05.02.2021, 09:10

Рідкісний дорогоцінний метал: факти про золото, які ви точно не знали

Леся Матвеева | Всі новини автора
факты о золоте, которые вы точно не знали

Золото служить ефективною страховкою від економічних потрясінь. А що ви знаєте про золото, крім того, що це хімічний елемент, більш відомий як "Аурум" (Au)? Ми зібрали кілька цікавих фактів про цей дорогоцінний метал.

Золота руда була виявлена на всіх материках Землі, хоча при цьому воно залишається рідкісним металом. Рідкість золота наочно демонструє той факт, що кожну годину на металургійних заводах світу відливається більше сталі, ніж було видобуто золота за всю історію людства, повідомляє Час Пік.

На думку вчених, вдалося добути лише 20% з сформованих запасів нашої планети. Тобто ще 80% дорогоцінного металу ховається у товщі Землі.

золото

Золото і здоров'я

Існує така хвороба - аурофобія - боязнь золота. Справедливості заради варто відзначити, що ця фобія зустрічається вкрай рідко.

При вигляді золотих виробів у людей з цією хворобою виникає паніка, запаморочення, частішає пульс та утруднюється дихання. У людини, яка страждає від цієї фобії, при дотику до благородного металу може навіть розвинутися реакція, схожа на алергічну.

А ви знали, що в організмі людини міститься в середньому 0,2 міліграма золота (в основному, в кістках та в крові)? Роль драметалла в організмі до кінця не вивчена. Вчені вважають, що золото сприяє підтримці імунітету.

Є прекрасна новина для дівчат - вони мають право називати себе "золотими". У жіночому організмі міститься в 6 разів більше золота, ніж в чоловічому.

золото

Як впливає золото на організм людини

Вплив золота на організм людини засноване на його тонізуючих властивостях. Вважається, що золото покращує зір та пам'ять, знімає роздратування та усуває депресію. Допомагає впоратися з прискореним серцебиттям, гіпертонією, перепадами настрою, робить позитивний вплив на виразкову хворобу шлунка.

Золото збуджує нервову систему, тому не рекомендується носити багато золотих прикрас емоційним натурам.

Золоті прикраси рекомендується носити:

- при варикозі - кільце на безіменному пальці;

- для поліпшення роботи нирок - кільце на мізинці;

- при захворюваннях горла - ланцюжок.

золото

Золото і кулінарія

Дивно, але золото можна їсти. Але вживати метал в їжу потрібно з обережністю, їм запросто можна отруїтися.

У розвинених країнах мільйонерів пригощають десертами із золотою стружкою або коктейлями з його напиленням.

Французи додають найтонші частинки дорогоцінного металу в кращі сорти шампанського, а англійці покривають тістечка їстівної золотою плівкою.

Найбільше золота з'їдають в Індії. Індуси прикрашають дорогоцінним металом святкову випічку, додають золоті пластівці в шоколадні цукерки. Деякі племена в Індії вважали, що якщо вживати золото з їжею, то воно подарує здатність левітації.

Найдорожчий у світі десерт з морозива - Frrrozen Haute Chocolate, його вартість - 25 тис.доларів. На виготовлення десерту йде 5 грамів золота. Дегустатори морозива користуються золотими ложками, щоб виключити присмак інших металів.

Frrrozen Haute Chocolate

Кілька цікавих фактів про золото

Чистоту металу вимірюють в каратах. Карат - назва рослини сімейства бобових, кожен плід якого важить рівно 0,2 кг. Кілька століть тому саме їх використовували для зважування видобутого золота.

Чисте золото має 999 пробу. Так як воно занадто м'яке і його можна подряпати нігтем, то в нього додають інші метали, такі як мідь та срібло. Кількість чистого золота в сплаві і визначає проба. 

Вага першого видобутого злитка становила 17 фунтів (7,7 кг). Його знайшли у 1803 році в Кабаррю (штат Північна Кароліна, США), звідки незабаром і почалася "золота лихоманка".

Найбільший золотий самородок був знайдений у 1872 році в Австралії. При загальній вазі 235,5 кг він містив 83,2 кг золота. Знахідка отримала назву "Плита Холтермана".

"Плита Холтермана"

3-4 Олімпійських басейни можуть вмістити все золото, здобуте за всю історію людства. Майже половина цього золота була здобута з одного місця - Вітватерсранда (ПАР).

Золотий дукат, введений в обіг у Венеції в 1284 році, протягом 500 років залишався найпопулярнішою монетою в світі.

Золото - це дуже гнучкий метал. Завдяки винятковій гнучкості золота з нього можна виготовити швейні нитки. Тройську унцію жовтого металу (31,1 гр) можна витягнути в нитку протяжністю 80 км, що становить довжину приблизно 800 футбольних полів.

6 гр - стільки золота йде на напилення медалі для олімпійського чемпіона. У давнину переможці отримували нагороду, повністю відлиту з дорогоцінного металу.

Компанія LEGO, що випускає дитячі конструктори, гідно винагороджує своїх співробітників, які відпрацювали в компанії 25 років. Їм вручають золоту цеглинку у вигляді деталі від конструктора вагою 25,65 грамів.

З однієї тонни старих мобільних телефонів можна витягти 280 гр золота. Для порівняння - в тонні золотоносної руди в середньому міститься від 0,3 до 5 гр жовтого металу.

Найбільший запас золота в світі знаходиться у Федеральному резервному банку сховища Нью-Йорка. Він містить 25% світового золотого запасу (540 тис. золотих злитків). Більшість належить іноземним урядам.

золото

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк