05.04.2025, 12:03

"Подарунок" від російської влади: Жителям "нових регіонів" дозволили включати до пенсійного стажу періоди роботи в Україні

Иллюстрационная картинка

Російська влада зробила жителям окупованих територій черговий сюрприз, який стосується пенсіонерів і людей, які збираються на заслужений відпочинок і чекають на гарні пенсійні виплати.

Російська влада не перестає радувати жителів окупованих територій карколомними новинами. Жителі ТОТ не встигли здивуватись новини про те, що населення "нових регіонів РФ" зможе довести права на нерухомість за українськими документами, як їх надихнули новою звісткою про те, що їм "пробачили" українські борги. Черговий "подарунок" від Путіна стосується пенсіонерів. У чому суть нового російського закону, розповість Час Пік.

Президент РФ Володимир Путін підписав закон про включення до пенсійного стажу для обчислення пенсії періоду роботи в Україні з 1991 року до дати початку т.зв. "спеціальної військової операції". Відповідний документ розміщено на порталі офіційного опублікування правових актів.

Таким чином, у трудовий стаж громадян РФ, якими Кремль тепер вважає мешканців т.зв. "ЛНР", "ДНР" та "нових регіонів", при визначенні права на страхову пенсію включатимуться періоди роботи:

  • в Україні з 1 січня 1991 року до 23 лютого 2022 року
  • у "ЛНР", "ДНР" – з 11 травня 2014 року по 31 грудня 2022 року
  • у Херсонській та Запорізькій областях – з 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2022 року

Відповідно до закону, особам, які отримували пенсії відповідно до законодавства, що діяли на територіях "ЛНР", "ДНР", Херсонської та Запорізької областей, при обчисленні розміру страхової пенсії може бути врахований середньомісячний заробіток за 2000-2001 роки або за будь-які періоди роботи до 1 січня 2002 року.

Під час визначення права на страхову пенсію застосовуватиметься індивідуальний пенсійний коефіцієнт 1 за повний календарний рік роботи (з 1 січня до 31 грудня). Якщо цей період менший, то коефіцієнт розраховується виходячи з фактичної тривалості інтервалу роботи на рік.

Підтвердити періоди роботи можна документами, виданими роботодавцями або державними органами, в т.ч. які є у виплатній справі. За відсутності документів періоди можуть бути встановлені на підставі рішення міжвідомчої комісії.

Закон набуде чинності з 1 липня 2025 року (за винятком деяких положень). Саме після цієї дати сміливо можуть звертатися до судів з позовами щодо призначення пенсії особи, які раніше отримали відмову від Соцфонду РФ.

Ситуація з виплатами пенсій на окупованій Луганщині

Проте пенсійні виплати зростуть далеко не у всіх мешканців окупованої Луганщини. І причин тому кілька, серед них: відсутність необхідних документів і пенсійних справ, а також відсутність паспорта РФ.

За інформацією Луганської ОВА, на тимчасово окупованій території Луганщини тисячі пенсіонерів залишилися без виплат внаслідок того, що їхні пенсійні справи було втрачено. Після численних скарг і звернень було проведено внутрішній розгляд, який виявив причину ситуації, що склалася.

"Протягом великого проміжку часу понад 70 тисяч жителів так званих "ЛНР" та "ДНР", оформивши пенсії, залишаються без обіцяних їм росією виплат. Після чисельних звернень вирішили провести внутрішнє розслідування. З часом знайшли винуватця – їм виявився "технічний збій", яким пояснили втрату десятків тисяч особових справ пенсіонерів. Відтепер дані усіх постраждалих громадян, що залишили заяви на одержання пенсій РФ, необхідно поновлювати у базі",]]>повідомили ]]>у ЛОВА.

Людей запевняють, що за відсутності документів періоди роботи можуть бути встановлені на підставі рішення міжвідомчої комісії, чи можна звернутися до суду. Але де гарантія, що рішення комісії чи суду задовольнить позивача?

Крім того, без пенсійних виплат з 1 січня 2025 року залишилися мешканці т.зв. "ЛНР", які не оформили документи, що засвідчують громадянство РФ. Відповідний "закон" у грудні 2024 року було прийнято т.зв. "народною радою ЛНР". Як стверджують чиновники, ініціатива була погоджена з Міністерством праці та соцзахисту РФ, Фондом пенсійного та соціального страхування РФ та Міністерством будівництва та житлово-комунального господарства РФ.

У 2025 році депутати т.н. "народної ради ЛНР" прийняли новий "закон", що уточнює порядок відновлення пенсійних виплат іноземним громадянам і особам без громадянства, якими вважаються жителі окупованої Луганщини, що не отримали паспорт РФ. Згідно з документом, "жителям "ЛНР", яким було припинено виплату пенсії на підставі статусу іноземного громадянина або особи без громадянства, відновлюються виплати при отриманні громадянства РФ". Відновлення виплат здійснюється на підставі пред'явлення громадянином паспорта РФ та заяви до органу, який здійснює пенсійне забезпечення.

Пенсіонери у "трикутнику"

В окупованому "трикутнику" частина пенсіонерів залишилася без виплат. Жителі Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного, які відмовилися від отримання російського громадянства, залишилися без пенсій. Їм обіцяють відновити виплати одразу після отримання російських паспортів. При оформленні громадянства РФ пенсія нараховуватиметься з місяця подання документів до Пенсійного фонду.

Крім того, мешканці окупованого "трикутника" часто скаржаться, що потрапити до "пенсійного фонду", а тим більше вирішити якісь питання, є дуже проблематично. Важливу роль у цьому відіграє відсутність зв'язку та інтернету в прифронтових містах, через що жителі Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного не можуть повноцінно користуватися електронною чергою. Черга до пенсійного фонду розтягнулася на місяці вперед, але навіть якщо вдається потрапити на прийом до спеціаліста та здати документи, їх розгляд, за винятком окремих справ, займає дуже великий період часу.

І нікого не хвилює, як виживають пенсіонери без належних ним виплат, як купують продукти і ліки. При цьому окупаційна влада наполегливо нагадує про своєчасну оплату комунальних послуг і необхідність переоформлення документів на російські, для чого людям нерідко доводиться виїжджати за межі "трикутника".

Може тому так багато пенсіонерів збираються у пунктах роздачі безкоштовної їжі та одягу? Багато пенсіонерів сьогодні не "живуть у РФ", а виживають в окупації...

Читайте також: "Пробачили" українські борги: Окупанти вирішили звільнити мешканців "нових регіонів" від боргового "рабства"

Читайте ще: У Держдумі РФ запропонували визнавати українські документи на нерухомість у "нових регіонах": у чому каверза?

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк