14.03.2021, 22:47

У пустелі Сахара знайшли шматок протопланети, що давніший, ніж Земля

пустыня сахара

Навесні 2020 року у віддаленому районі пустелі Сахара була виявлена ​​дивовижна реліквія: ультра-рідкісний шматок протопланети, що існувала ще до народження Землі.

Метеорит отримав назву Ерг Шеш 002 (EC 002) на честь місця його знаходження - моря дюн Ерг-Шеш в Алжирі, передає Час Пік з посиланням на зарубіжні ЗМІ.

Вчені говорять, що це фрагмент давньої протопланети, невеликого небесного тіла, що слугувало будівельним блоком для планет. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, це найстаріший відомий зразок породи вулканічного походження, який коли-небудь потрапляв на Землю. Знахідка дає безпрецедентний погляд на формування планет в ранній Сонячній системі.

"Коли ми побачили перші описи цього каменю, було дійсно очевидно, що це незвичайний камінь", - заявив глава дослідницької групи Жан-Алікс Баррат, професор геохімії в Університеті Західної Бретані у Франції.

З огляду на його минулі дослідження іншого рідкісного андезітового метеорита, описані в дослідженні 2014 року, Баррат і його колеги також знали, що EC 002 потенційно був дуже старим.

EC 002 складається з декількох метеоритів, загальна вага яких складає близько 70 фунтів (близько 31,7 кг). Камені, що містять приголомшливі кристали, були знайдені в травні 2020 року, але впали вони набагато раніше.

Отримавши зразки метеорита, Баррат і його колеги змогли визначити, коли цей шматок кори протопланети, який був частково розплавлений як лава, кристалізувався в тверду форму.

Аналіз ізотопів магнію і алюмінію в породі показав, що вік породи становить близько 4,566 мільярда років, що робить її найдавнішим відомим фрагментом вулканічної породи з коли-небудь знайдених. Для порівняння: наступний за віком магматичний метеорит, названий NWA 11119, приблизно на 1,24 мільйона років молодше EC 002, в той час як сама Земля почала формуватися через кілька мільйонів років після утворення цих гірських порід.

EC 002 відрізняється не тільки своїм неперевершеним віком, але і незвичайним складом. Метеорит на 58 відсотків складається з діоксиду кремнію, що є вірною ознакою того, що його давнє материнське тіло мало кору з андезитової породи, яка відрізняється від базальту, більш відомого магматичного матеріалу, який часто зустрічається у вулканічно активних регіонах на Землі. Вчені відзначають, що цих андезитових корок, ймовірно, було багато на астероїдах і протопланетах на зорі існування Сонячної системи, але вони стали надзвичайно рідкісними за мільярди років. Стародавні протопланети були або включені до складу більших тіл, таких як Земля, або були зруйновані зіткненнями з іншими небесними тілами.

Нагадаємо, SpaceX запустила чергову партію супутників Starlink і встановила новий рекорд.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: