26.05.2025, 22:20

ЄС розпочав дискусію про майбутнє тимчасового захисту для українців: які варіанти розглядають

Віра Висоцька | Всі новини автора
У Європейському Союзі почалась серйозна дискусія щодо майбутнього режиму тимчасового захисту (TPD) для українців, який був запроваджений у березні 2022 року на тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У Європейському Союзі почалась серйозна дискусія щодо майбутнього режиму тимчасового захисту (TPD) для українців, який був запроваджений у березні 2022 року на тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Про це повідомляє видання ]]>Euractiv ]]>з посиланням на європейських дипломатів і експертів з міграційної політики, передає Час Пік.

Хоча TPD вже офіційно продовжено до березня 2026 року, європейські чиновники визнають, що нинішнє подовження "виходить за межі первинного задуму" директиви. За словами старшого радника з міграційної політики Мартіна Вагнера, Євросоюз нині "ходить по тонкому льоду" й мусить визначитися з довгостроковим підходом.

Що таке TPD?

TPD — це директива, яка гарантує українцям право на проживання, доступ до освіти, медичних послуг та ринку праці без проходження стандартної процедури надання притулку. Вона діяла як ефективний механізм швидкої допомоги у кризовій ситуації.

Які варіанти зараз обговорюють?

Серед запропонованих сценаріїв:

  • Останнє продовження ще на один рік — з подальшим поступовим завершенням програми;
  • Звуження дії TPD — наприклад, виключення осіб, які повернулись до України, а потім знову виїхали;
  • Запровадження нового статусу — так званого «дозволу на реконструкцію» терміном до 10 років для тих, хто хоче залишитись у ЄС на довший період;

Без змін — залишити TPD без корекцій, що, за словами експертів, може спричинити перенавантаження на системи надання притулку в країнах Євросоюзу.

Хоча жодного рішення наразі не ухвалено, дискусії набирають обертів на тлі поступового зниження кількості нових українських біженців, а також тривалості війни. Багато країн уже зіткнулися з викликами інтеграції мільйонів українців, що перебувають на їх території понад два роки.

У Брюсселі наголошують: мета — знайти баланс між підтримкою українців і функціональністю системи. Під час обговорень, за даними Euractiv, враховуватимуть як перспективу повернення громадян до України, так і їхнє бажання залишитись у ЄС надовше.

Станом на 2024 рік у країнах ЄС перебувало понад 4 мільйони громадян України під тимчасовим захистом. Тож подальше рішення щодо TPD матиме масштабні наслідки як для людей, так і для європейських інституцій.

Читайте також: 

"Це емоційне навантаження": Кремль відповів Трампу на слова про "божевільного" Путіна

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк