27.02.2021, 11:47

"Луганський стоунхендж": Які таємниці зберігає унікальна археологічна пам'ятка "Мергелева гряда"

Леся Матвеева | Всі новини автора
"Луганский стоунхендж"

На Луганщині є пам'ятки, якими можна пишатися і які по праву заслуговують на увагу археологів, дослідників та туристів. У Луганській області знаходяться 12 археологічних пам'яток національного значення. Один з них - "Мергелева гряда", який ще називають "Українські піраміди" та "Луганський стоунхендж".

"Мергелева гряда" - комплексний геолого-археологічний об'єкт, археологічна пам'ятка бронзової доби, розташована недалеко від села Степанівка Перевальського району Луганської області. Вік пам'ятника -близько 5 тисячоліть, повідомляє Час Пік.

Історія відкриття

"Мергелева гряда" була знайдена групою школярів середньої школи №23 м. Алчевськ під керівництвом засновника археологічного клубу "МІГ" Володимира Парамонова у 1976 році.

Детальні дослідження археологічної пам'ятки почалися у 2005 році. Поки дослідники розкопали невелику ділянку гряди. На цій ділянці розташовано кола правильної форми, викладені з каменю. Дослідники знайшли понад десяток різного роду судин та людських останків.

Експедиції на "Мергелеву гряду" проводилися за підтримки Міністерства культури та туризму України. 

Широке висвітлення в пресі "Мергелева гряда" отримала у вересні 2006 року, коли ряд українських ЗМІ назвали археологічну пам'ятку "Українські піраміди", "Луганський стоунхендж" та "Друга Китайська стіна".
Чому "спливли" такі гучні назви? Все досить просто - в Луганській області було знайдено рукотворні об'єкти, які є ровесниками Стоунхенджа та пірамід. 

За допомогою радіовуглецевих аналізів було встановлено мінімальний вік святилища - 5 тис. років. За твердженнями фахівців, пам'ятник, принаймні, на 300 років старше найдавнішої єгипетської піраміди та років на 500 старше Стоунхенджа.

"Мергелевая гряда"

Археологічний пам'ятник 

"Мергелева гряда" являє собою цілісний комплекс кам'яних та земляних споруд - курганів, "доріг" та "променів", викладених з кам'яних плит. "Мергелева гряда" вражає своїми розмірами, площа пам'ятника 10 га.

Основу пам'ятника становить кам'яниста гряда, яка простягається з південного заходу на північний схід. На гряді розташована найвища точка цієї місцевості - 242 м над рівнем моря. 

У комплекс входять:

  • святилище, викладене обробленими кам'яними плитами та блоками по всій площі та обмежене на північному заході кам'яною стіною (довжиною 300 м) плитами, які стоять вертикально;
  • чотири кургани висотою від 1,3 м до 2 м.

Видно сліди археологічних розкопок. Навколо лежать величезні рівно витесані камені, підігнані один до одного. Розмір каменів, в основному, 1 х 0,70 м. 

В одному з місць розкопок добре видно шматок стіни, викладеної за всіма правилами будівництва з розчином. Так що, припущення про те, що "Мергелева гряда" природного походження - відразу відпадають.

"Мергелевая гряда" "Мергелевая гряда" "Мергелевая гряда"

Стародавнє святилище 

Археологи дійшли висновку, що " Мергелева гряда " - це давнє святилище.

"За оцінками бувавших тут фахівців та археологів, це відкриття європейського масштабу. Це перше відкрите в Східній Європі святилище солярного культу (поклоніння якомусь богу Сонця).

Святилище використовувало кілька культур. Тобто послідовно приходили різні племена, народи та добудовували в святилище що-небудь своє. Зараз археологи виявили сліди чотирьох культур. Не виключають, що потім буде більше", - розповів заступник директора з науки НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури та туризму України, штатний професор кафедри археології Гданського університету (Польща) Віктор Клочко.

Будівлі комплексу функціонували для різних племен протягом декількох тисяч років як святилища та похоронні споруди. Археологи вже виявили жертовники і місця поховань. 

"Мергелевая гряда" "Мергелевая гряда" "Мергелевая гряда"

"Друга Китайська стіна" 

Поруч з грядою розташована вапняна стіна, яка вражає своєю довжиною. Деякі вчені називають її "Другою Китайською стіною". Навіть якщо вчені доведуть, що це нерукотворна стіна і над ландшафтом працювала тільки природа, вапняна стіна - явище унікальне.

Вапняк в якості будівельного матеріалу використовується вже протягом сотень тисяч років. Камені, викладені природою або людиною, вразили вчених. За оцінками археологів, обсяг робіт, виконаних при будівництві (транспортування, обробка, укладання кам'яних плит) можна порівняти з будівництвом єгипетської піраміди.

Хто міг дозволити собі такі грандіозні роботи на цих територіях - поки для вчених це залишається загадкою.

"Мергелевая гряда" "Мергелевая гряда"

Туристичний об'єкт

Ось таке унікальне місце знаходиться в Луганській області. Пам'ятник по праву заслуговує до себе увагу туристів, які люблять подорожувати по рідній країні.

"Мергелева гряда" явно просить продовження вивчення своїх таємниць. 

На жаль, археологічна пам'ятка сьогодні опинилася на тимчасово окупованій території - де факто з 2014 року село Степанівка Перевальського району контролюється самопроголошеною "Луганською Народною Республікою".

Залишається сподіватися, що унікальне місце, яке по праву відноситься до пам'яток Луганщини, не постраждає і туристи з усієї України зможуть долучитися до стародавніх таємниць. Ну, а поки місце розкопок обростає травою…

"Мергелевая гряда"

Читайте також: Долина кам'яних облич: химерні багатовікові велетні, які безмовно спостерігають за тим, що відбувається навколо

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк