21.09.2024, 06:34

Не лише Сєвєродонецьк. Які ще населені пункти перейменовано на Луганщині

Иллюстративное фото / Автор: BillionPhotos

Верховна рада України ухвалила постанову про перейменування понад трьохсот населених пунктів в рамках політики декомунізації та дерусифікації. Серед перейменованих – три міста на Луганщині – Сєвєродонецьк, Первомайськ та Молодогвардійськ. Як сприйняли сєвєродончани нову назву свого рідного міста, і які ще населені пункти перейменовано на Луганщині, розповість Час Пік.

Верховна Рада України 19 вересня 2024 року з другої спроби проголосувала за рішення щодо зміни назв 327 населених пунктів, зокрема 10 міст. Відповідну постанову ]]>№12043]]> підтримало 281 народний депутат.

Історичне рішення

"Є! 281 за. Деколонізація мапи України почалась. Перша постанова про перейменування нарешті ухвалена. Російських імперських назв на нашій мапі стало на 331 менше. Нові назви отримають 4 райони, 10 міст, 56 селищ, 261 село", - написав у ]]>Facebook ]]>нардеп Володимир В'ятрович.

Як зазначив нардеп Роман Лозінський, це перший, але не останній пакет перейменувань на виконання закону "про деколонізацію". Попереду перейменування ще близько 200 населених пунктів, назви яких мають привести у відповідність до стандартів державної мови.

"Верховна Рада перейменувала 327 русифікованих населених пунктів!

Це справді історичне рішення! Це те, що треба було зробити 33 роки тому. Ми заплатили страшенну ціну за те, аби нарешті як держава дозріти до цього рішення...

Сьогодні відбувся великий крок для вичищення усього російського з мапи України.

Ще день чи півтора ми поспостерігаємо за виттям ностальгуючих за “страной агромнай”. Але я переконаний, що емоції спадуть, а мешканці цих міст, містечок та сіл досить швидко звикнуть до своїх історичних або нових назв, які будуть без краплі натяку на зв’язок з москвою. Українці з Дніпра, Кропивницького, Кам’янського, Бахмута, Лиману, Олешків і багатьох інших - яскравий тому доказ", - написав Роман Лозінський у ]]>Facebook]]>.

Варто зазначити, що Верховна Рада на засіданні 18 вересня провалила голосування про перейменування понад 333 населених пунктів. За проєкт постанови ]]>3939-ІХ]]>, що передбачає зміни назв для низки міст та сіл, проголосувало лише 208 депутатів. Після цього нардепи заблокували трибуну, вимагаючи переголосування. 19 вересня постанова була прийнята без обговорення. Але з фінального варіанту, як повідомив нардеп Ярослав Железняк у своєму Telegram, виключили 6 населених пунктів, ці міста поки що зберегли свої назви.

Луганська область

Понад 20 населених пунктів Луганської області опинилися у списку на перейменування. Серед них три міста:

  • Первомайськ перейменують на Сокологірськ;
  • Молодогвардійськ отримав назву Отаманівка;
  • Сєвєродонецьк стане Сіверськодонецьком.

Щодо перейменувань на Луганщині – деякі з них зроблено з метою приведення назв у відповідність до українського правопису. Зокрема, село Єпіфанівка, назва якого українською мовою писалася як Єпіфанівка, перейменована на Єпифанівку, бо це відповідає нормі правопису.

На Луганщині перейменують:

  • місто Сєвєродонецьк Сєвєродонецького району на місто Сіверськодонецьк;
  • Сєвєродонецький район на Сіверськодонецький район;
  • село Єпіфанівка Сєвєродонецького району на - Єпифанівка;
  • село Нова Астрахань Сєвєродонецького району на - Гузіївка;
  • місто Первомайськ Алчевського району на - Сокологірськ;
  • селище Комісарівка Алчевського району на - Голубівка;
  • селище Краснодарський Довжанського району на - Прикордонне;
  • місто Молодогвардійськ Луганського району на - Отаманівка;
  • селище Челюскінець Луганського району на - Титаренкове;
  • село Аношкине Сватівського району на - Старовірове;
  • село Жовтневе Сватівського району на - Лемзяківка;
  • село Невське Сватівського району на - Балка Журавка;
  • село Нянчине Сватівського району на - Няньчине;
  • село Роднички Сватівського району на - Кринички;
  • село Красне Поле Старобільського району на - Маринопіль;
  • село Новоастраханське Старобільського району на - Новослобідське;
  • селище Новопсков Старобільського району на - Айдар;
  • село Новорозсош Старобільського району на - Плотина;
  • село Пантюхине Старобільського району на - Пантюшине;
  • село Первомайськ Старобільського району на - Попівка;
  • село Первомайське Старобільського району на - Степкове;
  • село Половинкине Старобільського району на - Толоківка;
  • село Тев’яшеве Старобільського району на - Горіхове;
  • село Фартуківка Старобільського району на - Фартухівка;
  • село Артема Щастинського району на - Любомирівка.

"Відповідно до п. 29 ч. I ст. 85 Конституції України, п.п. 8, 13 ст. 8 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", враховуючи пропозиції, подані органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями населених пунктів та рекомендації Українського інституту національної пам'яті, Національної комісії зі стандартів державної мови", - йдеться у документі про підстави для перейменування.

Як сприймають нову назву Сєвєродонецька

Варто зазначити, що дебати про зміну назви Сєвєродонецька тривають не один рік. Такі пропозиції звучали й раніше, але вони не знайшли підтримки у мешканців міста. Національна комісія зі стандартів державної мови пропонувала кілька варіантів перейменування Сєвєродонецька - Сіверськодонець, Сіверськодонецьк та Сіверськодонецьке.

У 2023 році глава Сєвєродонецької райдержадміністрації Роман Власенко зазначав, що це питання потребує додаткового вивчення та обговорення. 19 вересня 2024 року Верховна Рада прийняла остаточне рішення.

Коментуючи ухвалене рішення Ради, Роман Власенко зазначив, що перейменування Сєвєродонецька буде неоднозначно сприйнято мешканцями міста.

"На мою думку, більшість людей все ж таки не вбачає в цьому рішенні сенсу , бо ані перша, ані друга назви глобально нічого не змінюють з точки зору правопису", – сказав Власенко.

За його словами, сєвєродончани не були залучені до обговорення перейменування міста через воєнний стан, окупацію міста та фактичну відсутність місцевого самоврядування.

"Ну ладно назви з совковим нахилом, але чим вам Сєвєродонецьк не сподобався?", "Найголовніше під час війни!", "Для нас він назавжди буде СЄВЄРОДОНЕЦЬК", "Ну така собі честь, зважаючи що річки навіть у межах міста нема, так десь поруч", "Краще кошти спрямували б на військових, переміщених осіб", "А може спочатку треба це все де окупувати?", "Може б для початку визволити місто, а потім вже вирішувати як його називати?", "Є якась петиція, щоб скасувати це?", "Вже багато разів порушувалося питання про перейменування міста, і щоразу жителі були проти... перейменували всупереч бажанню мешканців", - коментують у мережі перейменування міста.

У зв'язку з перейменуванням населених пунктів багатьох непокоїть питання, чи потрібно вносити зміни у документи, наприклад, про місце реєстрації або документи на нерухомість. Українців заспокоїли, що законодавство не передбачає обов'язків змінювати документи, вони зберігають юридичну силу. Нові відомості можна буде внести при обміні старих або отриманні нових документів. Хоча багато українців не впевнені, що не зіткнуться з будь-якими несподіванками, пов'язаними з перейменуванням населених пунктів...

Читайте також: Реальність почала напружувати і дратувати? Чому жителі Лисичанська скаржаться на місцеву владу?

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк