04.02.2021, 18:57

На порозі блекаута: чому українці можуть залишитися без світла і що не так з енергетичною кризою

свет

Національна комісія з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг попередила українців про масові відключення електрики.

Час Пік розповість, чому це може статися і які кроки планує зробити уряд.

3 січня на сайті НКРЕКП з'явилося ]]>повідомлення]]> про те, що українським споживачам загрожує введення графіка аварійного припинення електропостачання у зв'язку із загальносистемною аварією в енергосистемі.

Що не так з енергосистемою України?

Як пояснили в НКРЕКП, запаси вугілля на ТЕС катастрофічно низькі, тому їх робота опинилася під загрозою.

"Ситуація із запасами вугілля на складах теплових електростанцій (ТЕС) залишається критичною. Щоденне скорочення запасів вугілля загрожує стабільній роботі енергоблоків ТЕС. Це може спровокувати виникнення загальносистемної аварії в об'єднаній енергосистемі України і введення в дію графіків аварійного припинення електропостачання споживачів", - заявили в НКРЕКП.

Зазначається, що на сьогодні вугілля на ТЕС у 5,5 разів менше, ніж було 4 лютого 2020 року. На початок лютого 2021 року запаси склали 431,9 тисяч тонн (291 тисяч т. - газового вугілля і 140,9 тисяч т. - антрациту).

Варто відзначити, що минулого разу приводом для можливих відключень світла виявилися морози, які посилили навантаження на енергосистему, тому ледь вдалося уникнути віялових відключень.

Як бути з цією проблемою?

У НКРЕКП повідомили, що за заявою НЕК "Укренерго" з метою термінового визначення обставин, що призвели до катастрофічної ситуації, а також для забезпечення безпеки поставок електричної енергії, 25 січня 2021 року було прийнято рішення провести позапланові невиїзні перевірки великих енергетичних компаній.

Зокрема, перевірки пройдуть на ТОВ "ДТЕК Східенерго", АТ "ДТЕК Дніпроенерго", АТ "ДТЕК Західенерго", ВАТ "Центренерго" та ВАТ "Донбасенерго". Не виїжджаючи на підприємства, експерти перевірять, наскільки теплові електростанції забезпечені резервом палива на опалювальний період 2020-2021 рр.

Якщо резерви відповідного палива не відповідатимуть необхідним нормам - до "порушників" застосують санкції.

"У разі виявлення порушень за результатами перевірок, НКРЕКП застосує до відповідних суб'єктів господарювання санкції в рамках чинного законодавства", - йдеться в повідомленні.

Як поліпшити енергетичну ситуацію в країні в цілому?

Тим часом, в Міністерстві енергетики зріють колосальні плани. Так, в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко на презентації Національно-економічної стратегії-2030 заявив, що Україні необхідна інтеграція з європейською енергосистемою.

За словами Вітренка, статися це може вже в 2023 році.

"Ми хочемо зробити це, принаймні, в 2023 році, можливо, раніше. Без такої інтеграції не досягти того рівня конкуренції, яку ми бачимо на ринку, і цілісність гравців навряд чи дозволить на це розраховувати", - вважає в.о. міністра енергетики.

Крім того, він вважає за необхідне відмовитися від ядерного палива з Росії і перейти на американське.

"Ми повинні перейти на постачання ядерного палива з США замість палива з Росії", - зазначив Вітренко.

Як це може позначитися на конкретних платіжках для українців - час покаже.

Що не так з енергетичною кризою?

Ситуація з нестачею вугілля на ТЕС перегукується з ситуацією, в якій на сьогоднішній день опинилися українські шахти, які видобувають "чорне золото".

Так, голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець вважає, що можливі відключення світла спровокували дії "Цетренерго", яке використовувало газ в той час, поки шахтарі кілька місяців пікетували Офіс президента, не знаючи куди збувати продукцію.

"8 місяців всупереч всім зобов'язанням "Центренерго" споживало газ замість вугілля. У цей час були зупинені шахти, а шахтарі для хоч якихось рухів керманичей були змушені пікетувати Офіс президента. Вони вимагали роботи і можливості збувати свою продукцію. Державне "Центренерго" палило газ, який отримувало від якоїсь сумнівної компанії, яка до того ж за демпінговою ціною скуповувала всю її електроенергію. Цей схематоз призвів до найбільш важкої з 90-х років кризи в видобувній галузі. Кризі штучному з корупційним шлейфом", - пише Волинець у Facebook.

Крім того, він зазначає, що в енергетичній кризі також винна НКРЕКП, яка намагається зайняти зараз позицію "моя хата з краю".

"Другий винний - НКРЭКУ. Регулювання галуззю зайшло в глухий кут - є перелік повних провалів і злочинних рішень. Серед них: газова тарифна криза, торгівля повітрям на мільярди гривень на ринку електроенергії, багатомільярдні збитки держкомпаній, покриття монополій на ринку розподілу газу та багато іншого", - вважає Волинець.

З подібної точки зору міркує і український політолог Кирило Сазонов. Він зазначає, що криза не могла взятися з повітря. А це означає, що керівництво енергетичною галуззю просто закривало очі на протести шахтарів і робило вигляд, що ніякої проблеми зі збутом вугілля немає.

"Ситуація із запасами вугілля на ТЕС в Україні критична і загрожує стабільній роботі енергоблоків ТЕС. Про це заявляє НКРЕПК. Загрожує аварійною ситуацією та введенням графіків аварійного припинення електропостачання. Ну, спасибі, що попередили, звичайно. Але чому ви мовчали, коли протестували шахтарі? Коли їм не хотіли платити за вугілля - не били на сполох? Я б на цю тему із задоволенням послухав в.о. міністра Вітренко перед черговим голосуванням. І весь склад НКРЕКП заслухав. А потім звільнив без вихідної допомоги", - пише Сазонов у Facebook.

Як бачать ситуацію українці?

Українці вважають, що криза енергетичної галузі полягає в невмілому керівництві. Багато хто впевнений, що чиновникам відверто наплювати на те, в якій ситуації може виявитися просте населення. В цілому, фактична загибель української енергетики розцінюється як зрада.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк