – це біологічно необхідний стан підліткового віку, при якому виникає загальна активність процесів в організмі, яка супроводжується підвищенням артеріального тиску (АТ) і тахікардією з частотою серцевих скорочень більше 90 ударів в хвилину.
Таке біологічно необхідний стан потрібно для перебудови організму. Перебудова в організмі завершується появою "стрибка" в зростанні і початком функціональної активності статевих залоз. На цьому підйоми АТ у підлітків припиняються і серцева діяльність стабілізується.
Причини підвищеного артеріального тиску у підлітків
Але, якщо підвищення артеріального тиску до рівня 140/90 і вище стають регулярними, носять хронічний характер, тривають рік і більше, то це вже ознаки захворювання.
Обтяжуючі фактори захворювання:
- спадковість: якщо хтось із батьків переніс інфаркт міокарда або артеріальну гіпертензію у віці 30-40 років;
- вибуховий характер, неврівноваженість;
- куріння, яке в 25% випадків є причиною захворювання;
- алкоголь – причина захворювання в 28%.
- адинамія – в 56% випадків є причиною гіпертонії. Це коли підліток багато часу проводить за комп'ютером, за переглядом телевізійних передач;
- надлишкова вага;
- неконтрольовані заняття спортом, при яких підліток накачує м'язи підняттям важких предметів, прагнучи домогтися досконалої фігури.
Читайте ще: Що таке артеріальний тиск і коли потрібна невідкладна допомога
Лікування артеріальної гіпертонії
Найголовніше в цьому лікуванні – це змінити спосіб життя.
- Перш за все – це контроль за масою тіла. Необхідно харчуватися дрібно, малими обсягами, 3-4 рази на день, після ситних обідів не відлежуватися на дивані, а рухатися. Останній прийом їжі повинен бути за 2 години до сну.
- Обмежити вживання солі. Більше вживати в їжу фруктів, овочів, круп, молока, сиру, свіжої риби, м'яса.
- Обмежити вживання легкозасвоювані вуглеводи: солодощі, цукор, здобну випічку, солодкі напої.
- У цей період виключити силові навантаження: важку атлетику, бокс, боротьбу і інтенсивні динамічні навантаження у вигляді кросів.
- Фізична активність повинна бути дозованою. Можна пограти у волейбол, баскетбол, теніс, поплавати, зайнятися ритмічною гімнастикою.
- Повинен бути розпорядок дня з достатнім часом для відпочинку.
- Уникати стресів. Для цього треба змінити своє ставлення до навколишньої дійсністю з урахуванням її істинної значущості.
Немедикаментозне лікування передбачає формування смакових пріоритетів в сім'ї і стилю життя, який формується в дитячому та підлітковому віці і потім неухильно використовується в подальшому. Саме в цьому полягає запорука майбутнього здоров'я.
Н. Є. Лук'янчук, міський кардіолог дитячої лікарні