31.03.2021, 18:08

Українці зможуть користуватися електронним паспортом нарівні з паперовим і пластиковим: подробиці

Марина Началова | Всі новини автора
е-паспорт

Верховна Рада узаконила для українців "паспорт в смартфоні": вже через кілька місяців власники цифрового документа зможуть користуватися ним нарівні з фізичним.

Про нюанси цього нововведення дізнався Час Пік.

Україна першою в світі узаконила е-паспорти

30 березня Верховна Рада прийняла закон "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", який передбачає, що паперові та електронні паспорти матимуть однакову юридичну силу.

Як заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, Україна стала першою країною в світі, яка запустила цифрові паспорти і законодавчо прирівняла їх до звичайних документів.

"Користувачі Дії більше не будуть стикатися з ситуаціями, коли цифровий паспорт не приймають. Це не просто важлива подія в історії сучасної України і великий крок до впровадження режиму "без паперу". Це унікальний світовий кейс, яким можна і треба пишатися", - зазначив Федоров.

Які документи будуть доступні в цифровому варіанті?

Прийнятий закон передбачає, що громадяни України можуть використовувати відображення в електронній формі інформації, що міститься в:

  • паспорті громадянина України у формі картки,
  • паспорті громадянина України для виїзду за кордон,
  • інших документах, в яких відображається інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків та/або про зареєстроване місце проживання (е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон).

Закон вступить в силу з 23 серпня 2021 року. Відповідно, з цієї дати цифрові документи в додатку "Дія" матимуть ту ж юридичну силу, що і паперові оригінали.

Де можна буде використовувати цифрові документи і де не можна?

У Мінціфри повідомили, що цифрові паспорти буде можливо пред'являти на території України для посвідчення особи і підтвердження громадянства, крім випадків перетину державного кордону, в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Використовувати е-паспорти можна при отриманні адміністративних послуг у ЦНАП, у держустановах, судах, для підтвердження особи і здійснення касових операцій в банках, для отримання відправлень на пошті, для підтвердження віку в магазинах. З цифровим паспортом можна буде подорожувати в межах України на літаку або поїзді, а також заселятися в готелі.

Електронні паспорти будуть дійсні тільки на території України. Відповідно, при виїзді за кордон брати з собою паперовий закордонний паспорт доведеться обов'язково.

Чи потрібно терміново міняти паперові паспорти на пластикові?

У додатку "Дія" відображаються тільки паспорти нового зразка у вигляді ID-картки. Відповідно, власникам паперових паспортів, які бажають користуватися електронним варіантом документа, доведеться замінити "книжечку" на ID-карту.

Але заміна паперового паспорта на пластиковий поки не обов'язкова для всіх українців. Документи будуть міняти поступово, наприклад, коли громадянин отримує новий паспорт у зв'язку зі зміною прізвища.

Як зазначив Михайло Федоров в ефірі ТСН, в Україні буде діяти три форми паспортів - паперові, ID-карти і цифрові.

"ID-карта і електронний паспорт - це єдина форма. Просто це відображення ID-карти, це зручний формат. А поступово держава замінює, коли ви з певною датою, зміною прізвища міняєте паперовий паспорт на ID-карту і так ви вже отримаєте ID- карту", - заявив Федоров.

За його словами, таким чином з часом паперові паспорти в Україні зникнуть, а залишаться тільки ID-карти і електронні паспорти.

"Тоді держава буде працювати ще більш ефективно. Всі нові заміни паспортів - це ID-карти", - додав Федоров.

Які можуть виникнути проблеми?

Природно, що не всі українці готові перейти на е-паспорти, у багатьох виникають побоювання з приводу надійності такої форми документів.

Перш за все, варто враховувати, що у відповідальний момент, коли потрібно буде пред'явити електронний паспорт, може бути відсутнім підключення до інтернету, смартфон може розрядитися, зламатися, загубитися, бути вкраденим.

Зрештою, українці побоюються, що додаток можуть зламати хакери і отримати доступ до документів. Хоча міністр цифрової трансформації заявляє, що турбуватися в цьому плані нема про що.

"Ми все передбачили, "Дія" зараз є одним з найбезпечніших IT-продуктів, які взагалі існують в Україні. Додаток не зберігає персональні дані, а відображає те, що вже є в базах даних, в реєстрах. Ми навіть запускали конкурс: хто зламає "Дію" або знайде якісь проблеми, ми платимо гроші. Хакери з усього світу намагалися щось знайти - не знайшли", - заявив Федоров.

Крім того, до недавнього часу існувала проблема відсутності в багатьох установах зчитувальних пристроїв, які можуть зчитати інформацію з ID-паспорту та "Дії". Однак у Мінціфри пояснили, що в додатку є функція, за допомогою якої кожен користувач "Дії" може просканувати QR-код іншого користувача і перевірити справжність його документів.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: