Нові правила мобілізації: штрафи ухилянтам виписуватимуть заочно
Підтримана профільним Комітетом редакція проєкту закону №10379, яка передбачає суттєве посилення покарання за порушення військового обліку та ухилення від мобілізації, також значно розширить повноваження Терцентрів комплектування.
Про це повідомив заступник голови комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук (фракція "Голос") в ефірі "Українська правда", передає Час Пік.
За його словами, за чинним законом для того, щоб залучити до адмінвідповідальності, потрібна особа, її присутність, потрібно скласти протокол про адмінправопорушення, на підставі протоколу видають постанову, яка є документом для стягнення коштів. На вимогу Генштабу та Міноборони було прибрано процедуру складання протоколу.
"Зараз схема така, що ТЦК отримає право виписувати відразу постанову про притягнення до відповідальності, спрямовує вам, якщо ви її не платите, - Виконавча служба, блокування рахунків і так далі. Тобто саме таким інструментом Кабмін буде досягати того дуже токсичного варіанту, якому всі говорили і всі були проти – блокування рахунків, блокування майна. Тобто, якщо ви не сплатили штраф, то через виконавчу службу все робитиметься", – пояснив він.
Є загроза, що відповідна норма дозволить ТЦК штрафувати всіх громадян призовного віку, які порушували вимогу повідомляти військкомату про суттєві зміни (зміни адреси проживання, отримання документів про освіту, закордонний паспорт).
"Наскільки я читаю закон, то в принципі можна оштрафувати всіх... Я думаю, що 99% чоловіків призовного віку за останні 10-20 років - у них були подібні ситуації, вони абсолютно нормальні. І щось мені підказує, що протягом 7 днів після виникнення таких обставин ніхто не біг у військкомат і не повідомляв про це. Тобто всі ми є порушниками", – розповів нардеп.
При цьому комітет до другого читання прибрав із першої версії законопроєкту низку жорсткіших норм.
"Ми не повністю прибрали кримінальну відповідальність за відмову від ВВК. Взагалі цю тему закрито. Ми прибрали всі ці новації про адміністративний арешт, тому що велике бажання було заарештовувати на три доби, це ми повністю прибрали", - уточнив він.
Також знизився максимальний розмір штрафної санкції за порушення правил воєнного обліку.
"Штрафи порівняно з тим, як хотів це Кабмін, зменшили десь раз на 4-5. Але вони все одно залишилися більшими. Для фізичних осіб на період воєнного стану це аж до 25,5 тис. гривень, а для юридичних осіб там чи не до 60 тис. грн. Тобто рівень штрафів є значним, він приблизно в 5 разів більший, ніж діючий рівень", – резюмував Андрій Осадчук.
Читайте також: Покарання ухилянтів, військовий облік та авто на потреби ЗСУ: деталі нового закону про мобілізацію
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |