06.02.2025, 21:27

Паспорт можуть відібрати будь-якої миті: у жителів Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного з'явилися нові ризики

депортация

Жителі тимчасово окупованих Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного та інших окупованих населених пунктів Луганської області можуть в один момент бути позбавлені реєстрації та депортовані. Навіть наявність російського паспорта не гарантує спокійного проживання.

На Луганщині розпочалася практика позбавлення російського громадянства мешканців, які отримали від окупантів паспорти. Що може чекати кожного в окупації - розповість Час Пік.

Практика анулювання російських паспортів розпочалася

Вперше на окупованій території Луганської області місцеві "силовики" прийняли рішення про позбавлення російського громадянства. 57-річній мешканці Новодружеська анулювали російський паспорт та скасували реєстрацію за місцем проживання. Відомо, що жінка встигла отримати і закордонний паспорт. Його також анулювали. Російське громадянство виявилося короткочасним та ненадійним. Причиною такого рішення стало нібито те, що жінка "створювала загрозу національній безпеці РФ". Що саме вона зробила та чи зробила взагалі - окупаційна влада не розголошує.

З 1 січня набули чинності нові правила

З 1 січня українці, які перебувають в окупації та не отримали російських документів, визнаються іноземцями на своїй землі. До 31 грудня 2024 року на окупованих територіях можна було перебувати з українським паспортом. Але з нового року було запроваджено нові процедури: у такому разі жителі мали пройти процедуру постановки на міграційний облік, тобто отримати тимчасове право проживання у своїх будинках. В іншому випадку, можна стати "нелегальним мігрантом" з усіма наслідками, що випливають з такого "статусу".

Як до іноземців, до українців застосовуються деякі обмеження:

  • неможливість отримувати пенсії, соціальні виплати, пільги, субсидії;
  • неможливість отримати офіційну роботу;
  • складнощі з отриманням медичних послуг у “державних” установах.

Крім того, місцеві жителі, які відмовилися від отримання російських паспортів, мають обмеження у пересуванні в межах окупованих територій та РФ. Варто також зважати на те, що росіяни формують списки громадян з українськими документами. І такі громадяни насамперед піддаються перевіркам як "неблагонадійні".

У чому сенс такої політики?

Отримання російських документів, як і їхнє вилучення - це елемент тиску на місцеве населення. Показова ануляція паспорта та зняття з реєстрації мешканки Новодружеська може розцінюватися як додаткове залякування, щоб люди боялися висловлювати невдоволення реаліями. Адже “загроза національній безпеці РФ” - поняття розтяжне. Як показує практика всередині самої Росії, під цю статтю може бути підведений і коментар у мережі, і незручне висловлювання у розмові з сусідами, і справедливі скарги на рівень життя. До людей хочуть довести думку, що треба боятися та мовчати. Інакше можна бути депортованим.

Мешканці Лисичанська, Сіверськкодонецька, Рубіжного та інших населених пунктів наражаються на додаткову небезпеку. Новий рік приніс не нові сподівання та очікування, а нові страхи в один день отримати звинувачення, обґрунтованість яких ніхто не зможе підтвердити, та бути вигнаним із дому. Російські документи, російська реєстрація не мають жодного значення. Це те, що може бути в будь-який момент відібране, а разом з тим і відібрана можливість перебувати у себе вдома.

Читайте також: Держава компенсує оренду житла: переселенці з Лисичанська, Сіверськкодонецька, Рубіжного можуть отримати новий вид допомоги

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк