Різдвяний святвечір: як провести день правильно та що не можна робити 6 січня
Святвечір відзначають 6 січня. Ніч перед Різдвом - найсуворіший заключний день Різдвяного посту. У цей день не можна приймати їжу до першої зірки. Існує ряд традицій та заборон, яких варто дотримуватися.
7 січня православні українці відзначають головне свято року - Різдво Христове. Велике свято не тільки славиться своїми традиціями, а й накладає певні заборони, повідомляє Час Пік.
Традиції
Святвечір - це сімейне свято, коли за стіл сідають всією сім'єю. Глава сім'ї запалює свічку на столі, як символ Віфлеємської зірки, яка сповістила світ про народження Спасителя.
Господині заздалегідь готують 12 пісних страв - за кількістю апостолів Христа, яких вони символізують. Серед них обов'язкова страва - кутя.
Трапезу починають з молитви "Отче наш". Після молитви господар обходить кожного члена сім'ї та пригощає його скибочкою хліба з медом, вимовляючи добрі побажання.
Щоб рік був ситим та вдалим, кожен повинен спробувати по трішечки від кожної страви.
Також за столом прийнято поминати покійних.
У ніч перед Різдвом хрещеники носять кутю своїм хрещеним батькам. У відповідь вони отримують солодощі, гроші або подарунки.
У святвечір прийнято дякувати тваринам. На святвечір кожна тварина розмовляє з Богом, тому з ними треба бути особливо ласкавими, щоб вони добре відгукнулися про своїх господарів.
До сходу першої зірки не можна сідати за стіл - тільки діти можуть трохи перекусити перед вечерею.
Заборони
У святвечір жінкам не можна прибирати, шити, прати й навіть виносити сміття. Чоловікам не можна полювати та рибалити.
Не можна сідати за святковий стіл у брудному або старому одязі та вживати алкоголь.
Неодружені хлопці та незаміжні дівчата не сідають на кут столу (заміж не вийдуть або не одружаться потім).
У ніч перед Різдвом не можна лихословити та лаятися.
Також вважається, що в це свято не можна їхати в далеку дорогу, тому що це сімейне свято і його прийнято відзначати вдома.
За святковим столом не можна голосно та багато розмовляти, а також вставити з-за столу і виходити з дому – щоб не впустити нечисту силу в будинок.
Не можна з'їдати за столом страви зовсім - рік пройде впроголодь. Страви не можна запивати водою - тільки узваром.
Кожну зі страв різдвяної вечері потрібно спробувати. Не можна прибирати страви зі столу до самого настання Різдва - 7 січня.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |