03.04.2025, 18:40

У Держдумі РФ запропонували визнавати українські документи на нерухомість у "нових регіонах": у чому каверза?

Иллюстрационная картинка

В окупованих містах "трикутника" на Луганщині окупаційна влада три роки невтомно "віджимала" нерухоме майно українців, під приводом, зокрема, відсутності документів на нерухомість "російського зразка". І раптом уряд РФ пропонує визнати дійсними документи на нерухомість, видані раніше українською владою. У чому каверза?

Мешканці окупованих регіонів України, у т.ч. Луганщини вже кілька днів обговорюють новину про те, що населення "нових регіонів РФ" зможе довести права на нерухомість за старими українськими документами. Як повідомляють російські ЗМІ, у Держдумі РФ у першому читанні ухвалено законопроєкт про визнання дійсними документів на нерухомість, виданих українською владою або нотаріусами мешканцям т.зв. "ДНР" та "ЛНР", а також Запорізької та Херсонської областей. Однак є нюанси, про які розповість Час Пік.

"Гуманісти"

Як заявили в уряді РФ, документ допоможе вирішити проблему визнання українських прав реєстрації нерухомості у "нових регіонах РФ". У пояснювальній записці до законопроєкту сказано, що на території РФ визнаються і діють будь-які правовстановлюючі документи на нерухоме майно, видані українськими нотаріусами та органами місцевого самоврядування. Проте є умова – папери мають відповідати українському законодавству та бути виданими до прийняття цих регіонів до складу РФ. Тобто нововведення не стосуються документів на нерухомість, виданих українською владою або нотаріусами після 30 вересня 2022 року.

У т.зв. "ЛНР" та "ДНР", а також на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей оцінюватимуть відповідність українських документів російському законодавству спеціально створені комісії. Ці комісії працюватимуть протягом "перехідного періоду" – до 1 січня 2028 року. До цієї дати має повністю завершитися інтеграція "нових суб'єктів РФ".

Як уточнили у Росреєстрі, спецкомісії не визнають документи:

  • видані органами влади України з 12 травня 2014 року по 30 вересня 2022 року
  • видані українською владою та нотаріусами з 30 вересня 2022 року

Як заявляють російські чиновники, таке розмежування допоможе унеможливити фальсифікацію документів. Прозвучала ще одна "красива" заява про те, що законопроєкт "показує готовність російської держави визнати правову історію цих територій", а нововведення торкнеться тисячі мешканців "нових регіонів", захистить їхні права на майно та забезпечить "прозорий механізм адаптації документів до російського законодавства".

"Віджим" поза законом?

Особливо цинічно звучать слова окупантів про визнання правової історії та захист прав людей на майно. На ТОТ окупанти вже три роки "віджимають" квартири, будинки, нежитлові об'єкти під приводом, у т.ч. наявності лише українських правовстановлюючих документів. У містах "трикутника" на Луганщині майже щодня з'являються оголошення про визнання безхазяйними нової партії квартир та будинків.

Жителі Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного спішно намагаються отримати документи на нерухомість "російського зразка" та внести квартири та будинки до Росреєстру. Окупаційна влада погрожує відібрати житло, якщо воно не буде оформлене "правильно". Втім, окупанти примудряються "віджимати" навіть те житло, яке вже знаходиться у Росреєстрі.

Чи означає, що "красива" пропозиція російського уряду дозволить українцям-переселенцям відстоювати свої права на нерухомість, оскільки вони мають всі правовстановлюючі документи? Зрозуміло, що ні! По-перше, можна навіть не сподіватися, що вас хоч би вислухають, якщо у вас немає російського паспорта. А по-друге, щодо українців посилили фільтрацію у московському аеропорту "Шереметьєво" та в автомобільному пункті пропуску "Лудонка" у Псковській області на кордоні з Латвією. Якщо під час "профілактичної бесіди" з представником ФСБ з'ясується, що людина їде переоформити чи продати нерухомість, то вона одразу отримає відмову у в'їзді.

Як стверджують в уряді РФ, особливий порядок перереєстрації нерухомості у "ЛНР" та "ДНР", а також на території Запорізької та Херсонської областей триватиме до 1 січня 2028 року. Але жителям "трикутника" не варто розслаблятися. Адже якщо відбирають навіть квартири з "правильно оформленими" документами, то, що вже говорити про нерухомість з українськими документами...

Що кажуть юристи

Як стверджують російські юристи, це гуманний крок уряду, оскільки "ніхто не повинен залишитися без даху над головою через зміну політичних кордонів", нібито "законопроєкт прагне захистити власність людей". Однак, "диявол криється у деталях"...

Однією з головних проблем може стати робота регіональних комісій, які перевірятимуть документи. Чи будуть вони справді незалежними, без корупції та упередженості, й чи зможуть гарантувати прозорість та об'єктивність процесу. Як зазначають юристи, обов'язково має бути можливість оскаржити рішення комісії у суді. Втім, хто дасть гарантії, що судді будуть неупередженими та не корумпованими?

Крім того, юристи наголосили на тому, що законопроєкт говорить про перевірку документів, але не роз'яснює, як саме відбуватиметься цей процес. До того ж, зовсім незрозуміло, як вирішувати суперечки через сумнівні, на думку комісії, документи. Також юристи стверджують, що всі люди незалежно від дати оформлення документів повинні мати рівні права. Ну, якщо юристи до кінця не розуміють, як втілюватимуться у життя нововведення, то простим людям точно не варто сподіватися на легкий шлях.

У разі ухвалення закону він набуде чинності через 90 днів після офіційного опублікування. Подивимося, як окупаційна влада виконуватиме закон на місцях...

Читайте ще: "Подарунок" від російської влади: Жителям "нових регіонів" дозволили включати до пенсійного стажу періоди роботи в Україні

Читайте також: "Пробачили" українські борги: Окупанти вирішили звільнити мешканців "нових регіонів" від боргового "рабства"

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк