18.08.2020, 12:42

Як виглядає невизнана «свобода»: Сомаліленд – республіка вільного народу

Ольга Ранська | Всі новини автора
Сомалиленд

Колонізація Африки на кордоні XIX і XX століть провідними європейськими країнами була свого роду чумою для аборигенів найтеплішого континенту в світі. Вона торкнулася майже всіх країн та народів материка, зачепивши і кожну людину окремо. Війна за місце під сонцем, війна нечесна і, як завжди, марна. Мова йде про державу, яку не по добрій волі вплутали у війну – про державу Сомаліленд.

Зміст

Історія виникнення Республіки Сомаліленд
Територія Сомаліленду в епоху колоніального поділу Африки
Історія держави від початку фактичного існування до сьогодні
Сучасна Республіка Сомаліленд
Територія, географічне положення і сусіди Республіки
Державний лад, форма правління, партії і закони
Армія
Сомаліленд і світова спільнота
Чисельність населення і національності
Столиця, великі міста та територіальний устрій
Мова та релігія
Прапор держави
Урбанізація
Документи
Засоби масової інформації та зв'язок
Наука та освіта
Економіка
Валюта, курс і банківська система. Інфляція
Рівень життя населення
Найбільш розвинені галузі
Транспорт і пересування
Медицина
Культура
Настрої населення
Сомаліленд – країна, що йде проти світового режиму?

Історія виникнення Республіки Сомаліленд

Територія Сомаліленду в епоху колоніального поділу Африки

Республіка Сомаліленд (араб. جمهورية أرض الصومال, сомал. Somaliland) – самопроголошена держава, яка визнається в світовому співтоваристві тільки як автономна область держави Сомалі. Знаходиться на північному заході Сомалі, який де факто розпався.

Земля – відносно невелика планета. Новітній час приніс нові технології, а також в рази підняв зростання населення. Місця стало не вистачати. Всього лише через одне століття після епохи Великих географічних відкриттів почалася боротьба за території для держав – Колоніальний розділ Африки. Колись незалежні землі народів Африки були завойовані безжальними державами з явною перевагою у всіх сферах нашого існування. Почалася битва списів та гвинтівок, верблюдів і літаків.

Історія держави від початку фактичного існування

Свою незалежність територія сучасної республіки втратила і одночасно отримала у 1884 році. Факт в тому, що до завоювання Великобританією цих земель, тут не було злобного та деспотичного уряду. З 1218 по 1884 рр. Британське Сомалі перебувало під протекторатом Султанату Варсангалі. Мирні кочові племена століттями борознили простори вільної Африки і не скаржились на життя. Прихід іноземців з гвинтівками був переломним часом для жителів вільних земель. У 1884 на цих землях був заснований протекторат Великобританії – Британське Сомалі. До 1898 року землі майбутнього Сомаліленду входили як одна з адміністративних одиниць Британської Індії. Але через 14 років мусульмани на колись вільних від ідеологій і законів землях повстали. Відбулося повстання у 1899 році завдяки одному з лідерів підпільного протистояння режиму Британського королівства.

Солдат-дервиш седлает верблюда – африканскую конницу

Повстання почалося з утворення повстанцями держави на території підконтрольній Великій Британії. Називалася ця країна державою дервішів. Вона проіснувало всього 23 роки, проте була єдиною незалежною державою на всьому Африканському континенті за часів Першої світової війни.

Історія держави дервішів, в майбутньому – Республіки Сомаліленд, почалася в кінці XIX століття. Незадоволене правлінням Британії корінне населення почало думати про повалення трьох головних претендентів на владу в Сомалі – Британії, Італії та Ефіопії. Уряди саме цих трьох країн контролювали всю територію Сомалі. Північні народи не могли більше терпіти режим королеви і повстали на чолі з Саїдом Хасаном. Хасан служив клану Огаден-клану, який оберігав спокій на землях Північного Сомалі. Війна почалася через цікавий випадок, який стався між Хасаном і британськими військами. На останньому році XIX століття Хасан викупив у британських військових вогнепальну зброю – табельний пістолет одного з військовослужбовців. Високопоставлені персони військових сил Британії відреагували на це і жорстокими формулюваннями зажадали повернути пістолет. Реакція Хасана була однозначною, і він відкрито закликав народ до війни з британськими загарбниками.

Чверть століття тривала війна між Британією і повстанцями, проте останні в кінцевому підсумку програли. Так, перший час сомалійці брали своє і відкидали іноземних загарбників до кордонів, але тим не менш, літаки і гвинтівки, на жаль, перемогли коней та верблюдів, стіни фортів та замків, хоробрість і честь.

Далі йшов 21 рік відносного миру. Аж до 1940-го року ситуація в Сомалі (зокрема, на її півночі) увійшла в нормальне русло, але тривало це недовго. Після затишшя завжди йде буря, і ось – почалася Друга світова війна, а землі Сомаліленду знову поринули в звуки кулеметних черг і літакових бомбардувань.

За часів Другої світової війни Британське Сомалі стало частиною Італійського Сомалі та італійської Східної Африки в цілому. Італійці скористалися «світовим галасом» та витіснили британців зі своїх територій. Опір партизанів режиму тривав три роки, аж до 1943-го. Ще через шість років італійське Сомалі передали під опіку новоствореної організації Об'єднаних Націй, а в 1960 воно і зовсім отримало незалежність.

Сомаліленд тепер під протекторатом ООН

Тепер уже незалежна держава Сомаліленд вийшла на світову арену. Правда, всього на шість днів. Однак, незважаючи на надкороткий термін свого існування отримало визнання з боку тридцяти п'яти значущих держав по всьому світу. Наприклад, США і СРСР. Першого липня Сомаліленд офіційно став частиною єдиного Сомалі, такі були вимоги ООН. Здавалося, що в країні запанував порядок і спокій. Так і було, але знову не надовго. Через 9 років, в 1969 році, пост президента Сомалі займає Мохаммед Сіад Барре – останній глава держави (1969-1991). Диктатура цієї людини призвела до громадянської війни і розпаду країни.

Читайте також: Як виглядає невизнана «свобода»: Південна Осетія

В результаті хаосу на території країни Сомалі розділилося на кілька частин і частинок. 18 травня 1991 року Республіка Сомаліленд з тими ж територіями, що і за часів «Шестиденної незалежності», проголосила себе суверенною державою. На відміну від колишнього Італійського Сомалі, Британське Сомалі залишається нероздробленим і, користуючись нагодою, намагається налагодити життя держави.

Сучасний Сомаліленд являє собою мирний край, хоча і невизнаний, але все ж таки відносно спокійний і тихий. Народ занурився в повсякденну рутину, а уряд – в банальні проблеми. Загалом, країна зажила.

Сучасна Республіка Сомаліленд

Територія, географічне положення і сусіди Республіки

Республіка Сомаліленд знаходиться на сході Африканського континенту. Має досить велику площу в розмірі 137 600 кілометрів квадратних – тобто, територію більше, ніж у Англії. Отже, сумарний розмір колоній Англії більше, ніж вона сама у 300 разів. У володіннях Сомаліленду є велика берегова лінія довжиною у 740 кілометрів. А сусідами держави є такі держави як: Ефіопія, Республіка Джибуті та Пунтленд. Остання, подібно Сомаліленду, не є визнаною.

Республіка Сомаліленд на мапі

Державний лад, форма правління, партії та закони

Політика Сомаліленду є досить цікавою темою для вивчення. Форма правління в цій країні гібридна. Вона поєднує в собі як старі традиції, так і нові принципи правління в сучасних державах. У 1993 році «верхівкою суспільства» було створено систему управління державою – «кабіл».

Державний лад в країні побудовано на цій же системі. По суті, уряд ділиться на три гілки: законодавчу, виконавчу і судову. Роль виконавчої влади здійснює президент, віце-президент і Рада міністрів. До речі, за вибори президента відповідає особливий орган влади – Рада старійшин. Він також відповідає за вирішення різноманітних конфліктів всередині країни.

Конференція світової спільноти про ситуацію в Сомалі

Законодавча влада являє собою двопалатний парламент. У парламенті всього 164 особи. Голосування працює за системою двох третин.

Що стосується судової гілки влади, то вона повністю незалежна від інших, як і інші не залежать від неї. Судова гілка представлена собою районними, регіональними та регіональними апеляційними судами. Також присутній Верховний суд, який виконує роль Конституційного Суду.

Читайте також: Як виглядає невизнана «свобода»: «Країна душі» - Абхазія

Перші 12 років в країні не існувало ніяких політичних партій. Після 2002 року уряд Сомаліленду перейшов до багатопартійної системи правління. Вона визнана більш демократичною і мирною. Прикладами сучасних партій Сомаліленду можуть служити: Партія миру, єдності і розвитку та Партія справедливості і розвитку.

Закони Сомаліленду вельми цікаві і не складні. А також вони трохи обмежують свободу людини, як особистості, всупереч резолюціям ООН. Наприклад, в країні заборонений гомосексуалізм і деякі релігії. До того ж, громадянином Сомаліленду є лише той, хто дотримується закону Про громадянство. Зрозуміло, Кримінальний кодекс ніхто не відміняв, і він існує та діє на повну силу.

Армія

Армія у Сомаліленду також є. Контролюється вона сомалілендським Міністерством оборони. Збройні сили Республіки налічують приблизно 75 000 військовослужбовців систематичного складу. В основному, армія країни використовується тільки в громадянській війні.

Танки, бронетранспортери а пускові установки у Сомаліленду є в наявності. Не дивно, але більшість військових машин радянського і американського виробництва. Взяти хоча б, наприклад, ті ж Т-54 і M47 Patton. Зброя піхоти також радянська і американська. Серед ВМС існують лише катери для охорони прибережної зони, але не можна не зафіксувати їх прекрасну ефективність в боротьбі з піратством та незаконним ловом риби.

При всьому цьому, необхідно відзначити, що витрати на армію – найбільша частина витрат з бюджету країни.

Сомаліленд і світова спільнота

Невизнані держави – одна з проблем сучасного світу. Нашого Сомаліленду ця проблема теж стосується. Хоча ще жодна країна не визнала фактичного і правового існування республіки, проте певні взаємини між один одним вони вибудовують. Такі вже суворі реалії нашого світу. Це називається: «визнавати вашу незалежність ми, звичайно, не будемо, але поторгуємось і зробимо пару громадських проектів разом».

Читайте також: Як виглядає невизнана «свобода»: «Кавказська Швейцарія» - Нагорний Карабах

Отже, політичні взаємини Республіка Сомаліленд має з Великобританією, сусідньою Ефіопією і Джибуті, а також Бельгією, Ганою, Швецією та Південно-Африканською Республікою.

Сомаліленд робить всілякі кроки, аби домогтися визнання

З 2007 року, Уряд країни робить все можливе для того, щоб стати на крок ближче до світового визнання. Вищі чини державних установ беруть участь у багатьох конференціях і заходах. Наприклад, у 2007-му, президент Республіки взяв участь у зустрічі глав країн Співдружності націй.

Варто врахувати, що сильно негативної критики на рахунок від'єднання від Сомалі з боку урядів країн світу не надходило, навіть навпаки – світова спільнота підтримує право на самовизначення. До моменту, поки це не на їх території.

Таким чином, у світовому співтоваристві Сомаліленд не є опонентом кому-небудь. Уряди більшості країн ставляться або нейтрально, або навіть добре. У цьому, звісно, є плюс, але от визнавати ніхто не хоче – це, безумовно, мінус.

Чисельність населення і національності

Більшість жителів країни, як не дивно, сомалійці. Їх близько 93% всього населення, якщо враховувати тільки мирних цивільних. Вся справа в тому, що в цю країну бояться їхати туристи. Відомі сомалійські пірати орудують в морі і донині. Тому кількість іноземців у стані порівняно невелика відносно основної маси населення.

Кількість населення – приблизно 4 500 000 чоловік. Так, це небагато, з урахуванням того, що одна чверть всього населення живе в одній провінції.

Сомалійська дівчинка в школі

До речі, про чисельність населення. Звичайно, природний приріст людей є, проте з кожним роком все більше і більше громадян залишають країну в пошуках кращого життя. У деякі роки безповоротна міграція за кордон налічувала кількість «віднесених» людей у розмірі 13 000 на рік. Влада намагається боротися з даною проблемою, але ситуація з кожним роком тільки погіршується.

Столиця, великі міста і територіальний устрій

Столиця Сомаліленду – місто Харгейса. Це найбільше місто в Сомаліленді і друге місто за величиною в Сомалі – після Могадішо – столиці Сомалі. Кількість жителів у столиці – близько 800 000. Не можна не помітити, що місто розташоване на висоті 1275 метрів над рівнем моря. Другим найбільшим містом в Сомаліленді є Бур'о (Бурйо, Бурао). Населення Бур'о в чотири рази менше, ніж у столиці.

Звичайний день в Харгейсі

Територіальний устрій країни зовсім звичайний. Вся територія поділяється на адміністративно-територіальні одиниці – регіони. На сьогоднішній день їх тринадцять. Кожен регіон має свою столицю. Найбільш густонаселений регіон – Тогдер, з населенням у 1 000 000 жителів.

За всю історію незалежного Сомаліленду склад регіонів змінювався кілька разів. Спочатку їх було шість. Трохи пізніше регіонів стало дванадцять, а сьогодні їх вже тринадцять одиниць. Слід взяти до уваги, що деякі з регіонів спірні або хочуть від'єднатися. Як би не було іронічно, але, так – у сепаратистів є проблеми з сепаратистами. Яскравим прикладом подібного регіону є автономна область – Авдаленд.

Мова та релігія

У Сомаліленді дві мови – англійська і сомалійська. Цікаво, що одна третина населення говорить англійською, інша третина – сомалійською, а третя – обома. І це, незважаючи на те, що офіційна мова держави – сомалійська і тільки. Однак сильних докорів сумління з приводу використання інших мов в країні немає. Навіть, навпаки: у школах, наприклад, арабську та англійську мову вчать на одному рівні.

Це цікаво: Як виглядає невизнана «свобода»: Між «совком» і пострадянським капіталізмом – Придністров'я

Особливістю сомалійського мови є те, що вона використовується тільки в п'яти країнах, але, тим не менш, будь-які носії цієї мови з іншим діалектом без проблем зрозуміють свого співрозмовника.

Як і в багатьох арабських країнах, у Сомаліленді використовують в якості релігії все той же іслам. Практично весь народ країни – мусульмани-суніти. Вони не вживають свинину і алкоголь та не грають у азартні ігри.

Також в країні серед віруючих присутні інші релігії. Візьмемо те ж християнство: християн в країні близько 8 тисяч. Однак, якщо ви не британець або француз, то краще свою віру відкрито не сповідувати.

Прапор держави

У цьому світі все має свою історію і значення. Прапор Республіки Сомаліленд теж має свої значення. Він являэ собою три смуги: зелену, білу і червону. Ці кольори означають благополуччя, мир і кров героїв, полеглих в боротьбі за свободу, відповідно.

Новий прапор Сомаліленду

На зеленій смузі присутній напис – Шахада. Вона говорить, що немає божества, крім Аллаха і Мухаммед пророк його. По центру білої смуги – п'ятикутна зірка, яка символізує п'ять регіонів, де проживають сомалійці. А також, ця зірка висловлює мрію населення про Велике Сомалі. Під Великим Сомалі слід розуміти Величну Державу, яка захопила всю територію так званого Африканського Рогу.

Новий прапор був затверджений у жовтні 1996 року. До цього моменту у держави було кілька прапорів, які мали і інший вигляд, і інший сенс.

Урбанізація

Сомаліленд – країна невисоких житлових будинків. Як і в багатьох інших арабських країнах, будувати вгору тут не вигідно не тільки через ціну матеріалів. Лише зрідка зустрічаються самотні чотирьох- і п'ятиповерхівки – пережитки колишнього розквіту. В основному, високі будівлі – або урядові, або приватні, для бізнесу.

Але ж дійсно, потрапивши в міста Сомаліленда, існує велика ймовірність того, що ви побачите пейзаж чимось схожий з полем пшениці. Тільки замість колосків – одно- і двоповерхові котеджі. Ці поля простилаються далеко-далеко. А що, місце адже є! Не дарма Британія воювала за ці землі.

Величезне низькоросле місто – типовий пейзаж

Якщо ви хочете жити у своєму будинку в центрі міста і любите тепло, Сомаліленд – ідеальна країна для вас. Стати її громадянином не являє особливої складності, а ціни на землю до неможливості символічні. Однак зараз там громадянська війна і краще туди не сунутися, до пори до часу.

Читайте також: Як виглядає невизнана «свобода»: Прекрасний острів – Тайвань

При населенні в 4 500 000 і територією в 137 600 кілометрів квадратних, щільність населення на один квадратний кілометр становить 32 людини, що досить-таки мало і це частково добре. Мало, тому що люди не встигають відтворювати відсутнє населення, і мало, позаяку все ще та ж проблема з міграцією за межі країни не вирішена.

Документи

У кожної поважаючої себе держави є свої паспорти, і Сомаліленд – не виняток. Так, паспорти існують, але ось сенсу в них – майже ніякого. Через невизнання Республіки всім світом, в'їзд за кордон за паспортом громадянина Сомаліленду доступний тільки в 8 країнах. Цікаво, що паспорт сусіднього Сомалі може бути використаний тільки для поїздки в п'ять країн, хоча зазначено в рази більше.

Паспорти громадян Сомаліленду не визнаються в якості національних паспортів.

Документи громадян Сомаліленду

Засоби масової інформації та зв'язок

У Сомаліленді тільки-но починається розвиток всіх сфер суспільства. Сфера засобів масової інформації теж не пасе задніх і рухається вперед. Найбільш ефективним ЗМІ в Сомаліленді є радіо. В основному, всі радіостанції приватні і знаходяться за межами територій країни, проте є і державні. Прикладом останньої може служити радіостанція Радіо-Харгейса (Радіо Сомаліленд).

Передачі транслюються переважно на сомалійському, але державні радіостанції також віщають арабською та англійською.

Незважаючи на невизнаність Сомаліленду, у нього є свій телефонний код – свій сомалійський телефонний код. За визначеними світовими стандартами, республіка отримала телефонний код +252. Варто відзначити, що у Сомаліленду відсутня поштова служба та роумінг з багатьма країнами.

ЗМІ тут мають не таку силу, як у нас

Сомаліленд підключений до Східної телевізійної мережі та безлічі приватних мереж. Також є своя, державна – національне телебачення Сомаліленду. Працює з 2005-го, транслює сомалійською та англійською мовами.

Читайте також: Як виглядає невизнана «свобода»: Косово – відвойована незалежність

З приходом нових технологій XXI століття друковані ЗМІ почали витіснятися. Хоча держава і підтримує друковані ЗМІ, але навіть з підтримкою робити їх невигідно. Однак авторитетні видання все ще випускають друковану продукцію.

Після революції в 1960 році можливості ЗМІ були необмежені. Вони писали все про все і про всіх. Згодом розгульність за рамки, як і моральні, так і розумові, почала зменшуватися. Про свободу преси говорити безглуздо: у рейтингу «Репортери без кордонів» 2012-го року Сомаліленд знаходиться на 175 позиції з 179.

Наука та освіта

За освіту в Сомаліленді відповідає власне Міністерство освіти. Турбота про школярів лежить на плечах місцевого самоврядування. Через громадянську війну сфера освіти дуже постраждала, проте зараз вона більш-менш функціонує.

Незважаючи на всю убогість освіти, вона хоча б безкоштовна, на відміну від інших частин Сомалі, які відкололися. Як не дивно, вищу освіту можна отримати тільки після отримання середньої освіти, а ось вона вже – платна.

З навчальними закладами тут все гаразд. У столиці – Харгейсі – розташовані розвинені університети, а точніше – автономні філії вузів з сусідніх країн. Таким чином, в Сомаліленді функціонує технологічний університет, Санаазький університет науки і технологій, Сомалілендський центр соціальних і економічних досліджень та інші. За ідеєю, система освіти розрахована на студентів, які знають точні науки і після університету збираються працювати у цій сфері. Однак вибір є, в країні існують не тільки технічні вищі навчальні заклади.

Читайте також: Як виглядає невизнана «свобода»: ІДІЛ – фанатизм, іслам і теократія

В університетах країни навчається велика кількість студентів. Хоч щось тішить, адже, можливо, з кваліфікованими людьми країна почне підніматися з колін, а там вже і світле майбутнє не за горами.

Частина наукового процесу обов'язково займає навчання релігії. Так, цьому вчать і в університетах нарівні з математикою і фізикою.

Економіка

Валюта, курс та банківська система. Інфляція

Валютою Сомаліленду є сомалілендський шилінг – офіційна валюта країни з 1994 року. Використовується тільки всередині країни. За підтримку і забезпечення держави валютою відповідає Національний Банк Сомаліленду.

Існують купюри номіналами від 5 до 5000 шилінгів. Дрібницею є цент. Про інфляцію валюти можна навіть не вести мову. Сьогодні один долар США дорівнює 7500 шилінгів, що говорить про сильну дешевизну валюти. На жаль, як влада не намагається підняти курс, так він і не піднімається, тому що це просто неможливо. Через дешевизну праці та збіднення підприємств як до, так і після війни, ціна державної валюти впала.

Гроші Сомаліленду – штамповані монети Республіки Сомаліленд

Рівень життя населення

Рівень життя тут можна описати одним словом – погано. Ви запитаєте, чому? Ну, хоча б тому, що при приїзді туристів в країну корінне населення починає просити воду, підходячи з пластмасовими тарами до автівок іноземців.

Радості та сміху в цьому мало, але у деяких туристів є така собі розвага в Сомаліленді. Наприклад, вони беруть ящик пляшок з мінеральною водою і починають на ходу з машини їх викидати. І не важливо, потрапить бутель в людину, чи ні. Їм головне – відчути свою перевагу.

Якщо говорити про народ, сомалійці – найдобріші душі. Тільки найчастіше добрі душі страждають від злих людей і потім самі стають злими... Позаяк в їхній країні іноземці бувають досить рідко, то до них вони ставляться з великою повагою та цікавістю. Насправді, народ непередбачуваний, але здебільшого – населення добре і чуйне.

Діти Сомаліленда – наймиліші створіння, не схильні поки ще порокам дорослих

Ще раз про поганий рівень життя: сомалійці заради чистоти доріг (всіх), піднімають сміття і закидають його... на дахи будинків. Так-так, наприклад, при перегляді футбольного матчу на дах вашого будинку може прилетіти пляшка з-під пива.

З тієї ж причини тему пенсій і простого соціального забезпечення зачіпати не варто, тому як марно говорити про те, чого ніколи не було і немає. Однак, горить маленький вогник надії, що скоро жителі Сомаліленду почнуть відчувати себе краще.

Найбільш розвинені галузі країни

Вся економіка Сомаліленду тримається в основному на постачанні великої рогатої худоби у всіх видах. За рік з цієї держави вивозять близько 24 мільйонів голів худоби. Впритул з цією сферою промисловості йде і сфера шкіряної продукції.

Одними з важливих товарів є мірра і ладан, які потрібні всьому світу і виробляються тут, в Сомаліленді. У країні виявлені джерела великої кількості корисних копалин, таких, як вапняк, нафта, газ та вугілля.

Також експерти з питань аграрної промисловості, вважають, що в країні можливий непоганий заробіток для Сомаліленду на вирощуванні певних рослинних культур, наприклад, хлібних зернових.

Транспорт і пересування

Можливо, це здасться дивним, але в Сомаліленді на дорогах лежить непоганий асфальт. Звичайно, мова йде не про всі дороги, бо здебільшого, в Республіці більш розвинена система сільських, а не асфальтових доріг. І все ж, люди чогось прагнуть.

Між містами ходять автобуси. Рідко, але ходять і тільки в світлий час доби. Також можна використовувати «колективне таксі» – напевно, улюблений вид транспорту сомалійців. Тут цікаво подорожувати автостопом!

Оздоблені міжміські автобуси

Цікавою і вельми сумною особливістю Сомаліленду є те, що залізниці відсутні зовсім. Їх просто немає, фізично.

З питанням про авіацію тут цікавіше. У великих містах є аеропорти з нечастими, але регулярними рейсами в сусідні країни. Квитки, звісно, досить дорогі, проте на них завжди є попит.

Медицина

Медицина – слабке місце Сомаліленду. За медицину відповідає Міністерство охорони здоров'я держави. Важка робота і нелегке життя в принципі дають про себе знати. Також в країні часто вирує голод та посуха, що негативно відбивається на здоров'ї громадян держави.

Від посухи і голоду в першу чергу страждають діти

Достеменно відомо, що велика кількість жителів країни зловживають листям чату – легким наркотиком. З сусідніх країн цю зелень доставляють тоннами – тому що не заборонено. Варто відзначити, що цим наркотиком захоплюється велика частина населення, включаючи жінок і дітей.

У великих містах є лікарні, в містах поменше – відділення лікарень. Факт в тому, що якщо щось серйозне зі здоров'ям, то краще відразу їхати в столицю.

Культура

Сомалійська культура дуже багата. Серед історій, пісень і оповідань цього народу збереглися стародавні міфи та легенди, що сформувалися ще до того, як на територіях сучасної країни було встановлено іслам.

Сомалійці – нація поетів. Вся справа в тому, що вони дуже люблять писати і слухати вірші. Нерідко через це хобі їх називають бардами.

Ще одним писком культури сомалійців є використання в музиці пентатоніки замість традиційних семи тонов на октаву.

Сомалійці далеко просунулися в музиці, ювелірній справі, архітектурі, різьбленні по дереву, кераміці ще давним-давно.

Місцеві жителі в національному одязі

Художня культура республіки також не відстає. Для художників у Сомаліленді були характерні, строкаті кольори геометричні та дуже складні візерунки. До того ж, на території Сомаліленду залишилися стародавні пам'ятки історії – наскельні малюнки найдавніших родичів сучасних сомалійців. У зв'язку з цим не можна не згадати печерний комплекс Лаас-Гааль в Сомаліленді. Якщо дивитися на нього зверху, він має вигляд гори, у якій зрізали вершину. Усередині цієї гори знаходиться ціла система печер, гда і знайшлися у 2002 році ці стародавні малюнки, які датуються III тисячоліттям до н. е.

Ці картини розкказують про вірування і спосіб життя древніх народів Африки.

Наскальний живопис в Лаас-Гаалі

Не можна не відзначити також майстерність і знання древніх будівельників сомалійських народів. Їх споруди: фортеці, форти, мечеті, акведуки, вежі та міста досі чинять опір впливу сухого вітру пустелі.

Література Республіки Сомаліленд – окрема історія. Фольклор цього виду мистецтва представлений у вигляді казок, переказів, легенд, прислів'їв та приказок. З улюблених віршів громадян країни широко поширені поеми філософського характеру – габай і джифто. До речі, писати вірші можуть тільки жінки.

Настрої населення

Приїхавши в Сомаліленд, ви, можливо, здивуєтесь. Розруха, бруд, посуха і війна – що може бути гірше? Крім усього цього ви обов'язково побачите пару-трійку життєрадісних громадян, які наїлися все тих же листів чату і забули про життєві проблеми.

Дуже цікава реакція у корінного населення на іноземців. Щоб детальніше розглянути інтуриста, вони можуть зупинити хід автомобіля по центру проїжджої частини, можуть допомогти та підвезти в той бік, куди їм навіть не потрібно.

Сомалійці – веселий і добрий народ

А якщо серйозно, то населення Сомаліленду дійсно не сумує. Їм просто, швидше за все, просто нема з чим порівнювати. Ось вони і не скаржаться. Однак, якщо середньостатистичний європеєць випадково потрапить у подібні умови, він відразу почне волати про антисанітарію та інше.

Приїжджаючи туди, бачиш, що народ задовольняється малим, що цей весь бруд навколо них – їм все одно. Життєрадісні люди Сомаліленду просто живуть одним днем і не звертають уваги на всю ситуацію, яка діється навколо них.

Сомаліленд – країна, що йде проти світового режиму?

Сомаліленд – це маленький рай на Сході Африці, де люди добрі, а для того, щоб нормально жити, не потрібна велика кількість грошей.

Це держава, яка боролася за своє право на самовизначення, держава, яка вирішила не йти на поводу у голодних політиканів.

І це дійсно так. Яке б враження від Сомаліленду не складалося, в сукупності, його культура і звичаї, життя населення, промисловість і принципи існування вимальовуються в єдину прекрасну картину місця, де можна відпочити від повсякденних проблем, безтурботно жуючи листочок чату.

Від'єднання країни за часів перевороту дали зрозуміти світовій спільноті силу завзяття Сомаліленду і його народу до незалежності та суверенності. Хоча світове суспільство і реагує на це тільки умовно, тим не менш, своєю можливістю народ Республіки скористався.

Безумовно, історія і культура Республіки вплинула на світове суспільство. Таким чином, можна сказати, що народ Сомаліленду живе для себе, а не для «показухи». А жити так – значить бути вільним.

Сомаліленд – вільна республіка вільного народу

нет
Теги новин: