Додому - вже ніколи? Як переселенці з Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного бачать можливе завершення війни та чи вірять у визволення міст

Перемога на президентських виборах у США Дональда Трампа спровокувала безліч очікувань. Яку стратегію обере Трамп? Чи зможе Україна отримувати допомогу від США? Чи можливий швидкий мир та на яких умовах? Цими питаннями задавалися не лише світові політики чи журналісти, а й прості українці, насамперед - переселенці. Тепер події почали розгортатися, проте оптимізму у багатьох стало менше.
Час Пік дізнався, що думають ВПО з Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного щодо потенційних переговорів та завершення війни в контексті останніх заяв партнерів, передає Час Пік.
До чого все йде?
У п'ятницю, 14 лютого, міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що російський диктатор Володимир Путін готується оголосити про "перемогу", незалежно від поточного стану справ. За його словами, ні Україна, ні РФ "не отримають те, чого хочуть". Він стверджує, що повернення до кордонів навіть 2014 року для України неможливе, про 1991 рік навіть не йдеться. Таким чином, очікувана мирна угода передбачатиме демаркацію, тобто фактичний поділ території країни. Якась частина України, як вважають у Трампа, стане територією РФ.
Країни ЄС, у свою чергу, побоюються, що США можуть змусити їх розмістити миротворчий контингент на території України, а також покласти на них витрати на відновлення України. Ймовірно, є побоювання щодо того, що США можуть вести переговори в обхід ЄС та України. Тому глави МЗС провідних країн Євросоюзу виступили із заявами про бажання брати участь у переговорному процесі.
На полях Мюнхенської конференції, яка стартувала 14 лютого, президент України Володимир Зеленський заявив , що Трамп поки не надав плану врегулювання конфлікту і запропонував "розробити спільний план цивілізованих людей". Він припустив, що України не буде в НАТО в найближчому майбутньому, проте заговорив про альтернативу - збільшення армії вдвічі в якості гарантії безпеки. Із цього виходить, що Україна може піти на поступки щодо вступу до НАТО. Крім того, Зеленський заявив, що не проти зустрітися з Путіним, але лише після того, як буде розроблено план із США та ЄС. Щодо територіальних поступок глава держави жодної інформації не озвучив.
На тлі гучних заяв, які виходять від світових політиків останніми днями, українці залишені ніби самі собі. Якщо раніше виникали делікатні думки щодо проведення референдуму щодо майбутнього україни, то зараз усіх ставлять перед фактом. Поки переговорний процес не розпочався і конкретний план не озвучено, перед яким саме фактом ставлять українців - ніхто сказати не може. Проте настрої у суспільстві назрівають песимістичні. Зокрема песимістичні настрої висловлюють переселенці, яких насамперед цікавить доля окупованих територій.
Що очікують ВПО з міст “трикутника” від можливих переговорів та завершення війни?
Час Пік провів опитування, згідно з яким більшість учасників (50%) вважає, що бойові дії будуть зупинені по поточній лінії фронту. 25% респондентів вважають, що можливе повернення на кордони 1991 року. Кордони 2014 року учасники опитування проігнорували. Можливо, такий результат мало б кого влаштував. Ще 25% респондентів вважають, що Україна зможе повернути окуповану частину Херсонської та Запорізької областей, проте Донбас не повернеться.
У що вірять ВПО щодо долі Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного?
Це опитування показало ще більш песимістичні тенденції.
- 57% респондентів не вірять, що міста трикутника будуть звільнені.
- 26% учасників опитування вважають реальним повернення міст за підсумками переговорів.
- Лише 7% - військовим шляхом.
- Ще 10% вважають, що повернення додому буде можливим, але не зараз, а в подальшій перспективі.
Судячи з опитування, у людей залишається все менше надій на справедливий мир. Жителі міст "трикутника" втрачають надії на деокупацію та повернення додому. Заяви політиків та відсутність інтересу до думок громадян лише посилюють ситуацію.
“Я ніколи не зможу змиритися з тим, що, мабуть, уже не побачу свого рідного міста. Ще два роки тому не було сумнівів, що повернуся, а зараз - не знаю”,
"Останні події викликають дуже багато тривог про майбутнє. Дуже страшно думати про те, що деокупації може не бути”, - коментують користувачі мережі.
Втім, поки що конкретного плану припинення бойових дій немає, і говорити про “нову карту світу” ще зарано.
Читайте також: Держава компенсує оренду житла: переселенці з Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного можуть отримати новий вид допомоги
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |