26.01.2024, 15:56

Із сусідом по різні боки фронту? Як Лисичанськ готують до мобілізації і що буде з тими, хто піде за "повісткою"

мобилизация в оккупации

Росіяни розгорнули мобілізаційні заходи не лише на окупованих у 2014 році територіях, а й у населених пунктах, захоплених після 24 лютого 2022 року. З Лисичанська Луганської області доходять новини про роздачу "повісток" та примус до походу до "військкомату" серед місцевих чоловіків. Сьогодні не можна гарантувати, що лисичан не відправлять на забій у складі військ РФ.

Як проходить підговка до примусової мобілізації в Лисичанську, наскільки це законно з точки зору міжнародного законодавства і що чекає на тих, хто піде за "повісткою" від окупантів, - розповість Час Пік.

Примусова мобілізація у Лисичанську: що відомо

У мережі почала з'являтися інформація про те, що у Лисичанську разом з російськими паспортами місцевим жителям видають "повістки". Терміни явки до "військкомату" обчислюються одним днем. Чоловіки, які отримали повістки, як зазначають у мережі, "бояться, що можуть призвати". Однак відомостей про те, що в місті влаштовують облави на чоловіків, як це було у населених пунктах, окупованих у 2014 році, поки що не надходило.

Інформацію про роздачу "повісток" у Лисичанську разом з російськими паспортами підтвердили і в Луганській ОВА. За даними ЛОВА, при отриманні паспорта РФ постановка на "військовий облік" неминуча - вона є обов'язковою. Відповідно, походу до "військкомату" не оминути. Про випадки примусового відправлення на фронт на боці окупантів у Лисичанську ЛОВА не уточнюється, проте постановка на "військовий облік" не може бути випадковою, як показує досвід окупованого півдня України.

Чи законна мобілізація в окупації?

Згідно до ]]>51 статті Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни]]>, росіяни не мають права примушувати до постановки на "військовий облік" та до подальшого відправлення на фронт населення окупованих населених пунктів, у тому числі - Лисичанська.

"Окупаційна держава не може примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити у її збройних чи допоміжних силах. Забороняється будь-який тиск чи пропаганда, спрямована на забезпечення добровільного вступу на військову службу", - йдеться у зазначеній статті.

У Конвенції зазначається, що навіть з урахуванням примусового залучення місцевого населення до праці, воно не повинно призводити до участі працівників в організаціях військового або напіввійськового характеру.

Що загрожує мобілізованим з окупації відповідно до законів України?

На чоловіків, які були примусово мобілізовані з окупованих населених пунктів, чекає кримінальна відповідальність навіть у разі здачі в полон. Справи розглядаються, за словами юристів, за статтею 438 КК "Порушення законів та звичаїв війни" або ж чоловіки звинувачуються в держзраді.

"Слідча практика пішла шляхом обвинувачення цих людей у держзраді. А це до 15 років позбавлення волі", - ]]>розповідає]]> директор з адвокації Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Водночас, як вважає юрист, до Кримінального кодексу мають бути внесені зміни щодо примусової мобілізації. Адже не завжди йдеться про добровільну участь у бойових діях, і окупанти часто застосовують насильство або йдуть на хитрість, щоб кинути населення на забій. Юрист радить мешканцям захоплених РФ території всіляко уникати мобілізації та віддавати перевагу тюремному ув'язненню в окупації участі у війні.

Читайте також: У Лисичанську та Сєвєродонецьку так їли? Як приготувати відому страву Луганщини з "секретним" інгредієнтом

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк