20.11.2021, 12:45

Нова система обліку газу: чи потрібно міняти лічильники та як рахувати газ в кіловат-годинах

Новая система учета газа

Україна з травня 2022 року перейде на нову систему обліку газу. Споживання "блакитного палива" рахуватимуть в енергетичних одиницях - у платіжках вказуватимуть не лише обсяг спожитих кубометрів, а й одиниці енергії (кВт-год), враховуючи калорійність палива. Стала відома формула, за якою можна самостійно порахувати вартість спожитої енергії.

Україна з 1 травня 2022 року переходить на європейські стандарти обліку газу. Верховна Рада України прийняла в цілому ]]>закон ]]>№ 2553 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії", повідомляє Час Пік.

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроєкту, система обліку газу в одиницях енергії використовується в Європейському Союзі. Тому такий перехід синхронізує нашу газотранспортну систему (ГТС) та підземні газосховища з європейським ринком.

Новий облік матиме суттєві переваги для звичайних побутових споживачів. Після переходу на енергоодиниці платити доведеться лише за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу. Це нововведення дозволить споживачам не турбуватися про якість та калорійність газу. Тим самим вирішується проблема, коли споживачі платять однакову ціну за газ з різною калорійністю в різних регіонах країни.

Чи потрібна заміна газових лічильників

У Міністерстві енергетики України підкреслюють, що для переходу на нову систему громадянам не потрібно міняти діючі газові лічильники на більш дорогі.

"Наші обчислювальні прилади розраховані на кубометри. Перевести Україну на лічильники, які рахують газ в енергоєдницях, справа малореальна. Відповідно до Закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", встановлення та підключення газових лічильників в Україні потрібно завершити 1 січня 2023 року. Йшлося про прилади, розраховані на кубометри. І ось, уявіть, що тепер всі проведені роботи доведеться почати знову - демонтувати лічильники старого зразка і встановити нові", - сказав в інтерв'ю виданню "Факти" перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євген Нацвін-Степанов.

Споживач буде й далі щомісяця передавати показання лічильника в кубічних метрах в особистому кабінеті своєї газорозподільної компанії. Відповідальними за переведення спожитого газу в енергетичні одиниці будуть оператори газорозподільних мереж.

Далі переведені в кіловат-години обсяги енергії передаються постачальнику газу, який сформує виходячи з цього платіжку для споживача.

Ціна в квитанції буде виставлена за енергетичну одиницю.

Зміни в платіжках

Кубометри з платіжок не зникнуть: спожитий обсяг енергії в перерахунку на кіловат-години буде вказуватися в квитанціях додатково до звичної інформації про обсяг газу.

Споживачі будуть вести облік газу та електрики однаково – в кіловат-годинах. Це дозволить порівнювати вартість енергоресурсів й вибирати більш вигідний варіант в приготуванні їжі, підігріві води або опаленні.

Як рахувати газ в кіловат-годинах

У "Регіональній газовій компанії" розповіли "УНІАН", що розрахунок спожитої енергії буде проводитися за формулою на підставі характеристик поставленого газу на кожному окремому маршруті, по якому він подається.

"На сайті кожного облгазу є такий розділ, в якому публікуються фізико-хімічні показники щомісяця. Кожен споживач може бачити показники газу, що транспортується в квитанції або на сайті вже п'ять років", - пояснили в компанії.

Порахувати скільки коштує, наприклад, 100 кубометрів спожитого газу при перекладі на кіловат-години можна самостійно.

Необхідно подивитися в платіжку на графу "Середньозважена вища теплота згоряння", наприклад, показник дорівнює 10,77, тоді кількість спожитої енергії за 100 кубів дорівнює 1077 кіловат-годин.

Щоб порахувати вартість кіловат-годин необхідно застосувати формулу: ціна газу (7,99 грн за куб.м) плюс тариф на розподіл (середній по країні 1,1 грн за куб.м) і все це розділити на коефіцієнт теплоти згоряння – тобто 10,77. У цьому прикладі ми отримали 0,84 грн за кіловат-годину з транспортуванням.

Разом виходить, що 1077 кіловат-годин (100 кубометрів) газу коштуватимуть 904 гривні.

При великих обсягах споживання різниця між обчисленням в кубометрах та кіловат-годинах може відчутно відрізняться.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк