29.09.2024, 10:47

29 вересня - День пам'яті жертв Бабиного Яру

29 сентября - День памяти жертв Бабьего Яра

В Україні щороку 29 вересня вшановують пам'ять жертв масових розстрілів, які чинили нацисти у Бабиному Яру під час окупації Києва у 1941-1943 роках.

Щоб вшанувати жертв Бабиного Яру, Український інститут національної пам'яті ]]>запрошує ]]>приєднатися до пам'ятного заходу, який відбудеться 29 вересня о 16:00, повідомляє Час Пік.

29 вересня - річниця масових розстрілів мирного населення в урочищі Бабин Яр у Києві, скоєних нацистами. Це була одна з найбільших масових акцій знищення мирного населення в ході Другої світової війни.

Лише за два дні (29 та 30 вересня 1941 року) у Києві в урочищі Бабин Яр розстріляли майже 34 тисячі євреїв. Бабин Яр та Освенцим – найвідоміші та найстрашніші символи Голокосту, повідомляє Час Пік.

З 29 вересня по 11 жовтня 1941 року нацисти та їх місцеві посібники вбили практично все єврейське населення Києва - понад 50 тисяч чоловіків, жінок та дітей.

"Бабин Яр став символом «Голокосту від куль» у світі: 29–30 вересня 1941 року нацисти розстріляли тут майже 34 тисячі київських євреїв. Їх прирекла на смерть націонал-соціалістична ідеологія, яка спиралася на «расову теорію». Вона ділила людей на «вищі» та «нижчі» раси. А євреї та роми взагалі опинилися поза цим поділом, нацисти не вважали їх вповні людьми, вбачали в них ворогів і загрозу. Бабин Яр залишається нагадуванням, до чого призводять расизм, ненависть і міжнаціональна ворожнеча, переслідування людей на основі національності, віри тощо", - ]]>йдеться ]]>в повідомленні УІНП.

19 вересня 1941 року частини вермахту увійшли до Києва. Перші масові розстріли в Бабиному Яру почалися 27 вересня, коли було розстріляно 752 пацієнта психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка розміщувалася безпосередньо біля Бабиного Яру.

Масові розстріли 29-30 вересня 1941 року були ретельно сплановані. Окупаційна влада заздалегідь почала активно поширювати оголошення з вимогою до євреїв Києва та околиць зібратися 29 вересня о 8 годині "на розі вулиці Мельникової та Доктерівської (біля кладовищ)", наказавши взяти з собою "цінні речі". На розі цих вулиць починалася сумнозвісна "Дорога смерті".

Наприкінці вулиці поставили ворота, за які людей пропускали групами по 30-40 осіб, там відбирали у них речі та одяг. Потім місцеві поліцейські гнали жертви до проходів у насипу на краю яру. На протилежному боці сиділи кулеметники. Після того, як рів заповнювався 2-3 шарами трупів, зверху їх присипали землею.

Масові розправи в Бабиному Яру тривали до кінця окупації Києва в листопаді 1943 року. Загалом за роки Другої світової війни в Бабиному Яру, за різними оцінками, загинуло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, циган, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп.

"Бабин Яр – страшний символ того, що найжахливіші злочини відбуваються тоді, коли світ обирає не помічати, мовчати, бути байдужим, бути недостатньо рішучим, аби дати злу гідну відсіч.

Коли очі світу заплющені, людяність програє.

Бабин Яр – наочний доказ звірства, на яке спроможні режими на чолі з вождями, що тримаються на залякуванні та насильстві. У будь-які часи вони нічим не відрізняються. Але має відрізнятися реакція світу. Це те, чого світ повинен був навчитись. Треба стояти на сторожі людяності, життя і справедливості.

Треба захищатись від зла.

Вічна пам'ять усім жертвам нацистів! Вічний осуд кожному, хто винен у вбивствах у Бабиному Яру!", - написав Президент України Володимир Зеленський у ]]>Facebook]]>.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк