16.04.2024, 21:59

Житло на особливих умовах: ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного можуть отримати пільговий кредит на квартиру чи будинок, але людям потрібне інше

жилье для переселенцев

В Україні діють програми, які дозволяють внутрішньо переміщеним особам придбати житло на вигідніших умовах у кредит. За бажання та можливості внесення першого внеску, ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного та інших окупованих населених пунктів можуть претендувати на отримання пільг.

На яких умовах надаються пільгові кредити на купівлю нерухомості для ВПО, скільки доведеться платити щомісяця і чи готові переселенці з міст "трикутника" до будинків та квартир у кредит - розповість Час Пік.

Програма "єОселя": умови та реальна вартість кредитного житла

З 1 серпня 2023 року, як ]]>повідомляли]]> в Мінреінтеграції, ВПО отримали можливість брати участь у програмі кредитування житла "єОселя". Подати заявку для участі ]]>можна у "Дiї"]]>. На сайті Мінреінтеграції анонсовано, що фіксована відсоткова ставка складає 7% готових на період кредиту. На порталі "Дії" на даний момент значиться, що пільгова ставка на весь термін кредиту становить 3%. Максимальний термін кредиту становить 20 років. В якості початкового внесоку необхідно сплатити 20% вартості житла.

Яке житло можна взяти в кредит за програмою "єОселя"?

Існує кілька критеріїв доступного для кредитування житла:

  • можна взяти в кредит як квартиру в житловому будинку (крім державної чи комунальної форм власності), так і придбати майнові права на житло, яке тільки будується;
  • площа кредитного житла розраховується з розрахунку 52,5 м² на 1 особу + 21 м² на кожного наступного члена сім'ї додатково (наприклад, неповнолітні діти);
  • житло обов'язково має знаходитися не на окупованій території та не в районі бойових дій;
  • якщо вибір пав на житло в обласних центрах, то воно має бути новим або зданим в експлуатацію не більше 10 років тому.

Скільки коштуватиме кредитне житло?

Щоб розрахувати вартість житла, а також суму початкового та щомісячних внесків, слід враховувати ]]>середню вартість будівництва житла]]> по населених пунктах, встановлену Мінрегіоном, і множити її на спеціальний коефіцієнт:

  • 2,5 - для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова;
  • 2,0 - для решти обласних центрів, а також населених пунктів, розташованих на відстані до 15 км від обласних центрів та міст з населенням понад 300 тис. осіб;
  • 1,75 - для міст з населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб
  • 1,0 - для інших населених пунктів.

На порталі "Дiя" наводиться приклад розрахунку початкових та щомісячних платежів.

Пільгові іпотечні кредити для ВПО

Як зазначають юристи ]]>БФ "Право на захист"]]>, ще з 2021 року в Україні працює програма надання пільгових іпотечних кредитів переселенцям за рахунок коштів гранту, наданих одним із державних банків Німеччини - Кредитною установою для відновлення (KfW). У лютому 2022 року програму було припинено, але зараз вона знову діє. Пільгові іпотечні кредити за цією програмою надаються Державною спеціалізованою фінансовою установою ]]>"Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву"]]>.

Яке житло можна одержати?

Об'єктом кредитування може бути квартира в багатоквартирному житловому будинку, а також одноквартирний житловий будинок, який:

  • прийнято в експлуатацію не більше 50 років тому;
  • реконструйовано не більше 35 років тому.

Нерухомість також не повинна розміщуватись на окупованих територіях або в районах проведення бойових дій.

Пільговий іпотечний кредит є прямим та цільовим. Кошти можна використовувати виключно для придбання нерухомості. Кредит надається лише один раз терміном на 30 років. Ставка за кредитом становить 3% річних у період дії договору.

Чи готові ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька та Рубіжного брати кредити на житло?

Час Пік провів опитування серед користувачів Facebook - ВПО з міст "трикутника". Опитування показало, що люди більше схильні до того, щоб дочекатися звільнення своїх населених пунктів. Крім того, досить значний відсоток учасників опитування вважає, що житло замість зруйнованого або відібраного окупаційним режимом має надаватися безкоштовно, а не в кредит.

Читайте також: "Ви хочете людей пограбувати?": у жителів Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного забирають квартири та будинки за новим "законом"

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк