09.04.2025, 16:11

"Нежданчик": Кордон між "ЛНР" і РФ дедалі більше захлопується

Иллюстративная картинка

Окупанти продовжують закручувати гайки та обмежувати свободу на захоплених територіях. На окупованій Луганщині посилили репресії щодо місцевих жителів та підсилити фільтраційні заходи. Замість так давно очікуваного жителями окупованої Луганщини "руйнування" кордону між РФ та "ЛНР" людям піднесли черговий "сюрприз".

Мешканці т.зв. "ЛНР" десять років чекали, коли Кремль зволить забрати їх до "складу РФ" й назве громадянами Росії. Три роки тому до них приєдналися любителі "руського миру" з нових "звільнених" територій. Путін, нарешті, побажав обізвати захоплені території України "російськими", але навіть за наявності російського паспорта мешканці окупованої Луганщини так і не стали повноцінними росіянами. Для Кремля вони так і залишилися людьми "другого сорту".

З приходом "руського миру" на Луганщину у 2014 році окуповані населені пункти наче занурилися у часи Середньовіччя. Похмурі сірі занедбані міста, що заростають сміттям, заселяються зграями бродячих собак і "понаїхавшими". У 2022 році до них приєдналися нові "звільнені" міста та села, які через обстріли перетворилися на руїни й досі перебувають у стадії "відновлення". Більш-менш процвітає "столиця ЛНР"... Саме у Луганськ вкладається основна маса коштів, що виділяються Кремлем. Жителям решти міст "ЛНР" залишається лише дивитися у новинах, як "процвітає Новоросія".

"Кордон на замку"

Любителі "руського миру" вірили, що стануть "одною країною" з Росією, що між "ЛНР" та територією РФ зітруться всі кордони. За фактом виявилося все навпаки – посилення фільтрації та тиск на мешканців окупованих територій.

1 квітня 2025 року вріо губернатора Ростовської області Юрій Слюсар підписав указ про посилення фільтраційних процедур на адміністративному кордоні з "ЛНР" і "ДНР". КПП розділили на:

  • автомобільні та залізничні пункти пропуску для всіх громадян, включаючи іноземців;
  • пішохідні КПП, доступні лише мешканцям регіонів, що межують з Ростовською областю;
  • малі КПП, призначені лише населення селищ.

На кордоні з "ЛНР" відкрито:

  • залізничний пункт пропуску Гуково
  • автомобільні КПП Донецьк (Ізварине), Гуково, Новошахтинськ, Чертково
  • пішохідні КПП Можаївка, Донецьк, Нижній та Верхній Шевирєв, Нижня Оріхівка, Олексієво-Тузловка
  • малі пункти пропуску у Чертково та сусідньому Міловому, а також у Тітовкє.

Як запевняє російська влада, нововведення прийнято, щоб забезпечити місцевим жителям комфортний перехід адміністративного кордону. Нібито після впровадження змін зникнуть великі черги, і не буде довгого очікування перевірки. Проте, насправді в окупантів з'явився додатковий час для ретельніших перевірок та фільтраційних заходів.

Як зазначив український правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, доктор філософії з політичних наук Павло Лисянський, при введенні нових правил перетину кордону репресії стосовно мешканців окупованих територій лише посилилися.

"При надходженні інформації про спробу переходу кордону в обхід організованих пунктів спеціальні підрозділи відразу ж виїжджають у вказаний район для проведення розвідувально-пошукових заходів. Це супроводжується жорсткими заходами контролю, перевіркою документів, обшуками та допитами", - пише Лисянський у ]]>Telegram]]>.

За даними правозахисника, при виявленні "правопорушників" проводиться їхнє затримання та передача правоохоронним органам. Місцевих жителів, викритих у спробах перетину кордону, піддають фільтраційним перевіркам та допитам. Особи, які потрапили до списків підозрюваних, направляються на додаткові перевірки з подальшим обмеженням пересування.

"Така система практично позбавляє місцевих жителів права на пересування та свободу вибору місця проживання. На окупованих територіях продовжується регресія прав і свобод, що посилюється додатковими фільтраційними заходами та репресіями щодо місцевого населення", – пише Лисянський.

Закритий "трикутник"

Найбільше "пощастило" мешканцям прифронтових міст "трикутника" на Луганщині. Окупанти закрили Лисичанськ, Сіверськодонецьк та Рубіжне на в'їзд для всіх, окрім власників паспорта з місцевою пропискою. Усім іншим доведеться отримати спеціальний дозвіл. Будь-який в'їзд у "трикутник" суворо обмежений і узгоджується з військовою комендатурою.

Для в'їзду необхідно подати письмову заяву до окупаційної "адміністрації", в якій має бути зазначено:

  • повне ім'я та дата народження
  • паспортні дані
  • адреса прописки та проживання
  • конкретна причина в'їзду із зазначеною датою

Перепустка на в'їзд до міст "трикутника" дійсна лише на вказаний у заяві день. Якщо додати заборону на інтернет та відсутність стійкого мобільного зв'язку, то виходить, що мешканці Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного живуть фактично в ізоляції. Відразу повіяло "свободою", яку обіцяли російські "визволителі"...

Затяті "почекуни" досі вірять, що стануть повноправними громадянами РФ. Проте, з отриманням "червоної книжечки" вони придбали лише нові обов'язки, про безмежні права поки що можна забути. Російські пропагандисти з кожної праски розповідають мешканцям "нових регіонів РФ" про права, пільги, турботу Кремля. При цьому на кожному кроці людям нагадують про обов'язки, заборони, правила й часто дають зрозуміти, що вони чужинці на цьому "святі життя"...

Читайте також: "Подарунок" від російської влади: Жителям "нових регіонів" дозволили включати до пенсійного стажу періоди роботи в Україні

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк