"Помпезні проєкти": Окупанти озвучили "плани" забудови та відновлення Лисичанська та Сіверськодонецька

Російські окупанти знову заїкнулися про відновлення Лисичанська та Сіверськодонецька. Цього разу вони представили плани по реконструкції та забудові центральної частини міст "трикутника".
Міста "трикутника" на Луганщині були окуповані ще у 2022 році, але досі вони виглядають, м'яко кажучи, непрезентабельно. Якщо не брати до уваги "показові будмайданчики", які російські пропагандисти використовують для створення позитивних сюжетів про "розквіт звільнених" міст, стає зрозуміло, що "красиво обіцяти" російським окупантам виходить набагато краще, ніж втілювати ці плани у життя. Наприклад, росіяни заявили про наміри перетворити Лисичанськ одночасно й на "місто-сад", й на індустріальне місто. Сіверськодонецьк обіцяють озеленити та забудувати новими багатоквартирними будинками. Які ще грандіозні плани будують "визволителі", розповість Час Пік.
Лисичанськ
Сьогодні окупований Лисичанськ виглядає непрезентабельно – руїни, сміття, руйнування. Російські "визволителі" намагаються показати, що місто "оживає і розквітає". Судячи з сюжетів російських пропагандистів, так і відбувається, але зворотний бік медалі показують мешканці окупованого міста у мережі. Сіра реальність дуже відрізняється від яскравих агітаційних картинок росіян.
Лисичанськ було окуповано на початку липня 2022 року, але досі російські "визволителі" так і не змогли повністю відновити міську інфраструктуру та комунікації. Багато мешканців досі мріють про опалення взимку та водопостачання, яке є далеко не у всіх районах міста.
Проте російські окупанти продовжують будувати грандіозні плани та роздавати "красиві" обіцянки. У 2024 році окупаційна адміністрація Лисичанська заявляла, що Єдиний інститут просторового планування РФ склав т.зв. майстер-план Сіверськодонецької агломерації та розробив генеральний план Лисичанська. Окупанти заїкнулися про створення у Лисичанську індустріального парку, громадсько-ділового центру та сучасних логістичних комплексів, у яких будуть створені нові робочі місця.
За задумом російських спеціалістів, у центральній частині міста з'являться упорядковані зони для прогулянок, а у віддалених районах – "великі зелені простори для рекреації та активного відпочинку". Біля річки Сіверський Донець обіцяли збудувати набережну, а вздовж річок, автомобільних доріг та залізниці – озеленити територію. Крім того, окупанти заявляли, що у Лисичанську буде "відновлено" промисловий комплекс та проведено модернізацію підприємств. Зокрема, обіцяли відбудувати та запустити шахти ім. Капустіна, "Новодружеську" та "Привільнянську", завод "ЛісМаш", Лисичанський завод "Рідкісні гази", два скляні заводи та НПЗ.
У 2025 році Єдиний інститут просторового планування запропонував ще один план – по розвитку центральної частини Лисичанська. Як повідомила пресслужба установи, затверджено проєкт планування території площею 22,42 га у центральній частині Лисичанська. Зазначається, що проєкт розроблено для території, яка "обмежена вулицями Московська, Першотравнева, Генерала Потапенка, проспектом Леніна, дитсадком "Колосок", внутрішньоквартальним проїздом, включаючи школу №28".
Заплановано:
- будівництво малоповерхових багатоквартирних житлових будинків
- розміщення фізкультурно-оздоровчого центру
- капітальний ремонт будівлі загальноосвітньої школи
- реконструкція багатоквартирних житлових будинків
Крім того, до плану включили капітальний ремонт вулиць, благоустрій та озеленення територій, влаштування парковок та тротуарів, дитячих та спортивних майданчиків.
Вже три роки звучать "красиві" обіцянки щодо відновлення міста та будуються масштабні плани. Як заявили "визволителі", їх реалізація стане можливою лише після того, як "ситуація у прифронтовому місті повністю стабілізується". Коли це станеться? Судячи зі стану міст, які були окуповані ще у 2014, там ситуація не може нормалізуватися вже понад 10 років.
Сіверськодонецьк
Не менш грандіозні плани будують окупанти й по Сіверськодонецьку. Це місто окупанти обрали для "показового відновлення". Тут паралельно з т.зв. "великим відновленням" йде творіння пропагандистських сюжетів про "відродження міста", які потім показують російським любителям телевізора. Все, що бачать росіяни, – це нові пластикові вікна, траншеї під нові комунікації, урочисте відкриття підремонтованих вцілілих будівель та пофарбовані житлові будинки. Цілі райони міста зі зруйнованими і вигорілими багатоповерхівками, знищені обстрілами торгові центри, лікарні, дитсадки, школи – залишаються за кадром.
Єдиний інститут просторового планування РФ у 2025 запропонував план із забудови Сіверськодонецька. У рамках реконструкції центральної частини міста планують побудувати 50 нових багатоквартирних житлових будинків, два багаторівневі паркінги та гуртожитки. Крім того, обіцяють провести благоустрій та озеленення територій житлової забудови та соціальних об'єктів.
Крім того, російські спеціалісти пропонують відновити будівлі:
- Центру первинної медично-санітарної допомоги;
- Сіверськодонецького музично-драматичного театру;
- навчального корпусу Сіверськодонецького коледжу культури та мистецтв Луганської державної академії культури та мистецтв ім. Михайла Матусовського.
Як заявили "визволителі", реалізація цього плану дозволить "прискорити відновлення історичного центру" міста та "створити умови для комфортного проживання населення".
Спочатку російські окупанти нещадно знищували Сіверськодонецьк обстрілами, стираючи з лиця землі житлові будинки, школи, лікарні, магазини, а тепер дбають про "комфортне проживання" людей. І про який "історичний центр" міста може йтися, якщо окупанти змінюють вигляд Сіверськодонецька до невпізнання. А що робити з районами, які не належать до центру міста? Більше того, під виглядом "відновлення" окупанти знесуть цілі квартали. Вже опубліковано список адрес, що потрапили під "реконструкцію".
Любителям "руського миру", які з радістю залишилися в окупації й вірять усім обіцянкам росіян, варто замислитися над тим, що Кремль не для того знищував Донбас задовго до 2014 р., щоб після "звільнення" вкладати сюди величезні гроші та відбудовувати міста наново. Скоро "показове відновлення" закінчиться і люди залишаться віч-на-віч зі своїми проблемами, надіями та мріями у напівзруйнованих містах.
В останні роки перед російським вторгненням Сіверськодонецьк розвивався швидкими темпами. Влада будувала грандіозні плани щодо розвитку міста. Безумовно, не всі вірили, що ці плани можна втілити у життя, називаючи їх "фантастичними". Але плани будувалися, кошти вишукувалися, проєктна документація готувалася. Як знати, якби не війна...
Читайте також:
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |