В Україні посилюють відповідальність за тіньову зайнятість: кому чекати перевірки та як будуть карати
З 1 вересня поточного року в Україні посилюється контроль за оформленням трудових відносин із працівниками.
Про це повідомила Державна служба України з питань праці, передає Час Пік.
Повідомляється, що в період карантину, до травня місяця спостерігалася тенденція до зменшення кількості офіційно зайнятого населення. Так, кількість працівників у травні цього року була майже на півмільйона меншою, ніж у травні минулого року.
Це стало викликом для держави і вимагає зробити перехід від неформальної до формальної зайнятості пріоритетним напрямом національної політики.
У червні 2020 року після пом’якшення карантинних заходів інспектори праці розпочали інформаційну роботу з роботодавцями щодо недопущення використання незадекларованої праці. В ході цієї роботи інспектори праці відвідували роботодавців і розповідали їм та працівникам про ризики і наслідки неукладення трудових договорів. Такими відвідуваннями охоплено майже 160 тис. роботодавців.
В результаті кількість офіційних працівників упродовж червня зросла на 59 тис. осіб.
На виконання доручення Кабінету Міністрів України Держпраці починає за участі та сприяння інших органів (Державної податкової служби, Пенсійного фонду, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування, Національної поліції тощо) проведення контрольних заходів з питань виявлення неоформлених працівників.
В першу чергу заходи контролю будуть проведені у тих роботодавців, які мають високі ризики використання найманої праці без укладення трудових договорів. Виявлення таких роботодавців здійснюється шляхом аналізу інформації, наявної у різних органів державної влади та місцевого самоврядування.
Розмір штрафу за використання одного незадекларованого працівника може скласти 141 тис. грн. Тобто, замість сплати штрафу за 1 неоформленого працівника роботодавець може сплачувати єдиний соціальний внесок цілий рік за 11 працівників із розрахунку мінімальної заробітної плати або ж за 4 працівників із розрахунку середньої заробітної плати по Україні.
Як повідомляє прес-служба Пенсійного фонду, чинне законодавство передбачає кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність за порушення законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками.
- Кримінальна відповідальність: штраф від 34 до 85 тис. грн, позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, виправні роботи на строк до двох років, арешт до 6 місяців.
- Адміністративна відповідальність: штраф від 8,5 до 34 тис. грн.
- Фінансова відповідальність: штраф від 47,2 тис. грн до 141,7 тис. грн.
У Держслужбі з питань праці закликають роботодавців, у яких є неоформлені працівники, терміново укласти з ними трудові договори.
Читайте ще: Доведеться платити втричі більше: для кого в Україні газ може виявитися "дорогим задоволенням"
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк.