Чи справді банк пуповинної крові зберігає депозити здоров'я?

Кому з нас не хотілось би мати десь у таємному місці запас здоров'я своєї дитини, яким у разі потреби можна було користуватися? Раніше таке було можливе хіба що у казках. Проте все змінилося, принаймні так стверджують банки пуповинної крові, в яких батьки зберігають стовбурові клітини пуповинної крові своїх новонароджених малюків.

 

Що ж таке стовбурові клітини і пуповинна кров?

Сьогодні вже не треба бути біологом чи лікарем, щоб відповісти на це запитання, — достатньо скористатися інтернетом. Вже через 10 хвилин буде відомо, що стовбурові клітини – це «нуль-клітини», які здатні перетворюватися у клітини всіх органів та тканин в організмі людини. Ці клітини є у кожному організмі і виступають таким собі «золотим запасом здоров'я», який за потреби використовується організмом для лікування пошкоджених через хворобу чи травму його ділянок. За 70 років цей запас стовбурових клітин кожного з нас зменшується у сто тисяч разів. Погіршується і його якість. Інакше ми б були вічно молоді і здорові.<

Ще в минуло столітті лікування стовбуровими клітинами почало ставати найбільш перспективним напрямком медицини. Адже виявилося, що саме ці клітини можуть лікувати дуже тяжкі захворювання, навіть невиліковні. Сьогодні ж ці клітини, що є в пуповинній крові, використовуються у терапії таких захворювань, як травми головного та спинного мозку, затримка психічного розвитку, опіки шкіри, інсульт, діабет, ДЦП, інфаркт міокарду, хвороба Альцгеймера, розсіяний склероз тощо. І якщо раніше ці хвороби ставали вироком і для дитини, і для батьків, то сьогодні клітинна терапія дає шанс на повноцінне життя. Окремо слід сказити про українських лікарів, які не тільки використовують досвід клітинної терапії закордонних колег, а й успішно розроблюють власні методики лікування. Одна з них – застосування дітям з пороками серця та нервової систем власної пуповинної крові.

Цікаво, що раніше стовбурові клітини добували переважно з кісткового мозку. Процедура ця болісна і небезпечна для донора. Однак це не найсуттєвіший недолік цього джерела: стовбурові клітини кісткового мозку дорослої людини несуть відбиток усіх тих хвороб і негараздів, які їй довелося пережити, відповідно вони менш ефективні у лікуванні. Натомість пуповинна кров має цілу низку переваг. По-перше, концентрація цих клітин у пуповинній крові більша і їхня якість краща. По-друге, процедура її збирання проста і виключає будь-який ризик для дитини чи матері. По-третє, гарантовано й те, що власні клітини малюка приживуться у разі потреби лікування. Саме тому, зібравши під час пологів пуповинну кров і віддавши на зберігання її у спеціальний банк пуповинної крові, можна зробити безцінний подарунок власній дитині – запас її здоров'я. Хоча чому лише дитині? У критичній ситуації близькі родичі також можуть скористатися цим запасом. Імовірність успіху залежатиме від ступеня спорідненості, але в будь-якому разі шанси значно більші, ніж пошук донора.

 

Що таке банк пуповинної крові?

Українські батьки, як і батьки у всьому світі, також зберігають пуповинну кров своїх дітей, зібрані під час їхнього народження. В Україні є всього кілька банків пуповинної крові, де можна зберігати такі незвичайні депозити. Ми звернулися до Сімейного банку пуповинної крові «Гемафонд» (сайт http://www.hemafund.com ). Цей банк пуповинної крові в Києві вже майже десять років займається зберіганням депозитів пуповинної крові, а нещодавно почав надавати послугу й зі зберігання пуповини, яка містить інший тип стовбурових клітин (використовуються у лікуванні захворювань органів та тканин):

- Яким чином зберігається пуповинна кров та пуповина у Гемафонд Україна?

Зберігання здійснюється в рідкому азоті за його природної температури -196 ⁰С доти, доки батьки не звернуться з проханням видати їхній депозит.

- А як щодо надійності? Як я можу бути впевнений, що через 10-20 років банк пуповиної крові буде працювати?

З цією метою провідні банки пуповинної крові світу, зокрема і Гемафонд Україна, страхують свою відповідальність перед клієнтом. Окрім того, ми співпрацюємо з європейськими банками, які у випадку неможливості продовження нашої діяльність приймуть на зберігання депозити наших клієнтів.

- А як щодо лікування стовбуровими клітинами?

Наші співробітники надають консультації щодо вибору профільного лікувального закладу. Підбір закладу залежатиме від типу захворювання. Адже не можна вилікувати всі хвороби під дахом однієї лікарні. Загалом в Україні мають право здійснювати лікування стовбуровими клітинами 22 державні лікувальні установи. З багатьма з них ми працюємо протягом багатьох років.

 

Чи вартий зберігання «золотий запас здоров'я»?

Ніхто не знає, з чим доведеться зіткнутися його дитині за життя. А другого шансу зібрати пуповинну кров точно не випаде. Якщо цього не зробити у перші хвилини життя малюка, попри всю цінність і унікальність пуповинної крові, її утилізують. Тоді у дитини вже ніколи не буде можливості мати власний «золотий запас здоров'я» і звернутися по нього у банк пуповинної крові у разі захворювання. А що якщо цей запас конче знадобиться?

теги: