14.05.2025, 13:38

Всіх переселенців забезпечать житлом?: Як може змінитися життя ВПО з Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного

жилье для переселенцев

Відсутність житла – це одна з головних проблем для тисяч переселенців із Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного та інших населених пунктів Луганської області. Влада регіону займається вирішенням цієї проблеми. Зокрема, розглядається можливість будівництва житла для ВПО.

Що говорять про забезпечення переселенців житлом у Луганській ОВА та чи всі отримають квартири в нових будинках – розповість Час Пік.

Постанова, яка дає “зелене світло”

18 квітня 2025 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови № 495 "Деякі заходи щодо формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб", які дадуть громадам більше можливостей.

Так, адміністрації громад окупованих населених пунктів, які працюють на підконтрольній уряду України території, зможуть отримати у користування землю у громадах, що приймають. На цих землях дозволяється будувати житло та надавати його переселенцям та іншим соціально незахищеним категоріям осіб.

В яких регіонах громади матимуть змогу отримати землі?

1 травня під час першої пресконференції на посаді голови ЛОВА Олексій Харченко повідомив, що Сіверськодонецька громада може отримати землю під подальше будівництво житла для ВПО у Київській області.

“Сіверськодонецька громада зараз рухається до отримання у комунальну власність державної землі на території Київської області. Якщо ми відпрацюємо цей механізм, і Кабмін погодить, цей досвід ми можемо масштабувати, бо державної землі більше, ніж комунальної. І, звичайно, з державою буде простіше співпрацювати, тому що громади, що приймають, не завжди активно йдуть на допомогу і сприймають наші ініціативи з будівництва житла чи інших соціальних проєктів”, − розповів Харченко.

Про перспективи інших громад поки що нічого не відомо. Судячи з того, що повідомив Харченко, мова про отримання землі йде у будь-яких громадах, які приймають. Однак поки конкретних проєктів не запропоновано.

Забезпечити житлом усіх?

Скільки часу може знадобитися на врегулювання нормативної складової, яка дозволить розпочати будівництво, а також скільки часу може зайняти організація заходів – поки що прогнозів ніхто не дає. Зміни до постанови № 495 лише відкривають можливість для надання громадам державної землі. Однак у яких масштабах може бути розгорнуто будівництво та чи справді вдасться забезпечити всіх переселенців новим житлом – відповідей немає.

Водночас у ЛОВА також вивчають можливості бюджетів громад, щоб розпочати програму відшкодування чи часткового відшкодування першого внеску іпотеки для ВПО. Проблема в тому, що на сьогоднішній день практично вся Луганщина перебуває під окупацією, тому державні програми відшкодування за зруйноване житло для мешканців не працюють.

“Це болюче питання і зовсім несправедливе стосовно тимчасово окупованих громад. Тому що ми не гірші, наприклад, ніж Харківщина, де фізично можна зафіксувати знищення житла. У мене немає чіткої відповіді, як я можу прискорити підписання закону, який зараз на підписі Президента. Але я думаю, що проведу консультації з міністерствами. Я так розумію, що для держави це теж болюче питання і однозначної позиції немає. Очевидно, десь є затримка підписання. Але я точно приділятиму увагу і підніматиму це питання, де тільки зможу”, – пообіцяв Харченко.

Чи зможуть претендувати на житло у разі його будівництва ті ВПО, які отримали компенсації, голова ОВА не уточнив. Механізми ще не розроблено. Переселенцям залишається лише чекати, доки ініціативи запрацюють і можливостей для того, щоб знову жити не на орендованих квартирах, не в гуртожитках чи місцях компактного розміщення, а у власному житлі, стане більше.

Читайте також: Безкоштовне житло: що на даний момент доступне переселенцям з Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк