Католицьке Різдво: традиції великого свята
Різдво католики відзначають на два тижні раніше православних християн. Католицьке Різдво святкують у ніч на 25 грудня. Як і для православних, Різдво для католиків одне з головних свят. Існує багато традицій, яких дотримуються католики, готуючись до Різдва та відзначаючи свято.
В ієрархії свят Римсько-католицької церкви Різдво займає друге місце після Великодня. Різдво у католиків шанується більше, ніж Новий Рік, та вважається головним сімейним святом, повідомляє Час Пік.
Традиції католицького Різдва налічують багато тисяч років.
Традиції великого свята
Пост
Святкуванню Різдва Христового у католицькому літургійному календарі передує період Адвенту. Весь грудень католики приділяють увагу духовному життю - присвячують молитвам, служінням у храмі та спілкуванню з близькими. Деякі, за бажанням, дотримуються посту.
На відміну від православних, католики не тримають строгий піст перед Різдвом. Католицький піст набагато м'якший, ніж православний.
У Різдво за великим святковим столом збирається вся сім'я. Багато хто відкладає навіть найважливіші справи, щоб провести різдвяний вечір в колі близьких та рідних людей.
Увечері 24 грудня вся сім'я збирається за столом на Святу вечерю з пісними стравами. Після того, як на небі з'явилася перша зірка, до столу подають святкові страви. Господині в це свято намагаються здивувати та побалувати своїх гостей різноманітністю страв. Часто на стіл подають гусака, кролика або оленину.
Обов'язковою стравою на Різдво вважається індичка. У США прийнято готувати та подавати індичку з журавлинним соусом, а в Англії з соусом з агрусу. У Греції та Франції індичку запікають у білому вині.
Прикрашання будинку
Католики ретельно готуються до святкування Різдва. Вони прикрашають будинки гірляндами не тільки всередині, але й зовні. Обов'язково ставлять різдвяне дерево і, звичайно ж, фігурку Санта-Клауса.
Будинки прикрашають яслами з фігурками немовляти Ісуса та Діви Марії, а також соломою.
Традиційно дітям доручають робити різдвяні іграшки. Вироби потім вішають на ялинку в якості прикраси.
Саме у ніч на 25 грудня батьки готують дітям подарунки від Санта-Клауса. За традицією, вранці малюки знаходять свої сюрпризи під ялинкою або в шкарпетках біля каміна.
Колядування
У католицьких країнах добре відомий звичай колядування. Колядки співають за різдвяним столом, а пізніше ряджені діти та дорослі ходять по домівках з піснями та добрими побажаннями. У відповідь колядники отримує подарунки. Найчастіше з колядками ходять тільки до родичів, сусідів та близьких друзів.
Ще одна цікава традиція - на католицьке Різдво не можна залишати жодного родича та близького без подарунка.
Головні символи католицького Різдва
Адвент-вінок
Вінок роблять з лап ялинки, прутів або гілок. Його вішають на вхідні двері, розміщують на підвіконні або ставлять на обідній стіл. Вінок акцентує увагу на тому, що Різдво свято сімейне.
Неймовірно красиво виглядають свічки, які розміщують по колу вінка. Чотири свічки запалюють щонеділі перед Різдвом.
Свічка
Свічки ще один незмінний атрибут свята. Найчастіше для Різдва використовують червоні або білі свічки.
Запалюють святкові свічки біля каміну, на вікні або під час вечері, коли за столом зібралася вся сім'я.
Шкарпетки для подарунків
У західних країнах свято Різдва тісно пов'язане з Новим роком. Одним з головних персонажів в ці дні стає Санта Клаус. Вважається, що Санта спускається по пічній трубі та залишає подарунки у спеціальних червоних шкарпетках для подарунків.
Тому, прийнято обов'язково у будинку вішати такі шкарпетки. Їх вішають поруч з різдвяним деревом або біля каміну.
Сіно
У деяких країнах зберігся звичай тримати невеликий оберемок сіна у вітальні. Багато хто підкладає сіно під скатертину на святковому столі.
Сіно служить символом бідності та приводом згадати про хлів та ясла у Вифлеємській печері, в яких народився Ісус.
Календар
Ще одним символом католицького Різдва є календар. За допомогою цього атрибута католики відраховують дні, що залишилися до свята. Існує величезна різноманітність таких календарів: з подарунками, солодощами, передбаченнями, з завданнями та прикметами.
Різдвяна зірка
Католики прикрашають свої будинки рослиною під назвою пуансеттия, яка цвіте у формі зірки. Яскраво-червона квітка - древній символ Різдва. У народі його називають різдвяною зіркою або молочаєм прекрасним.
"Гілка поцілунків"
За традицією католики прикрашають будинок Різдвяною омелою, або "Гілкою поцілунків". Спочатку прості пучки вічнозеленої рослини звисали зі стелі. Сьогодні прикрасу роблять у формі подвійного кільця або сфери, покритої зеленню.
Персону, яка опинилася під такою прикрасою, будь-кому можна поцілувати. Звідси і пішов термін "Гілка поцілунків".
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк.