17.01.2024, 12:34

У ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного заберуть виплати? Хто вже не отримає 2000 гривень та чи можуть їх повернути у майбутньому

переселенцы

Тимчасово переміщені особи з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного та інших населених пунктів Луганської області, ймовірно, залишаться без виплат на проживання у розмірі 2000 гривень. Лише деякі категорії переселенців зможуть отримувати допомогу.

Юристи ]]>БФ "Право на захист"]]> докладно пояснили, кому з ВПО не виплачуватимуть допомогу на проживання вже з лютого 2024 року, а хто все ж таки зможе розраховувати на цю допомогу, передає Час Пік.

Хто не отримає виплати?

Як пояснюють юристи, з 1 серпня 2023 року виплати допомоги на проживання були продовжені автоматично на шестимісячний період для:

  • ВПО, що перемістилися з територій, включених до ]]>переліку]]>, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій, припинення можливості бойових дій або тимчасової окупації;
  • ВПО, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок збройної агресії РФ.

Фактично, з 1 серпня 2023 року до 31 січня 2024 року - останній період, коли всі ВПО могли отримувати допомогу від держави. З 1 лютого на наступні півроку виплати буде продовжено не всім. Більшість ВПО не зможе отримувати допомогу на проживання. Таким чином, багато переселенців отримують виплати в січні востаннє.

Хто отримає виплати з 1 лютого 2024 року?

Подовження виплат стосується виключно ВПО, які вперше звернулися за призначенням допомоги після 1 серпня 2023 року та належать до особливо вразливих категорій. При цьому звертатись за таким продовженням не потрібно, все відбудеться автоматично.

До особливо вразливих категорій ВПО відносяться, зокрема:

  • люди працездатного віку, які доглядають дітей до досягнення ними шестирічного віку (включно);
  • громадяни, які мають трьох та більше дітей віком до 18 років і доглядають їх;
  • особи з інвалідністю;
  • громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю І групи, або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку;
  • неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника.

Таким чином, з лютого виплати зможуть отримувати лише ті переселенці, які належать до вразливих категорій та звернулися за допомогою після 1 серпня 2023 року. Про це також свідчить ]]>роз'яснення Мінсоцполітики]]>. Виплати вказаним категоріям будуть автоматично перепризначені на 6 місяців.

Мінсоцполітики також зазначає, що існує ]]>проєкт постанови про продовження виплат ВПО]]>, які отримували їх до 1 серпня 2023 року, але належать до вразливих категорій. Проте станом на сьогодні вказані зміни не прийняті та не опубліковані.

Чи можуть повернути виплати всім ВПО?

6 грудня 2023 року на урядовому порталі було оприлюднено ]]>петицію про продовження виплат ВПО]]> незалежно від того, який час вони отримували допомогу раніше.

"В зоні активних бойових дій майже всі житлові будинки та житловий фонд знищені, непридатні до проживання. Переміщені особи втратили все майно, через це приходиться працювати ще більше, заробляти кошти для утримання родин, оренди житла. Всі опинилися в складних життєвих обставинах. Виплати на проживання ВПО родини частково покривали витрати на оренду житла та оплату комунальних послуг.  Якщо виплати будуть скасовані, то це значно відобразиться на благополуччі родин", - йдеться у тексті петиції.

Дата кінця збору підписів закінчилася у понеділок, 15 січня. Петиція набрала більше 25 тисяч підписів, а це означає, що вона обов'язково має бути розглянута. Початок розгляду також датується 15 січня. Протягом 10 днів петиція перебуватиме на розгляді. І яким буде рішення - невідомо.

Читайте також: Покупки в супермаркетах та аптеках можуть обернутися проблемами: як чеки на товари "підставляють" покупців

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк