13.07.2021, 07:00

"Формула Штайнмаєра" і Північний потік-2: Що обговорювалося під час візиту Зеленського до Німеччини

зеленский меркель

Президент України Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом в Німеччині і провів зустрічі з першими особами держави.

Час Пік зібрав інформацію про те, з ким і про що встиг поговорити Зеленський у Берліні.

Що Україна очікує від візиту Зеленського в Німеччину?

Ще перед поїздкою Зеленського в Берлін у ЗМІ піднімалася тема про ключові питання, які необхідно обговорити з керівництвом Німеччини.

Перш за все, це питання будівництва газопроводу Північний потік-2, який може загрожувати нашій національній безпеці. Потрібно домогтися якщо не зупинки його будівництва, то хоча б забезпечення транзиту газу через Україну.

Другий важливий момент - це врегулювання ситуації на Донбасі і протистояння російської агресії. Німеччина є учасником Нормандського формату, який давно необхідно "оживити".

У травні в інтерв'ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung Зеленський заявив, що Німеччина могла б більше зробити для України.

"По-перше, я хочу сказати, що Ангела Меркель багато зробила для України. Це правда. І я їй дуже вдячний як українець. Ми хочемо більшого, і я від неї чекав більшого, особливо в Нормандському форматі. Ми вдячні за те, що у нас є, але я знаю, що Німеччина може більше. Тому що те, що вони роблять для нас, вони роблять для себе. Чому вони цього не розуміють - я не знаю", - сказав Зеленський.

Очікуваними темами для обговорення також є перспективи вступу України в Євросоюз і НАТО, а також просування реформ в Україні, якого очікують західні партнери.

Потрібно зазначити, що вказані теми були в центрі уваги під час переговорів Зеленського з німецькими лідерами.

Зустріч з ймовірним наступником Меркель

Зеленський прибув до Німеччини ввечері 11 липня і в той же день зустрівся з з прем'єр-міністром федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія, головою Християнсько-демократичного союзу Арміном Лашетом, який вже цієї осені має шанс стати новим канцлером ФРН.

В ході переговорів Лашет зазначив, що президент України був першим іноземним лідером, який привітав його з обранням новим головою ХДС.

Зеленський же зазначив, що Німеччина є важливим партнером України і висловив сподівання, що наступний Федеральний уряд продовжить політику підтримки України в питанні відновлення суверенітету і територіальної цілісності, а також в євроатлантичній інтеграції.

Співрозмовники також обговорили питання безпеки, наголосивши на важливості активізації переговорного процесу для досягнення миру на Донбасі в рамках Нормандського формату і Мінського процесу.

Окрему увагу було приділено питанню "Північного потоку-2". Зеленський підкреслив, що його введення в експлуатацію становить пряму загрозу енергетичній безпеці країн ЄС.

Крім того, розмова стосувалася теми боротьби з пандемією коронавіруса. Зеленський відзначив важливість подальшої практичної підтримки з боку Європейського Союзу, зокрема Німеччини, в забезпеченні вакцинами населення України.

Переговори зі Штайнмаєром

Другою знаковою подією стала зустріч Зеленського з Федеральним президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром.

Лідери також обговорили питання безпеки, врегулювання ситуації на Донбасі, прагнення України стати членом Європейського Союзу і НАТО та шляхи реалізації цієї мети.

Сторони обмінялися думками щодо прогресу в реалізації ключових реформ в Україні, зокрема в сферах судочинства і боротьби з корупцією. Зокрема Зеленський розповів Штайнмаєру про антиолігархічній законопроект, реалізація положень якого разом з іншими законодавчими новаціями забезпечить поділ великого бізнесу і політики в Україні. Штайнмаєр наголосив, що цей закон повинен забезпечити більшу прозорість і поліпшить бізнес-клімат в Україні, і німецькі підприємці будуть більшою мірою зацікавлені інвестувати в Україну.

Зеленський поінформував німецького колегу про поточну ситуацію з пандемією COVID-19 в Україні і наголосив на важливості подальшої практичної підтримки з боку Європейського Союзу, зокрема Німеччини, в забезпеченні вакцинами населення України.

Зустріч Зеленського з Меркель і спільні заяви

Увечері 12 липня Зеленський і канцлер Німеччини Ангела Меркель зустрілися за вечерею. Лідери обговорили ряд актуальних геополітичних питань.

Північний потік-2

Прес-секретар Зеленського Сергій Никифоров заявив, що Президент України привіз на переговори до Німеччини вагомі аргументи проти будівництва трубопроводу Північний потік-2, який несе як економічні загрози, так і загрози в сфері безпеки.

"Президент не втомлюється говорити, що ця шкода буде не тільки економічною, але і в сфері безпеки, і багато країн потраплять в залежність від російського газу. Володимир Зеленський незмінно повторює, що він буде намагатися зупинити будівництво Північного потоку-2 до моменту, поки по ньому не піде газ, і навіть після цього. Думаю, що це програма-максимум", - заявив Никифоров перед зустріччю Зеленського з Меркель.

Сама Меркель на спільному прес-брифінгу заявила, що необхідно забезпечити транзит газу через Україну навіть в тому випадку, якщо буде завершено будівництво Північного потоку-2. У той же час канцлер зазначила, що Німеччина серйозно сприймає побоювання України з цього приводу, і ця тема буде важливою під час візиту Меркель в США.

Зеленський в свою чергу зазначив, що для нього є пріоритетним питання безпеки, в яке входять теми не тільки Криму і Донбасу, а й Північного потоку-2, запуск якого несе потенційну загрозу безпеці в регіоні.

Зеленський зазначив, що питання Північного потоку-2 потрібно розглядати в рамках Нормандського формату, оскільки це невід'ємна частина безпеки в Україні.

Мінські переговори і "формула Штайнмаєра"

За словами Меркель, в Мінських переговорах не вистачає прогресу. Як зазначила канцлер, Україна відкрила всі КПВВ на Донбасі, в той час як окупаційна влада не відповідає такими ж діями.

Меркель заявила, що необхідна імплементація так званої "формули Штайнмаєра" в українське законодавство. За словами канцлера, потрібно домогтися того, щоб в ОРДЛО були проведені вибори.

Меркель також зазначила, що РФ посилює тиск на Україну шляхом стягування військового контингенту, в тому числі з боку Білорусі.

Зеленський зазначив, що Україна підтримала підготовлений Німеччиною і Францією проект ключових кластерів по виконанню Мінських домовленостей, і цей проект зараз знаходиться на стороні РФ.

"Тільки Росія на сьогодні не акцентувала ці кроки завершення війни на Донбасі", - заявив Зеленський, зазначивши, що країни повинні тиснути на Росію і наполягати на зустрічі в Нормандському форматі.

Які ще теми обговорювалися

  • Меркель пообіцяла, що Німеччина передасть Україні 1,5 мільйона доз вакцини від COVID-19.
  • Меркель відзначила просування реформ в Україні, зокрема в боротьбі з корупцією, децентралізації влади, реформуванні судової системи.
  • Сторони обговорили стратегічне партнерство, двосторонню взаємодію, економічне співробітництво.

Тим часом у Кремлі опублікували статтю Володимира Путіна про "єдність росіян та українців" з версією українською мовою.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк