18.01.2021, 15:10

Гріхи не змивають: У ПЦУ розвіяли головні міфи про хрещенські купання в ополонці

Марина Началова | Всі новини автора
facebook tweeter live rss
хрещенські купання

На свято Водохреща деякі українці йдуть на водойми та пірнають у крижану воду, щоб "змити гріхи", мотивуючи це "давньою традицією". Православна церква України (ПЦУ) розвіяла міфи щодо цього ритуалу.

Відповідний допис опублікований на сторінці ПЦУ в Фейсбуці, передає Час Пік.

"Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у кожного різна: хтось «змиває гріхи», хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням «давньої української традиції». Останнє твердження – цілком помилкове! У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було", - заявили в ПЦУ.

Церква стверджує, що ні етнографи, ні історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду на Водохреща. У давніх джерелах, у дослідженнях про традиції козацької України та у спогадах людей старшого віку також немає згадки про це дійство.

"Деякі історики пов'язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя", - зазначили у ПЦУ.

Як зазначається, масові пірнання у воду на свято Богоявлення фактично з'явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Отже цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження.

Також у ПЦУ назвали абсолютно помилковим судження, що нібито купання у крижаній воді на Водохреща "змиває" усі гріхи.

"Яким чином їх можна «змити»? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання? Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає. Дорога до вічного блаженного життя та спасіння лежить виключно через щире каяття у гріхах, молитву та любов до Бога і до наших ближніх. Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя", - йдеться в публікації.

У ПЦУ наголосили, що церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але ПЦУ закликає не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього. Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі «за» і «проти»: стан здоров'я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема, в умовах пандемії.

Читайте ще: Рецепти на Водохреща і Водохресний Святвечір: що готувати і коли треба поститися

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

facebook tweeter live rss