26.06.2024, 10:29

Гроші змусять повернути: чому ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного можуть потрапити під суд

деньги для впл

Стало відомо про випадки, коли ВПО, які раніше отримували допомогу від держави, змушують повернути кошти. Якщо гроші не будуть повернуті вчасно - справа може дійти до суду.

Як ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного та інших окупованих населених пунктів не опинитись у ситуації, коли доведеться повертати отриману допомогу, - розповість Час Пік.

Які проблеми виникають у ВПО?

Портал "]]>Юридичний порадник для ВПО]]>" у Facebook оприлюднив питання однієї з підписниць, яка не тільки втратила можливість отримувати допомогу, але й змушена повернути гроші, отримані раніше, державі. Жінка у грудні придбала валюту на суму понад 100 тисяч гривень. Після цього у березні звернулася за продовженням виплат. Виплати були продовжені, кошти надходили два місяці, проте з травня допомогу було припинено, а в органі соціального захисту заявили про необхідність повернути раніше отримані кошти. За який саме період необхідно повернути кошти - питання вирішується.

Чи справді можуть вимагати гроші назад?

Як пояснюють юристи, відповідно до п.7-1 ]]>Порядку надання допомоги на проживання ВПО]]> з 1 грудня 2023 року допомога сім'ї не призначається та не виплачується, зокрема у випадках, якщо:

  • було придбано готівкову або безготівкову іноземну валюту на суму понад 100 тисяч грн;
  • було придбано банківські метали на суму, що перевищує 100 тисяч грн;
  • було сплачено послуги або товари довгострокового споживання на суму понад 100 тис. грн.

 "У підп.4 п.7-1 Порядку надання допомоги на проживання ВПО вказано буквально так: "особа з числа членів сім'ї здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти"... Тобто, йдеться конкретно про купівлю, або, як говорять в побуті - про обмін гривні на іноземну валюту. Водночас в Порядку прямо не вказано, чи це має бути одноразова дія чи кілька дій. Вважаємо, що береться до уваги купівля на понад 100 тис загалом, бо, наприклад, в підп. 2 цього ж пункту прямо вказано, що якщо йдеться про оплату послуг чи товарів довгострокового вжитку, то йдеться саме про одноразову оплату", - пояснюють юристи.

Таким чином, купівля іноземної валюти на суму, що перевищує 100 тис. грн, одним із членів сім'ї позбавляє права на отримання виплат усіх отримувачів допомоги у складі членів цієї сім'ї.

Що робити, якщо ВПО порушили норму?

Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, якщо особа, яка отримує виплати, здійснила дії, що тягнуть за собою зміни у визначенні права отримувати допомогу, вона має про це повідомити. До органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або до Центру надання адміністративних послуг необхідно направити інформацію про обставини, через які допомога не може надалі призначатися.

"Законодавство зобов'язує внутрішньо переміщену особу інформувати про зміну у своєму, зокрема, майновому становищі", - зазначають юристи.

Що буде, якщо ВПО приховає зміну свого майнового становища?

У пункті 29 Порядку надання допомоги на проживання ВПО зазначено, що у разі неправомірної виплати одержувач зобов'язаний повернути кошти державі - добровільно або на вимогу органу соціального захисту. Якщо проігнорувати вимогу, справа може дійти до суду.

"Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв’язку/засобами мобільного зв’язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, - уточнюють юристи.

У разі, якщо ВПО відмовиться повертати неправомірно отриману допомогу добровільно у встановлений органом соціального захисту населення термін, питання про стягнення вирішуватиметься у судовому порядку.

Таким чином, переселенці, які претендують на отримання допомоги від держави, дійсно повинні її потребувати. А в разі виникненні сумнівів краще заздалегідь проконсультуватися, щоб уникнути "сюрпризів" із судами.

Читайте також: "Тільки мат": Що для переселенців з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного означає підвищення тарифу на світ і хто зможе не платити всю суму

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк