16.06.2021, 22:17

Підсумки зустрічі Байдена та Путіна: які питання порушувалися і до чого прийшли лідери США та РФ

путин и байден

16 червня в столиці Швейцарії, Женеві, відбулася зустріч президента США Джо Байдена та президента РФ Володимира Путіна.

Час Пік розповість про те, як пройшов захід і про головні заяви лідерів, в тому числі - щодо України.

Першим етапом зустрічі були переговори Байдена та Путіна у вузькому форматі, на яких також були присутні глави зовнішньополітичних відомств країн - Сергій Лавров та Ентоні Блінкен. Вони почалися о 14: 37 і тривали майже дві години.

Другим етапом стали переговори в ширшому колі, до саміту приєдналися інші члени делегації. Зустріч Байдена та Путіна в розширеному форматі завершилася о 18:25 .

Спільна прес-конференція по завершенні переговорів не відбулася. Байден заявив, що варіант, за якого кожен з лідерів країн вийде до журналістів окремо, "оптимальний". Разом з тим, за інформацією CNN, російська сторона наполягала на проведенні спільної прес-конференції.

Першим, о 18:49, до журналістів вийшов Володимир Путін. Відповідаючи на запитання журналістів, він зробив низку важливих заяв.

Про що говорив президент РФ?

1. Під час прес-конференції Путін заявив про те, що вдалося досягти домовленості щодо взаємного повернення послів.

2. Президент РФ прокоментував висловлювання Байдена про те, що "Путін вбивця".

"З приводу різких заяв... Після цього Байден мені подзвонив, ми порозумілися. Мене ці пояснення влаштували. Він запропонував нам зустрітися. Ми зустрілися", - сказав Путін. Він зазначив, що розмова тривала дві години, що "буває не з кожним лідером".

3. Путін також висловився на тему прав людини, яка була порушена з ініціативи Байдена. Він прокоментував ситуацію з отруєнням опозиціонера Олексія Навального, сказавши, що той "свідомо йшов на те, щоб бути затриманим".

Путін також додав, що "на вулицях американських міст кожен день когось вбивають", згадав жертв серед мирних жителів в Афганістані, "розстріли з безпілотників явно цивільних осіб в Іраку", Гуантанамо.

"Хто за це несе відповідальність?.. Це права людини?" - запитав він.

4. Путін заявив про те, що "зірниці" взаємної довіри в ході переговорів з Байденом промайнули.

"У житті немає щастя, є тільки зірниці його. Дорожите ними (цитата з Льва Толстого, - ред)... У такій ситуації не може бути якоїсь сімейного довіри, але зірниці її, мені здається, промайнули", - відповів на питання про довіру Путін.

5. Глава РФ вважає, що вони з Байденом "в цілому говорили однією мовою". Однак зустріч носила суто прагматичний характер.

"Але це не означає, що ми повинні заглядати один одному в душу, в очі, і клястися у вічній любові та дружбі. Зовсім ні. Ми захищаємо інтереси наших країн, народів. І ці відносини завжди насамперед носять прагматичний характер", - зазначив Путін.

6. За словами президента РФ, тема пов'язана з пандемією COVID-19 зачіпалася тільки побіжно.

7. Також в ході переговорів розглядалося питання кібербезпеки. Путін повідомив, що найбільше число кібератак у світі відбуваються "з кіберпростору США", проте не назвав джерело, звідки взята дана інформація. Потім, за його словами, слідують Канада та Великобританія.

"Росії в цьому списку країн не значиться", - сказав він.

За словами Путіна, сторони домовилися почати консультації з даного питання.

В цілому, Путін зазначив, що зустріч була "результативною, предметною, конкретною". Разом з тим, запрошень від Байдена до Вашингтона він не отримував і сам не давав.

Заяви президента РФ про Україну

За словами Путіна, тема України не розглядалася детально, хоча і зачіпалася.

"Що стосується України, то ця тема зачіпалася. В основі врегулювання ситуації на сході України повинні лежати мінські угоди. Тема вступу України до НАТО зачіпалася мазком, нічого обговорювати... Що стосується зобов'язань з приводу України, воно тільки одне - сприяти реалізації мінських угод... Що стосується навчань, ми проводимо їх на своїй території, але ми не проводимо навчання підтягуючи техніку та озброєння до кордону США", - сказав Путін, зазначивши, що Байден підтримує мінські угоди.

Він також прокоментував ситуацію з Кримом в контексті питання про стабільність політики Заходу.

"Якщо ви візьмете ситуацію, пов'язану з Україною, з Кримом, від цього всі танцюють. Що стабільного в тому, що підтримали державний переворот в Україні, коли колишній президент Янукович погодився з усіма вимогами опозиції? Він готовий був, по суті, відійти від влади і через місяці три провести нові вибори. Ні, треба було провести кривавий держпереворот, який призвів до відомих наслідків: південний схід та Крим потім", - заявив він.

Які заяви зробив Байден?

Прес-конференція президента США розпочалася о 20:20. Один з акцентів Байден зробив на проблемі прав людини, розгляд якої ініціював в ході переговорів.

1. Президент США заявив, що Путін не хоче холодної війни, проте вважає, що Америка має намір його змістити.

2. США та РФ почали двосторонній діалог щодо контролю озброєнь і стратегічної стабільності.

"Це означає, що наші дипломати і військові експерти зможуть зустрітися та обговорити, як ми можемо захистити наші народи від небезпек, які представляє нове, витончене озброєння, що підвищує ризик військового конфлікту", - сказав Байден.

Також, за словами Байдена, обговорювалися питання гуманітарної допомоги жителям Сирії, іранської ядерної програми, демілітаризації Арктики, боротьби з тероризмом в Афганістані.

3. Президент США зазначив, що питання про права людини будуть підніматися і надалі, згадавши в даному контексті Навального.

"Я чітко сказав Путіну, що ми будемо піднімати питання, пов'язані з фундаментальними правами людини... Я сказав Путіну, що не можу зберегти довіру свого народу, якщо не буду відстоювати права людини", - підкреслив Байден.

4. Що стосується питання про кібербезпеку, Байден заявив, що передав Путіну список з 16 сфер критичної інфраструктури, які не повинні піддаватися кібератакам.

"У нас великі потужності в кіберсфері. І якщо вони (росіяни, - ред.) будуть порушувати базові норми, ми будемо відповідати в кіберсфері, і він (Путін, - ред.) це знає", - сказав Байден.

5. Байден заявив, що висловив Путіну стурбованість у зв'язку з тим, що відбувається в Білорусі, і додав, що у сторін різні погляди на ситуацію. Президент США впевнений, що з цим "потрібно щось робити".

В цілому, американський лідер вважає, що перспективи поліпшення відносин між США та РФ є. Однак для нових переговорів має прийти час.

"Потрібно подивитися 3-6 місяців, чи підійшли ми до нових стратегічних переговорів. Ми погодилися, що воно все відразу не спрацює... Я вам скажу, є перспектива поліпшення відносин між нашими країнами... Ми говорили про особисте, я говорив на підставі власних почуттів", - підкреслив президент США.

Питання про Україну: що сказав Байден?

Відповідаючи на запитання журналістів, Байден підтвердив, що під час переговорів дійсно обговорювалися мінські домовленості, а також висловив прихильність суверенітету України. Разом з тим, він заявив, що в питанні про Україну у нього з Путіним були розбіжності. Про які саме розбіжності йдеться - Байден не уточнив.

"Я передав непорушну прихильність США суверенітету України, ми обговорили мінські домовленості. Він (Путін, - ред.) не суперечив мені, але, звичайно, відмінності були", - підкреслив Байден.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк