Чи справді футбол став менш цікавим: короткий аналіз
Дуже часто від уболівальників зі стажем можна почути, що їх улюблена гра вже не вабить так, як раніше. Певна їх частина переконана, що раніше футбол був набагато цікавішим і якіснішим. І мова йде не лише про фанів у поважному віці, які взагалі схильні вважати, ніби «раніше було краще», через особливості людської психології. Навіть серед доволі молодих вболівальників час від часу можна почути такі думки. Тож варто з’ясувати, звідки вони походять.
Дехто переконаний, що найбільше зашкодила футболу його комерціалізація. Адже зараз у цьому виді спорту обертаються велетенські суми. Нікого вже не здивуєш контрактом з транслятором, у якому фігурує понад 1 млрд євро, або ж продажем гравця дорожче 100 млн. Але насправді першопричини у зміні сприйняття лежать дещо глибше, і значне збільшення капіталізації футбольної індустрії — лише один з наслідків, а не першопричина.
Безліч матчів і результати футбола сьогодні в легкому доступі
Якщо порівнювати футбольний світ сьогодення з ним же кінця 90-х років минулого століття, то перш за все кидається в очі збільшення кількості матчів. Хоча склади національних ліг та календарі їх змагань принципово не змінилося (наприклад, в АПЛ на початку 90-х учасників було навіть на 2 більше, ніж зараз), з низки причин топові футболісти грати стали трохи частіше. Цьому сприяли:
- розширення та зміна формату єврокубків;
- збільшення кількості учасників турнірів збірних;
- поява нових змагань національних команд;
- проведення комерційних товариських турнірів у міжсезонні.
Все це призводить до того, що топових ігор зараз банально більше, ніж 20 чи 30 років тому. А от результати футбола сьогодні принципово не відрізняються. Навіть введення певних поправок у правила не призвело до різкої зміни середньої результативності зустрічей або їх динаміки.
Як і раніше, сьогодні існують топові команди, які грають «першим номером» і здатні розгромити майже будь-якого суперника, а є середняки та аутсайдери, що демонструють не надто видовищну гру. З роками змінюється хіба що залежність команд від злагодженості, в результаті чого у футболі сьогодні індивідуальні таланти окремих геніїв менше впливають на загальні успіхи колективу.
Розвиток засобів комунікації — головний фактор зміни сприйняття
Головним рушієм змін у спортивному світі (і в футбольному зокрема) став розвиток інформаційних технологій. До масової популяризації смартфонів, комп’ютерів та доступного швидкісного інтернету головним джерелом футбольних трансляцій та новин були телеканали. Тож більшість людей суто фізично не могла охопити такої кількості матчів, яка доступна зараз. Але сьогодні завдяки онлайн-сервісам вибір ігор просто колосальний і охоплення аудиторії теж відповідне.
Зараз топові ігри має змогу дивитися більше людей, ніж 20 чи 30 років тому, через що цей контент став дорожчим для рекламодавців і прибутковішим для його творців. І от через оцю легкодоступність та різноманіття матчів споживач став значно вибагливішим. Якщо у 90-х чи на початку нульових багато хто був радий, що може регулярно переглядати поєдинки хоча б одного-двох сильних чемпіонатів, то зараз таких десяток.
Автор ua-football: Олександр Риженко - https://twitter.com/Theryzhenko
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |