Місто "під знесення": окупанти "зачищають" Сіверськодонецьк, назавжди змінюючи його вигляд

Місто Сіверськодонецьк ніколи вже не буде колишнім, від нього залишилася тільки назва. Зруйнувавши Сіверськодонецьк під час "звільнення", російські окупанти продовжують цілеспрямовано та планомірно знищувати все, що пов'язане з історією молодого українського міста. Вони безжально зносять постраждалі від обстрілів будинки та магазини, крім того, планують демонтувати всі "незаконні" споруди. Окупанти активно "зачищають" місто.
Сіверськодонецьк на Луганщині було окуповано російськими військами у червні 2022 року. Одразу після "звільнення" окупанти пообіцяли, що місто буде "відроджене". З Сіверськодонецька влаштували "показове будівництво" для російських телеглядачів. У місті щось ремонтують, замінюють комунікації, упорядковують територію тощо. Але тільки місцеві жителі знають, що все це просто ілюзія відновлення, оскільки місто досі сильно зруйноване і вже ніколи не буде колишнім. Більше того, "визволителі" мають намір зачистити місто від "небезпечних", "незаконних" будівель. Що задумали окупанти, розповість Час Пік.
Демонтаж багатоповерхівок
Сьогодні у Сіверськодонецьку буквально на кожному кроці можна зустріти зруйновані багатоповерхові будинки та будівлі. Міські руїни часто потрапляють на фото та відео "гостей" міста та місцевих мешканців. Ці кадри псують "красиву картинку" про "відроджене" місто, тому окупанти вирішують, що робити з постраждалими будинками. Є два варіанти: або їх знесуть і побудують на їх місці нові, або частково знесуть і спробують їх відновити. Зважаючи на все, другий варіант набагато витратніший, тому для "красивого сюжету" почали відновлювати кілька об'єктів. Але основну масу напівзруйнованих будинків зноситимуть.
Наприкінці 2024 року пресслужба т.зв. "Міністерства будівництва та ЖКГ ЛНР" повідомила, що ухвалено рішення про демонтаж близько 30 багатоквартирних будинків у Сіверськодонецьку, зруйнованих внаслідок бойових дій і не підлягаючих відновленню. Колишній гауляйтер міста Микола Моргунов заявляв, що доведеться знести 90 багатоповерхівок. Росіяни вже знесли вщент будинки, які раніше розташовувалися за адресами: проспект Центральний 13 і 54, вул. Ломоносова (Григорія Сковороди) 17, вул. Богдана Ліщини, 17, вул. Енергетиків, 1, вул. Єгорова, 23. І зважаючи на все, зупинятися на цьому не збираються.
Чи будуть на звільнених площах збудовані нові багатоповерхівки? Чи отримають у нових будинках квартири місцеві жителі, житло яких було знищено? Ні! Т.зв. "уряд ЛНР" ухвалив регіональну адресну програму капітального ремонту багатоквартирних будинків на 2024-2026 роки. Проте виявилося, що будівництво та ремонти в основному проводитимуться у Луганську. У Лисичанську та Сіверськодонецьку росіяни планують за 3 роки "капітально відремонтувати" всього по кілька багатоповерхівок.
Знесення "незаконних" та "небезпечних" будівель
Однак окупаційна влада не обмежилася знесенням потерпілих будинків. Вони мають намір знести всі гаражі та прибудинкові споруди, які, на їхню думку, спотворюють сучасне, затишне, упорядковане місто, яким нібито стає "звільнений" Сіверськодонецьк. У місцевій газеті "Вісник Сєвєродонецька" вже опублікували роз'яснення "головного архітектора" щодо цього питання. Він зазначив, що насамперед демонтаж розпочнеться з територій, де вже були знесені або готуються до знесення багатоповерхівки.
Але, як кажуть, "аби почати, а там воно й піде", власники гаражів, сарайчиків та льохів вже б'ють на сполох. Їм запропонували з'явитися в адміністрацію міста та надати "дозвільні та правовстановлюючі документи". Інакше незаконні споруди будуть знесені. Втім, якщо владі буде потрібно, вони знесуть будь-яку споруду і за наявності документів.
Окрім постраждалих багатоповерхівок та незаконних споруд окупанти мають намір демонтувати у Сіверськодонецьку напівзруйновані об'єкти, які несуть небезпеку для населення. Наприклад, у мережі з'явилася інформація, що проводиться розчищення ділянки, де раніше знаходилася зруйнована стара водонапірна башта. Це територія недалеко від прохідної "Азоту" на проспекті Хіміків. Там планують збудувати інфраструктурний об'єкт.
Крім того, т.зв. "комісія з благоустрою" виявила у місті кілька об'єктів, які не експлуатуються. Йдеться про ТЦ "Кристал" та салон стільникового/мобільного зв'язку "Simon".
Як заявили в адміністрації, технічний стан ТЦ "Кристал" "несе загрозу життю, здоров'ю та майну громадян". А магазин "Симон" не експлуатується, що "може призвести до виникнення тріщин, просадок та інших деформацій, що спричиняє погіршення технічного стану та приведення до аварійного стану будівлі в цілому, а також впливає на стійкість конструкцій та великих елементів будівлі".
"Влада" розшукує власників цих об'єктів. Їм необхідно терміном до 14 квітня 2025 р. з'явитися з правовстановлюючими документами до адміністрації. Швидше за все, власників шукають "для галочки", а будівлі не підлягають відновленню та будуть демонтовані. Якби магазини вціліли під час обстрілів, окупанти їх давно "віджали" б і вже хвалилися відкриттям чергової "Матрьошки".
Думки жителів Сіверськодонецька розділилися: одні переконані, що ніхто ці будинки не ремонтуватиме, тому їх треба знести. Інші вважають, що салон Simon потрібно відновити і здавати там площі в оренду. В приклад ставлять другий магазин мережі, який "працює та дарує людям красу у вигляді мила ручної роботи", а також реалізує весільну атрибутику. Ну звичайно, навіщо у Сіверськодонецьку сучасний салон стільникового/мобільного зв'язку, якщо у місті немає ані інтернету, ані стійкого мобільного зв'язку.
Деякі жителі Сіверськодонецька так увірували у "відродження" міста, що у коментарях написали: "У нас у місті автовокзал безхазяйний, можна міжмісто туди перемістити та й за аеропорт подумати можна". Втім, їх відразу ж опустили з неба на землю, відповівши: "Звичайно, а ще можна залізничну гілку через місто пустити, та й запуск космічних кораблів організувати з пустиря". Виявляється, не всі у "звільненому" місті ходять у рожевих окулярах.
Після "зачистки" міста від "непотрібних", "незаконних" та "небезпечних" споруд земля перейде у власність окупаційної влади, яка і буде нею розпоряджатися. Саме вони вирішуватимуть, що з'явиться на "зачищеній" території: може шаурмічна, яку відкриє новий житель Сіверськодонецька, переїхавший з РФ, а може СТО, яку триматиме якийсь "герой СВО"...
Читайте також: Нові заборони: Що жителям Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного заборонили знімати та викладати в інтернет
Читайте ще: Люди тікають? Масове повернення мешканців до Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного: міфи чи реальність
Читайте последние новости Украины и мира в своем смартфоне в приложении Час Пик. |
![]() |