15.02.2024, 15:47

ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного залишають без виплат: хто має шанс отримати грошову допомогу

переселенцы

З 1 березня отримувати виплати на проживання від держави зможуть лише деякі категорії переселенців. Це стосується, зокрема, ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного та інших окупованих населених пунктів Луганської області. Деяким ВПО виплати будуть продовжені автоматично, деяким - доведеться знову звертатися із заявою, а хтось залишається без допомоги.

Що буде з виплатами для ВПО з березня - розібрався Час Пік.

Кому виплати буде продовжено автоматично на 6 місяців?

Як роз'яснюють юристи ]]>БФ "Право на захист]]>, на автоматичне продовження виплат з 1 березня на півроку можуть розраховувати лише кілька категорій:

 • пенсіонери, розмір пенсії яких не перевищує 9444 грн;
 • особи з інвалідністю І або ІІ групи;
 • діти з інвалідністю віком до 18 років;
 • діти, які хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, а також - мають тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання, тяжку травму, яка потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, яким не встановлена інвалідність, проте хворобу можна підтвердити документально;
 • діти-сироти;
 • діти, позбавлені батьківського піклування;
 • особи з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 23 років, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях;
 • батьки-вихователі;
 • прийомні батьки.

Чи всім ВПО зазначених категорій буде продовжено виплати?

Норма стосується всіх ВПО зазначених вище категорій, а саме:

 • тих, хто продовжував отримувати допомогу після липневих змін (наприклад, пенсіонери ВПО "першої хвилі", особи з інвалідністю, які є ВПО з 2022 року);
 • тих, хто почав отримувати допомогу з 1 серпня 2023 року;
 • тих, хто отримав право на повторну виплату допомоги у зв'язку з черговим переміщенням.

При призначенні виплат сукупний дохід не враховуватиметься, проте правило "майнового" критерію залишиться в силі. Наприклад, враховуватиметься придбання ВПО авто, житла, іноземної валюти, наявність депозитів.

Юристи зазначають, що у разі автоматичного продовження виплат діятиме індивідуальний підхід. Члени сімей "пільгових" категорій також можуть претендувати на виплати, але не на автоматичне нарахування - їм слід звертатися із заявою протягом лютого-березня.

Продовження виплат для окремих членів сім'ї

З 1 березня на виплату допомоги ще на шість місяців на підставі поданої заяви мають право:

 • дитина до 14 років, яка прибула без супроводу законного представника;
 • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності - для жінок, віднесених до I-IV категорій осіб, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).
 • особи, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу відповідно до законодавства

У таких випадках допомога буде продовжена безпосередньо заявнику, а не всім членам сім'ї. Умова - сукупний дохід ВПО за останні три місяці не повинен перевищувати 9444 грн на місяць.

Інші члени сім'ї матимуть право подати заяви окремо на загальних підставах.

Продовження виплат на сім'ю за заявою

Отримувати допомогу на сім'ю з 1 березня зможуть деякі категорії переселенців за умови повторного подання заяви:

 • ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій бойових дій або тимчасової окупації. Сюди також входять особи, які перемістилися після 24 лютого 2022 року. За словами юристів, у цьому пункті йдеться про переселенців "першої хвилі", яким довелося повторно переміщатися з небезпечного регіону. Є також умови: по-перше, відповідність "майновому" критерію, по-друге, - дохід на одного члена сім'ї протягом тримісячного періоду не повинен перевищувати 9444 грн на місяць. Сім'ї, у складі яких є непрацююча особа, яка здійснює догляд за дитиною до 14 років. У такому разі сім'я повинна або фактично проживати на території бойових дій, або в навчальних закладах відсутні місця та навчання проводиться онлайн.

"Наприклад, якщо сім'я перемістилася до Івано-Франківська і дитина продовжує навчатися онлайн у школі на Харківщині, на жаль, це буде розглядатися як вибір батьків: вони могли перевести дитину до школи на Франківщині. Якщо ж родина ВПО живе у Запоріжжі, тобто на на території можливих бойових дій, онлайн навчання вважається виправданим", - коментують норму юристи.

 • Право на продовження допомоги має сім'я, в якій виховується 3 та більше дітей віком до 18 років (всі діти повинні проживати у сім'ї і не виховуватися в інтернатних установах). Умова зберігається та сама: сім'я у такому випадку або має проживати на території бойових дій, або навчання здійснюється дистанційно.
 • До категорії належать сім'ї, у складі яких є непрацююча працездатна особа, зареєстрована у центрі зайнятості як безробітна, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалась. Також на виплати сім'я зможе розраховувати, якщо у її складі є діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або які навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються у закладах професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти.
 • Право на продовження допомоги мають сім'ї, один із членів яких доглядає:
 1. за особою з інвалідністю І групи;
 2. дитиною з інвалідністю віком до 18 років;
 3. особою з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу;
 4. особою, яка досягла 80-річного віку;
 5. дитиною, якій не встановлено інвалідність, проте має тяжкі захворювання.
 • Крім того, право на продовження допомоги має сім'я, у складі якої є працездатні особи, які працюють, здійснюють підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність та у складі сім'ї є діти до 14 років.

У вищезазначених випадках допомога призначатиметься за заявою на всіх осіб з числа ВПО в сім'ї. Але якщо в такій сім'ї є кілька непрацюючих працездатних осіб, протягом 1 місяця з дня призначення допомоги інші непрацюючі працездатні особи зі складу сім'ї (крім одного одержувача допомоги) зобов'язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні, зокрема для отримання ваучера на навчання.

Читайте також: Лисичани та сєвєродончани перестануть існувати? Якою прихованою катастрофою загрожує окупація міст

Читайте ще: Пенсіонерам-ВПО з Луганщини можуть "заморозити" пенсії після 31 березня: що зробити, щоб не залишитися без виплат

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк