23.07.2021, 11:58

"Доведеться впевнено відмовити": Думки про вимогу Німеччини до України щодо "формули Штайнмаєра"

Марина Началова | Всі новини автора
facebook tweeter live rss
донбасс

Вимога Німеччини імплементувати так звану "формулу Штайнмаєра" в українське законодавство викликала бурхливий резонанс у блогосфері.

З самого початку "формула Штайнмаєра" у багатьох українців викликала бурю невдоволення - головним чином через вигідні для Росії пункти, такі як проведення виборів в ОРДЛО, перш ніж Україна отримає контроль над ділянкою кордону, передає Час Пік.

Екс-народний депутат Борислав Береза ​​в своєму свіжому пості в Фейсбуці вказує саме на цей момент.

"Формула Штайнмаєра" пропонує спочатку вибори в ОРДЛО, а потім контроль кордону України. Це означає, що вибори будуть проходити під контролем Кремля і його маріонеток. Це означає, що жодна проукраїнська сила не зможе вести там передвиборну боротьбу без ризику для життя. Це означає, що вибори на Донбасі в будь-якому випадку будуть фальсифіковані, адже Кремль вміє малювати 146% результату. Це означає, що Путін легітимізує своїх маріонеток, контроль над цією територією залишиться у Кремля, але після цих псевдовиборів на Україну ляжуть фінансові зобов'язання перед регіоном, який ми не будемо контролювати, але зате знімуться санкції з РФ. Загалом, все те, що хоче Путін", - пише Береза.

За його словами, Німеччина прекрасно показала Україні приклад захисту національних інтересів.

"Якщо щось в інтересах Німеччини, то можна плюнути на європейські демократичні цінності, закрити очі на анексію Криму, окупацію Донбасу і загрозу вторгнення з боку РФ, і вести бізнес з Путіним. Це нам показали на "Північному потоці-2". А тепер від нас щось вимагають? Упевнений, що зараз необхідно перейняти досвід Німеччини та Ангели Меркель і ввічливо, але впевнено відмовити їм же. Якщо будуть наполягати, то можна послати. Не так ввічливо, але так само впевнено. І сказати спасибі за урок. І займатися посиленням армії і створенням потужних спецслужб", - заявляє екс-депутат.

Береза ​​висловив сподівання, що в українського керівництва "вистачить розуму" не починати процес імплементації "формули Штайнмаєра" в законодавство, оскільки війну це не закінчить, а запустить інші процеси, які зметуть можновладців, що ризикнуть підтримати німецькі вимоги.

Політолог Кирило Сазонов також виступає проти імплементації скандальної "формули".

"Я б як відповідь запропонував оптом, щоб два рази не вставати, запропонувати Німеччині визнати відразу і «пакт Молотова-Ріббентропа»", - написав він, зазначивши, що українському МЗС і президенту доведеться сказати "ні" на вимогу німців.

Сазонов висловив своє бачення, що "формули Штайнмаєра" в українському законодавстві не буде - сценарій остаточної втрати окупованих територій виглядає набагато більш реальним.

"Штайнмаєр зі своїми формулами повернення Абхазії вже встиг відзначитися в Грузії. Його мирні пропозиції після повернення Абхазії і відновленні її за рахунок грузинського бюджету закінчилися російською агресією. Ніяких територій Грузія не повернула. Всі гнівні заяви Штайнмаєра Росія просто ігнорувала. Німеччина обмежилася глибоким занепокоєнням і продовжила робити бізнес з Москвою. У нас буде інакше? Нічого подібного", - пише Сазонов.

На думку експерта, якщо "формула Штайнмаєра" буде реалізована, Україна отримає за свій власний рахунок шматок Росії на Донбасі з російськими громадянами (паспортизація), які зберегли виборче право в Україні, амністованими бойовиками вже у вигляді офіційної силової структури, легалізованих кремлівських маріонеток в якості вже визнаної Україною місцевої влади.

Сазонов зазначає, що Зеленському в даному випадку потрібно наполягати на припиненні вогню в першу чергу, формально погоджуючись з необхідністю виборів вимагати реального встановлення на території, де їх проводять, українських законів і української влади. Також потрібно за будь-яку ціну отримати підтримку США.

"І зустріч Зеленського з Байденом тепер стає не просто важливою подією, а критично важливим для всієї незалежності України. Який там «Північний потік-2», це тепер не найважливіше. І як раз тут президента можуть і повинні підтримати не тільки патріоти в його оточенні, а й опозиція", - зазначив Сазонов.

А політичний аналітик Карл Волох закликає не ображатися на Меркель, адже сама українська влада свого часу погодилася з пунктами "формули Штайнмаєра".

"Може ви забули, але влітку 2019 року керівник української делегації в ТКГ пан Кучма абсолютно законно і в рамках своїх повноважень, маючи директиву від голови МЗС Вадима Пристайка (а той - від законно обраного президента Володимира Зеленського) підписав у Мінську документ, який визначав цю формулу як основу для врегулювання ситуації на Сході України. І це саме ми, Україна, відтоді не виконуємо зобов‘язання, яке на себе взяли, а зовсім не Меркель", - пише Волох.

За його словами, Німеччина і Франція два роки не тиснули на Україну, розуміючи, до якої катастрофи це може призвести. Але коли Україна почала відстоювати свої інтереси по "Північному потоку-2", які входять у протиріччя з інтересами Німеччини, нам нагадали про те, як просто позбутися європейської підтримки в протистоянні з Росією.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

facebook tweeter live rss