Позбавлять статусу ВПО? Чим переселенцям із Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного загрожують нові перевірки

Отримання виплат для багатьох переселенців вже давно перетворилося на справжній квест. Крім складнощів з оформленням допомоги, яка надається далеко не всім, було запроваджено й перевірки. З 1 липня перевірки посиляться, і вони торкнуться частини переселенців із Лисичанська, Сіверськодонецька, Рубіжного.
Чи є ризик втратити статус ВПО, чи варто боятися перевірок та кого вони стосуватимуться в першу чергу — розповість Час Пік.
"Під ковпаком": переселенців почали перевіряти по-новому
4 травня 2025 року парламент вніс зміни до постанови №509, яка регулює процедуру верифікації внутрішньо переміщених осіб. Відповідно до змін, перевірок для ВПО стане більше, як і більше причин для позбавлення статусу та, відповідно, виплат від держави.
Перевірки з 1 липня проводитимуться щомісяця. Насамперед під роздачу потраплять ті переселенці, які перетинали кордон і затрималися на території інших країн. Однак для більшої кількості ВПО, які не перетинали кордони та не порушували жодних умов, перевірки будуть не такі страшні і навіть непомітні.
Чи справді все так страшно і хто реально може бути позбавлений статусу ВПО?
Перевірки ВПО проводились і раніше — ще з 2014 року. Тому процедура не є радикально новою. “Юридичний порадник для ВПО” розвінчав міфи щодо нововведень, які можуть спричинити тривогу.
Міф 1. З 1 липня соціальні служби ходитимуть по домівках та перевірятимуть усіх переселенців.
Це твердження не відповідає дійсності, адже для подібних перевірок мають бути причини та відповідні рішення соцслужби. Насправді Мінфін просто буде щомісяця “моніторити” інформацію про ВПО, які перетнули кордон і залишилися там на термін понад 90 днів. Якщо за результатами додаткових перевірок буде виявлено факт виїзду ВПО за кордон на постійне місце проживання, тільки тоді прийматиметься рішення про відкликання довідки ВПО.
Міф 2. Якщо виїхати за кордон на строк до 30 днів – виплати заберуть.
Як пояснюють юристи, насправді виплати забирають у двох випадках:
- людина безперервно перебуває за кордоном понад 30 днів або
- сумарно понад 60 днів за 6 місяців.
Але навіть у такому разі термін перебування ВПО за кордоном “без санкцій” може бути збільшено до 60 чи 90 днів. Для цього потрібно надати документальне обґрунтування причин тривалої відсутності в Україні (наприклад, хвороба родича чи інші причини, які не дозволяли повернутись).
Міф 3. Якщо довідку ВПО скасують — відновити свій статус буде вже неможливо.
Відкликання довідки про статус внутрішнього переселенця не є безкомпромісним та остаточним рішенням. Якщо така ситуація сталася, але згодом людина повернулася до України, вона знову може стати на облік як ВПО. Для цього потрібно буде повторно подати заяву на отримання довідки.
Чому до переселенців така пильна увага?
Насамперед довідка ВПО потрібна для доступу до соціальних виплат, пенсій, пільг (освітніх, житлових), отримання гуманітарної допомоги тощо. Позбавлення довідки — це фактично позбавлення людини можливості повноцінно функціонувати у цивільному полі країни, адже у багатьох сферах без документа не обійтись. Зокрема, навіть для участі в житлових програмах документ потрібен. Відкликання довідки про взяття на облік як ВПО створить нові бюрократичні складнощі для тих, хто вирішить повернутися з-за кордону. Тим більше, що далеко не всі українці, які мешкають в інших країнах, справді отримують виплати від держави у розмірі 2000 грн. Адже для цього тепер теж багато умов і вони автоматично продовжуються не у всіх груп ВПО.
Користь нововведень може мати хіба що статистичний ефект. Проте чи робить вона життя переселенців простішим та кращим? Чи почуто голос сотень тисяч людей, які залишилися без усього? Жодних переваг для ВПО внесення змін до постанови не веде. Перевірки, які розпочалися з 1 липня, більшій частині переселенців не загрожують, якщо вони продовжують проживати на території України, але й кардинальних поліпшень не привносять. Проблеми переселенців залишаються нагальними, і вони не вирішуються посиленням контролю.
Читайте також: Список продуктів із супермаркетів, які краще не купувати: багато хто навіть не підозрює
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |