13.07.2025, 17:17

Лисичанськ, Сіверськодонецьк, Рубіжне - у пріоритеті? Як відбудовуватимуть міста та для кого

ремонт лисичанск, северодонецк, рубежное

Лисичанськ, Сіверськодонецьк та Рубіжне з приходом росіян перетворилися на мертві міста. Внаслідок обстрілів суттєво постраждав не лише житловий фонд, а й інфраструктура. За три роки окупації для "трикутника" не було зроблено нічого, що повернуло б міста не довоєнний рівень. І тільки зараз "влада" вирішила затвердити майстер-план відновлення.

Як планують відбудовувати Лисичанськ, Сіверськодонецьк, Рубіжне, коли чекати на результати та для кого це все робиться - розібрався Час Пік.

"Трикутник" у пріоритеті на відновлення

Наприкінці червня 2025 року так званий "уряд ЛНР" затвердив генеральні плани відновлення шести міст регіону, і троє міст із шести - це Лисичанськ, Сіверськодонецьк, Рубіжне. Міста, які потрапили до плану, "були позначені як пріоритетні". Зазначається, що майстер-план матиме всеосяжний характер. Він охопить і систему транспорту, і сферу ЖКГ, і навіть налагодження роботи соціальних установ.

На що орієнтувалися розробники майстер-планів? Це залишається таємницею. Окупаційні ресурси повідомляють про те, що "врахували побажання муніципалітетів". Проте відомостей про те, що хтось проводив опитування серед місцевих жителів чи цікавився їхньою думкою щодо відновлення, немає. Громадськості навіть не надали жодної конкретики про те, що саме буде відновлено та куди планують спрямувати кошти.

Коли чекати на перші результати?

Згідно з заявами "уряду ЛНР", до 2030 року подібні генеральні плани мають охопити всю територію регіону, тобто 28 "муніципалітетів". При цьому ніде не вказуються терміни завершення работ. Коли міста "трикутника" будуть відновлені - ніхто не говорить. Але зараз ситуація не виглядає прогресивною.

Лисичанськ, Сіверськодонецьк, Рубіжне вже три роки перебувають під окупацією. Що встигли відбудувати за цей час? Нічого. Чи покращилася сфера ЖКГ? Ні. Можливо, запрацювали соціальні установи? Теж ні. Максимум, який доступний жителям міста, - це нашвидкуруч та вибірково відремонтовані під'їзди, після чого проблем не зменшується. Поки що немає ні будівництва нового житла, ні приведення у відповідність інфраструктури (будь-якої). І затвердження планів поки що ніяк не вплинуло на перебіг відновлювальних робіт у містах.

Для кого відновлювати Лисичанськ, Сіверськодонецьк, Рубіжне?

У містах трикутника корінного населення залишилося не так багато. І більша частина - пенсіонери. Чи для них росіяни планують відбудовувати міста (якщо, звичайно, взагалі цим займатимуться)? Очевидно, що ні, оскільки процес заміни корінного населення лояльнішими росіянами або вихідцями з третіх країн уже запущено. Росіяни навіть вирішили залучати до будівництва громадян Афганістану. І є велика ймовірність, що деякі з цих працівників зрештою "осядуть" у "трикутнику" через відсутність перспектив у своїй країні. Це ж стосується і вихідців із Середньої Азії, які не просто приїжджають на заробітки, а везуть із собою свої сім'ї. І чомусь саме у приїжджих набагато більше умов та прав.

Ще одна категорія, якій може прийтись до смаку "трикутник", - це жителі російської депресивної глибинки, а також військові. Як свідчить досвід будівництва будинків у Маріуполі, вони йдуть під іпотеку росіянам, які хочуть жити біля моря за меншу вартість. Адже десь, наприклад, у Сочі аналогічне житло коштуватиме на порядок дорожче. Щоправда, у Лисичанську, Сіверськодонецьку чи Рубіжному жодного будівництва немає. А це означає, що і контингент на зміну корінному населенню прийде простіший.

І навіть важко уявити, які суми у процесі відновлення можуть опинитися у кишенях у місцевих чиновників та фейкових ремонтних компаній. Що за підсумком отримають місцеві мешканці? Розуміння відповіді це питання немає. І немає жодної конкретики. Поки що є лише реальний результат трирічної окупації: розруха, порожнеча, безперспективність, відтік місцевого населення, зруйнована інфраструктура. Цього часу не вистачило для того, щоб змінити на краще хоч щось. Чи змінять щось нові рішення "уряду" - гарантій немає.

Читайте також: Список продуктів із супермаркетів, які краще не купувати: багато хто навіть не підозрює

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк