Набули чинності нові ПДР та штрафи у РФ: за що можуть покарати водіїв з Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного

В РФ набули чинності нові правила щодо всіх водіїв. З 1 квітня розпочали діяти підвищені штрафи за порушення правил дорожнього руху. А оскільки Кремль оголосив захоплені території "російськими", то ці правила поширюються й на мешканців так званої "ЛНР". За які порушення на водіїв чекає неминуче покарання і наскільки може схуднути їхній гаманець, розповість Час Пік.
Заміна прав водія
У 2022 році російська влада прийняла рішення щодо продовження дії прав водія, і це дозволило багатьом водіям керувати транспортом навіть із простроченими правами. Однак у 2025 році закінчується термін дії посвідчень водія, які раніше продовжувалися автоматично. Щоб замінити права водія доведеться пройти медкомісію і сплатити держмито. Вартість медичної довідки за формою № 003-В/в коливається від 2,5 до 6 тис. рублів, а держмито за заміну посвідчення – 2 тис. рублів.
Згідно з новими правилами, іноземні водійські посвідчення, видані особам, які отримали громадянство РФ або посвідку на проживання до 1 квітня 2024 року, будуть вважатися недійсними. Власникам таких документів доведеться складати теоретичний іспит, а деяким й практику, для отримання нових прав водія. Зараз МВС РФ розробляє новий метод перевірки знань при складанні теоретичного іспиту для отримання прав водія, із застосуванням сучасних технологій, комп'ютерних тестів та інтерактивних завдань.
Іноземні громадяни зобов'язані були замінити свої права водія, на документи "російського зразка" до 1 квітня 2025 року. Після набуття чинності нових поправок до ПДР, за керування транспортним засобом з іноземними правами їм загрожує штраф у розмірі від 5 до 15 тис. рублів. Проте, є виняток, ця вимога не поширюється на громадян Білорусі. Згідно з договором між країнами, їх посвідчення водія вважаються дійсними в РФ і не потребують заміни.
Ці вимоги стосуються не лише іноземців, а й усіх російських водіїв, чиї посвідчення не відповідають новим вимогам. В обов'язковому порядку у 2025 році мають замінити права:
- водії з посвідченнями, у яких вказано термін дії до кінця 2022 року;
- громадяни РФ з іноземними правами, одержаними під час тривалого перебування за кордоном;
- водії, які змінили персональні дані;
- водії, у яких змінився стан здоров'я;
- водії, у разі втрати документа або у разі його псування.
Якщо говорити про міста т.зв. "ЛНР", а особливо про прифронтові Лисичанськ, Сіверськодонецьк і Рубіжне, то далеко не всі місцеві жителі встигли замінити свої посвідчення водія на російські. Причин багато, зокрема, відсутність інтернету у прифронтовій зоні та необхідність виїжджати за межі "трикутника" для отримання послуг та документів. Особливо це є проблематичним для громадян, які не мають російського паспорта. Останнім, певно, надовго доведеться забути про поїздки за кермом.
ОСЦПВ
У "нових регіонах РФ" наявність поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) стала обов'язковою з 1 січня 2025 року. А це означає, що всі водії у т.зв. "ЛНР" мають оформити поліс. За його відсутність передбачено штраф у розмірі 800 рублів. Повторна відсутність поліса ОСЦПВ коштуватиме вже 3 тис. – 5 тис. рублів.
Згідно з поправками у ПДР, що набули чинності, питання про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП, по ОСЦПВ можна вирішити повністю онлайн. Заяву про відшкодування збитків можна подати через Держпослуги, сайт або мобільний додаток страхової компанії. Потрібно лише заповнити електронну форму, вказати номер європротоколу та завантажити скан копії всіх необхідних документів. Як стверджують законодавці, це значно спрощує процес та робить його більш доступним для громадян.
Однак, наприклад, для водіїв з Лисичанська, Сіверськодонецька та Рубіжного на Луганщині процес не став більш доступним. В умовах відсутності доступу до інтернету їм часто доводиться виїжджати з "трикутника", щоб оформити документи або вирішити якісь питання. Такі поїздки забирають час, сили та б'ють по кишені...
Посилення штрафів
З 1 квітня у РФ почали діяти підвищені штрафи за порушення правил дорожнього руху. Основні зміни:
- за перевищення швидкості більш ніж на 80 км/год штраф збільшено з 5 тис. рублів до 7,5 тис. рублів;
- за водіння у нетверезому стані штраф зріс з 30 тис. рублів до 45 тис. рублів;
- за виїзд на смугу зустрічного руху доведеться віддати 7,5 тис. рублів замість 5 тис. рублів;
- зменшилася знижка за швидку оплату штрафу – з 50% до 25%.
Як зазначають чиновники, посилення штрафів має стимулювати водіїв до більш відповідальної поведінки на дорогах. Проте, судячи з кількості ДТП у містах окупованої Луганщини, винуватцями яких стають російські військові, закони писані не для них. Судячи з числа смертельних аварій, у яких гинуть й пішоходи, й цивільні водії, росіяни не дотримуються жодних правил дорожнього руху, або їх зовсім не знають. А найголовніше – жодного покарання за смерть цивільних людей вони не несуть, такі справи ніхто й не розслідує. Мабуть, на окупованих територіях за порушення правил дорожнього руху каратимуть лише місцевих жителів.
Конфіскація авто на окупованих територіях
Мешканці т.зв. "ЛНР" можуть легко втратити власний автомобіль. Транспорт можуть вилучити для потреб армії чи конфіскувати за порушення. Наприклад, у "ЛНР" за порушення комендантської години загрожує покарання, серед іншого – передбачена конфіскація авто. Також транспортний засіб можуть конфіскувати за недотримання вимог, встановлених "правилами благоустрою територій населених пунктів", за неправильно оформлені документи, за керування у нетверезому стані тощо.
У "нових звільнених" містах цей перелік можна ще доповнити відсутністю російського паспорта та невчасним переоформленням авто та документів на нього. Ситуація ускладнюється тим, що не в усіх окупованих містах сьогодні надають такі послуги. А перетин блокпостів зі старими документами для багатьох водіїв закінчується плачевно...
Як повідомляє Центр національного спротиву, приводом для конфіскації може бути дрібне порушення правил дорожнього руху, але іноді окупантам навіть цього не потрібно, щоб забрати цивільний автомобіль. У ЦНС зазначили, що російська армія зазнає величезних логістичних незручностей через брак автомобілів, тому всі місцеві жителі перебувають у зоні ризику й можуть легко втратити свій транспорт.
Ховати особистий транспорт марно, оскільки його облік ведуть військкомати, а всіх мешканців "ЛНР" окупанти зобов'язали стати на військовий облік. Інформація про авто автоматично потрапляє до бази після його держреєстрації, тому військкомати знають, у кого і який транспорт є.
Сьогодні місцеве населення на окупованих територіях є безправним. Людям постійно нагадують про заборони, обов'язки, правила та покарання. Можна навіть не сумніватися, що всіх мешканців в окупованих містах силовики жорстко каратимуть за порушення правил дорожнього руху, прикриваючись новими правилами та законами...
Читайте також: "Нежданчик": Кордон між "ЛНР" і РФ дедалі більше захлопується
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |