Євросоюз затвердив 17-й пакет санкцій проти Росії: удар по тіньовому флоту, нафтотрейдерах та військовій індустрії

Європейський Союз ухвалив вже 17-й пакет санкцій проти Російської Федерації, посилюючи економічний та політичний тиск на Кремль через триваючу агресію проти України. Цей пакет став одним із наймасштабніших за всю історію санкційної політики ЄС щодо Росії. Основна увага цього разу зосереджена на обмеженнях для "тіньового флоту", нафтотрейдерів, військово-промислового комплексу, постачальників дронів і компаній з третіх країн, які допомагають обходити санкції.
Про це, з посиланням на сайт Ради ЄС, передає Час Пік.
Удар по "тіньовому флоту" Путіна
Рада ЄС оголосила про розширення обмежень на російські морські перевезення, зокрема — проти так званого «тіньового флоту», який використовується для обходу цінових обмежень на нафту. Кількість суден, які потрапили під заборону доступу до портів ЄС та отримання широкого спектра послуг, зросла вдвічі — з 153 до 342 одиниць. Це здебільшого танкери, які перевозять російську нафту, користуючись ризикованими та непрозорими методами транспортування.
ЄС також запровадив індивідуальні санкції проти компаній і фізичних осіб, пов'язаних з функціонуванням цієї флотилії. До списків потрапили судноплавні компанії з ОАЕ, Туреччини та Гонконгу, які допомагають транспортувати російську нафту, а також одна з ключових страхових компаній, що забезпечує страхування таких перевезень.
Завдяки ціновим обмеженням і попереднім пакетам санкцій, прибутки Росії від експорту нафти вже скоротилися на 38 мільярдів євро, а за березень 2025 року падіння становило 13,7% у порівнянні з березнем 2023-го і 20,3% у порівнянні з березнем 2022 року.
Обмеження проти енергетичного сектору
Щоб ще більше обмежити джерела фінансування російської військової машини, ЄС вніс до санкційного списку "Сургутнефтегаз", одного з найбільших гравців на ринку російської нафти. Ця компанія має стратегічне значення для фінансування державного бюджету РФ і, відповідно, збройної агресії проти України. Також під санкції потрапила провідна російська транспортна компанія, яка займається перевезенням нафти.
Санкції проти військово-промислового комплексу
У рамках 17-го пакету до списку санкцій внесено понад 45 фізичних і юридичних осіб, які постачають Росії озброєння, боєприпаси, безпілотники, обладнання та компоненти для військової техніки. Зокрема, санкції торкнулися російських і китайських компаній, які забезпечують Росію обладнанням — зокрема верстатами з числовим програмним управлінням, критично важливими для виробництва зброї.
ЄС також поклав відповідальність на треті країни, які сприяють обходу санкцій. Серед них — Китай, Білорусь, Ізраїль, а також підприємства з Сербії, Туреччини, ОАЕ, В’єтнаму та Узбекистану, що допомагають РФ отримувати деталі для дронів, обладнання подвійного призначення та іншу критично важливу продукцію.
Експортні обмеження: технології, хімія, верстати
До нового пакету входять розширені обмеження на експорт товарів, які можуть бути використані Росією у військових цілях. Йдеться про хімічні прекурсори для виробництва вибухових речовин, запасні частини для верстатів, високотехнологічне обладнання та товари подвійного призначення. Ці заходи спрямовані на уповільнення розвитку оборонного сектору РФ.
ЄС також додав 31 нову організацію до переліку компаній, які підлягають жорстким експортним обмеженням — за їхню підтримку російського ВПК.
Окуповані території: відповідальність за грабунок
Окремий блок санкцій стосується розграбування української культурної спадщини в Криму та незаконного використання сільськогосподарських ресурсів на тимчасово окупованих територіях України. Це ще один крок у відповідь на злочинні дії окупантів та системне знищення культурних, історичних і економічних ресурсів України.
Санкційні списки: понад 2400 осіб і організацій
У межах нового пакету санкцій ЄС додав 75 нових суб’єктів: 17 фізичних осіб та 58 організацій. Усі вони пов’язані з агресією проти України, і їхні активи на території ЄС будуть заморожені. Європейським громадянам та компаніям заборонено надавати їм фінансові чи інші ресурси. Фізичним особам заборонено в’їзд до країн ЄС.
Таким чином, загальна кількість суб’єктів, які підпадають під санкції за дії, що загрожують суверенітету, територіальній цілісності та незалежності України, перевищила 2400.
Європейський Союз підтверджує свою непохитну позицію щодо підтримки України. Нові санкції свідчать про рішучість ЄС перешкодити фінансуванню війни з боку Росії і притягнути до відповідальності не лише безпосередніх виконавців, а й міжнародних пособників агресора. Очікується, що відповідні правові акти буде найближчим часом опубліковано в Офіційному журналі ЄС, після чого вони набудуть чинності.
Європа продовжує демонструвати єдність у протидії російській агресії, поступово позбавляючи Кремль ресурсів для продовження війни.
Читайте також:
По всій Іспанії вийшли з ладу мобільні мережі: що відбувається
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |
![]() |